Seçime günler kala flaş karar! O parti seçimlere katılamayacak: Mahkeme kararı çıktı

Seçime günler kala flaş karar! O parti seçimlere katılamayacak: Mahkeme kararı çıktı

21 Mayıs seçimleri öncesi, Yüksek Mahkeme tarafından alınan bir kararla o partinin seçimlere katılması yasaklandı. İşte ayrıntılar...

Eski milletvekili İlias Kasidiaris'in kurduğu Yunanlar Milliyetçi Partisi, 21 Mayıs'ta gerçekleştirilecek genel seçimlere katılamayacak. Yunanistan Yüksek Mahkemesi, partinin seçimlere girmesine izin vermedi. Kasidiaris'in avukatı, müvekkilinin herhangi bir siyasi oluşumu desteklemeyeceğini açıkladı. Ancak Yüksek Mahkeme, Yunanlar Milliyetçi Partisi liderliğini kısa bir süre yürüten Anastasios Kanellopulos'un EAN Partisiyle seçime girme kararına izin verdi.

YUNANİSTAN'DA SUÇ ÖRGÜTÜ OLARAK KABUL EDİLİYOR

altın şafak

Eski milletvekili İlias Kasidiaris'in liderliğindeki aşırı sağcı Altın Şafak Partisi, suç örgütü olarak kabul edilmiştir ve Kasidiaris de suç örgütü kurmak ve üyesi olmaktan dolayı hüküm giymiştir. Bu durum, Yunanistan'da siyasi arenada tartışmalara neden olmuştur.

Yunanistan Yüksek Mahkemesi, bu bağlamda, 21 Mayıs'ta yapılacak genel seçimlere katılmak üzere yapılan 50 başvurunun 36'sını kabul etmiştir. Buna göre, seçimlere 27 siyasi parti, 8 ittifak ve 1 bağımsız aday katılabilecektir.

Ancak, Altın Şafak Partisi'nin suç örgütü olarak kabul edilmesi, partinin seçimlere katılmasını engellemiştir. Yüksek Mahkeme, Yunanlar Milliyetçi Partisi'nin seçimlere katılmasına da izin vermemiştir.

ALTIN ŞAFAK PARTİSİ NASIL ORTAYA ÇIKTI?

altın şafak

Altın Şafak, 1980'lerin sonlarında ve 1990'ların başlarında İstanbul'da faaliyet gösteren bir neonazi örgütüydü. Daha sonra, Yunanistan'da İlias Kasidiaris tarafından kurulan aşırı sağcı bir siyasi partidir.

Parti, 2012 yılında yapılan genel seçimlerde parlamentoya girmiş ve 18 milletvekili kazanmıştır. Ancak parti üyelerinin bazıları, şiddet eylemleri ve nefret söyleminin yanı sıra cinayet, saldırı ve tehdit gibi suçlamalarla karşı karşıya kalmıştır.

2019 yılında yapılan bir mahkeme kararıyla Altın Şafak, Yunanistan'da suç örgütü olarak kabul edilmiştir. İlias Kasidiaris de suç örgütü kurmak ve üyesi olmaktan dolayı hüküm giymiştir. Bu olaylar, Yunanistan'da siyasi tartışmalara neden olmuştur.

Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN