Mossad'dan UCM Eski Başsavcısına tehdit: Ailenizi tehlikeye attınız

Mossad'dan UCM Eski Başsavcısına tehdit: Ailenizi tehlikeye attınız

Mossad'ın eski başkanı Yossi Cohen, UCM'de İsrail aleyhine başlatılan soruşturma öncesinde eski Başsavcı Fatou Bensouda'ya tehditlerde bulundu. Cohen'in, Bensouda'yı ve ailesini hedef alarak soruşturmanın iptali için baskı yaptığı iddia edildi. Bensouda, Cohen'in tehditkar davranışlarını UCM yetkililerine bildirirken, Mossad'ın Bensouda'nın eşi hakkında gizli bilgi topladığı da öne sürüldü.

İsrail istihbarat teşkilatı Mossad'ın eski başkanı Yossi Cohen, Uluslararası Ceza Mahkemesi'nde (UCM) İsrail aleyhine başlatılan soruşturma öncesinde, eski UCM Başsavcısı Fatou Bensouda'yı tehdit ettiği iddia edildi. İddiaya göre Cohen, Bensouda'ya "Kendinizin ve ailenizin güvenliğini tehlikeye atacak şeylere bulaşmak istemezsiniz" dedi.

GİZLİ GÖRÜŞMELER VE TEHDİTLER

İngiliz The Guardian gazetesinde yer alan habere göre, Cohen, 2021'de İsrail'in Filistin topraklarında işlediği iddia edilen savaş suçları ve insanlığa karşı suçlar nedeniyle başlatılan soruşturma öncesinde, Bensouda ile bir dizi gizli görüşme gerçekleştirdi. Cohen'in, bu görüşmelerde soruşturmanın İsrail askeri personeline yönelik tehdit oluşturacağını savunduğu belirtildi.

1kapak-002.jpg

İsrailli kaynaklar, Cohen'in bu görüşmelerde, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun gayriresmi habercisi gibi hareket ettiğini ve Bensouda'yı soruşturmanın iptali konusunda ikna etmeye çalıştığını öne sürdü. Cohen'in, Bensouda'ya "Bize yardım etmelisiniz ki biz de sizinle ilgilenelim" dediği iddia edildi.

GİZLİ OPERASYONLAR VE İTİBARSIZLAŞTIRMA ÇABALARI

Mossad'ın, Bensouda'nın eşi hakkında gizli bilgi topladığı ve bu bilgileri Bensouda'yı itibarsızlaştırmak için kullandığı da iddialar arasında. İki farklı kaynağa göre, Mossad, Bensouda'nın eşine ait bazı gizli kayıtların dökümünü ele geçirdi ve bu belgeleri tehdit unsuru olarak kullandı.

1kapak-003.jpg
Fatou Bensouda

KONGO DEMOKRATİK CUMHURİYETİ CUMHURBAŞKANI'NIN ROLÜ

Dönemin Kongo Demokratik Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Joseph Kabila'nın, Cohen ile Bensouda arasındaki görüşmelere destek verdiği de iddia edildi. Kabila'nın, New York'ta Bensouda ile yaptığı bir toplantıda, Cohen'in odaya girmesine izin verdiği belirtildi.

COHEN'İN "TEHDİT VE MANİPÜLASYON" TAKTİKLERİ

Kaynaklar, Cohen'in başlangıçta Bensouda ile iyi ilişkiler kurmaya çalıştığını, ancak zamanla tonunu değiştirerek tehdit ve manipülasyon içeren taktikler kullandığını belirtti. Cohen'in, Bensouda'ya, eşinin Londra'da çekilmiş gizli fotoğraflarını gösterdiği ve soruşturmanın kariyerine zarar vereceğini söylediği öne sürüldü.

1kapak-004.jpg
Binyamin Netanyahu ve Yossi Cohen

TRUMP YÖNETİMİ'NİN BASKILARI

ABD'nin eski Başkanı Donald Trump döneminde de Bensouda'ya yönelik baskılar artmıştı. Trump yönetimi, 2019-2020 yıllarında Bensouda'ya vize kısıtlamaları ve yaptırımlar uygulamıştı. Bu yaptırımlar, Bensouda'nın Afganistan'da Taliban ve ABD askeri personelinin işlediği iddia edilen savaş suçlarıyla ilgili ayrı bir soruşturma yürütmesine misilleme olarak yapılmıştı.

UCM'NİN KARARI

UCM'nin ön yargılama dairesi, Şubat 2021'de mahkemenin işgal altındaki Filistin topraklarında yargı yetkisine sahip olduğunu teyit etti ve Mart 2021'de Bensouda, kapsamlı bir cezai soruşturma başlattığını duyurdu. Bensouda, bu gelişmeden üç ay sonra görev süresini tamamladı ve soruşturmayı halefi Kerim Han'a bıraktı.

İsrail Başbakanlığı, iddiaların "İsrail'e zarar vermek için" ortaya atıldığını savunurken, Cohen ve Bensouda ise konuya ilişkin açıklama yapmadı.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (8)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
8 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN