Kuzey Kore'den ABD'ye 'soykırım' suçlaması: Hesabını vereceksiniz

Kuzey Kore'den ABD'ye 'soykırım' suçlaması: Hesabını vereceksiniz

Kuzey Kore Dışişleri Bakanlığı; ABD ve Batılı ülkelerin tüm dünyada sivillere yönelik soykırım da dahil olmak üzere pek çok insan hakkı ihlali gerçekleştirdiğini öne sürerek, ABD ve Batı'nın savaş suçlarının bedelini ödeyecekleri hesap gününün kesinlikle geleceğini söylediği bir açıklama yayımladı.

ABD'nin, El Kaide lideri Eymen el-Zevahiri’yi Afganistan’da gerçekleştirdiği hava saldırısıyla öldürmesinin ardından Kuzey Kore Dışişleri Bakanlığı'ndan dikkat çeken bir açıklama geldi. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, "Son zamanlarda ABD ve müttefikleri tarafından Afganistan’da işlenen insanlığa karşı suç eylemlerinin, uluslararası toplumun büyük bir şaşkınlık ve kızgınlığı eşliğinde birbiri ardına gün ışığına çıkarıldığı" ifadeleri yer aldı.

ABD’nin yanı sıra İngiliz kuvvetlerinin de Afganistan’da insan hakkı ihlallerine imza attığı belirtilen açıklamada, "ABD ve Batılı ülkelerin tüm dünyada sivillere yönelik soykırım da dahil olmak üzere açık insan hakları ihlalleri yaptıkları bilinen bir gerçektir" denildi.

'Suriye'de onlarca sivili katledip örtbas ettiniz'

Açıklamada ayrıca, "Mart 2019’da Suriye’de bir köye hava saldırıları düzenleyen ve aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu onlarca sivili katleden ABD Silahlı Kuvvetlerinin, vahşeti örtbas etmek için bölgeyi buldozerle doldurduğu" ifadeleri kullanılarak uluslararası kamuoyunun söz konusu olayı hala hatırladığı bildirildi.

'ABD, 21 yılda 48 bin sivili öldürdü''

ABD’yi hedef alan 11 Eylül 2001 terör saldırılarına da değinilen açıklamada, saldırılardan bu yana ABD’nin, Afganistan, Irak, Suriye ve diğer ülkelerde 90 binden fazla hava saldırısı düzenleyerek kadın ve çocuklar da dahil 48 binden fazla sivili öldürdüğü öne sürüldü. ABD’deki insan hakları ihlallerine dair iddialara da yer verilerek, "ABD Guantanamo Hapishanesi ve diğer birçok benzer merkezi, masum insanları yasa dışı bir şekilde gözaltına aldıktan sonra onlara barbarca işkence yapma niyetiyle kurdu. Bu merkezler o kadar ağır insan hakları ihlallerinin yuvası haline geldi ki bize 2. Dünya Savaşı sırasında kurulan Nazi toplama kamplarını hatırlatıyor" denildi.

'Hesap günü gelecek'

Açıklama, ABD ve Batı’nın demokrasi ve insan hakları kisvesi altında masum barışçıl insanları tarifsiz acılar ve tedavisi imkansız yaralarla baş başa bırakan korkunç insan hakları ihlalleri gerçekleştirdiği savunularak, "İnsanlığa karşı suçlarda zaman aşımı olmaz. ABD ve Batı, savaş suçlarının bedelini ağır ödeyecekleri hesap gününün kesinlikle geleceğini unutmamalıdır" sözleriyle sona erdi.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN