Orban'dan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a göçmen övgüsü: Avrupa'yı kurtardı

Orban'dan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a göçmen övgüsü: Avrupa'yı kurtardı

Macaristan Başbakanı Orban, Türkiye'nin AB için oynadığı kritik role dikkat çekerek, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a övgüler yağdırdı. Göçmen krizinde Türkiye'nin üstlendiği rolle Avrupa'nın büyük bir istikrarsızlıktan kurtulduğunu belirten Orban, Erdoğan'ın bu süreçte adeta bir kahraman olarak Avrupa kıtasını kurtardığını ifade etti.

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Antalya Diplomasi Forumu (ADF) kapsamında yaptığı konuşmada, Türkiye ile Macaristan arasındaki tarihi ilişkilere vurgu yaparak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik övgülerde bulundu. Orban, Erdoğan'ın Avrupa için göçmen krizinde üstlendiği rolle kıtayı kurtardığını belirtti.

Orban, Anadolu Ajansının "Global İletişim Ortağı" olduğu ve NEST Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilen "ADFLeadersTalks" panelinde konuştu. Türkiye-Macaristan ilişkilerinin derin tarihi bağlarına değinen Orban, Erdoğan'ın Macaristan'da sevilen ve yüksek imaja sahip bir lider olduğunu ifade etti. Macaristan'ın, Avrupa'daki diğer ülkelere kıyasla güçlü liderlere duyduğu ilgiyi vurgulayan Orban, "Bizler Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı seviyoruz" dedi.

Orban, Avrupa'da savaş dilinin hakim olduğunu, ancak Türkiye ve Macaristan'ın karşılıklı barış dilini konuştuğunu belirtti. Türkiye'nin muhafazakar yapısını koruyan bir ülke olduğunu ve Avrupa'da giderek kenara itilen aile, tanrı, ulus gibi kavramların önemini vurguladı.

Göç ve göçmenlik meselesine de değinen Orban, bu konunun Avrupa'daki en önemli konuların başında geldiğini ve Macaristan'ın göç konusunda diğer ülkelere oranla daha katı bir tutum sergilediğini ifade etti. Türkiye'nin göç konusundaki rolünün önemine dikkat çeken Orban, "Türkiye olmasaydı şu anda Avrupa, Avrupa Birliği (AB) ülkeleri tamamıyla istikrarını kaybetmiş olurdu" diyerek, Erdoğan'ın Avrupa kıtasını kurtardığını söyledi.

AB'nin göç hususunda Türkiye'ye verdiği sözleri tam olarak yerine getirmediğini dile getiren Orban, Türkiye'nin yaşadığı ekonomik sorunlara ilişkin destek olunması gerektiğini ancak bu hususta gerekli desteğin yerine getirilmediğini belirtti.

Ukrayna'daki savaşa da değinen Orban, bu savaşın Macarların savaşı olmadığını ve ülkesinin çıkarlarını düşünmek zorunda olduğunu ifade etti. Orban, ABD'nin eski Başkanı Donald Trump'ın yeniden başkan olması durumunda Ukrayna'daki savaşı sonlandırabileceği görüşünde olduğunu belirtti.

Macaristan'ın AB Dönem Başkanlığına ilişkin spekülasyonlara da değinen Orban, dönem başkanlığını alacaklarını ve AB'nin genişleme konusunu gündeme taşıyacaklarını ifade etti. Orban, Avrupa'nın rekabet hususunda kaybettiği ivmeyi yeniden kazanması gerektiğini sözlerine ekledi.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (22)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
22 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN