Vatikan'ın arşivinden Hitler'in vahşeti çıktı: Papa katliamlara seyirci kalmış

Vatikan'ın arşivinden Hitler'in vahşeti çıktı: Papa katliamlara seyirci kalmış

Tarihin en utanç verici olaylarının yaşandığı İkinci Dünya Savaşı sürecine ilişkin kan donduran gelişmeler aradan geçen uzun süreye rağmen ortaya çıkmaya devam ediyor. İtalya basınına yansıyan bir mektup, Nazi döneminde görevde olan Papa 12'nci Pius'un toplama kamplarından ve bu kamplardaki katliamlardan haberdar olduğunu gösterdi. 12'nci Pius'un Nazilerin toplama kamplarında her gün binlerce kişinin katledildiğinden haberdar olduğu, ancak sesini çıkarmadığı belirtildi.

İkinci Dünya Savaşı sırasında Katolik Kilisesi ve Vatikan lideri olarak görev yapan Papa 12'nci Pius'un Nazilerin toplama kamplarında her gün binlerce kişinin katledildiğinden haberdar olduğu, ancak sesini çıkarmadığı ileri sürüldü.

BBC Türkçe'den Övgü Pınar'ın haberine göre, Vatikan’ın 2019 yılında açma kararı aldığı arşivlerde bulunan bir mektup 17 Eylül Pazar günü Corriere della Sera gazetesinde yayımlandı. Buna göre, Papa 12'inci Pius’un şahsi belgeleri arasında bulunan 14 Aralık 1942 tarihli mektupta bir Alman rahip, Polonya'daki toplama kapmında her gün çoğu Polonyalı ve Yahudi olmak üzere 6 bin kadar insanın öldürüldüğünü söylüyordu.

Alman Cizvit rahip Lothar König tarafından yazılan mektup, Papa’nın yine cizvit tarikatından olan sekreteri Robert Leiber’a hitaben yazılmıştı. Söz konusu mektubu arşivlerde bulan araştırmacı Giovanni Coco, Papa 12'nci Pius’un mektubu gördüğünden yüzde 100 olmasa da ‘yüzde 99 emin olduğunu' söyledi. Özel sekreterinin böyle bir mektubu Papa’ya doğrudan göstermiş ya da içindeki bilgileri aktırmış olması gerektiğini belirtti.

Mektup ve Giovanni Coco’nun açıklamaları dün Corriere della Sera’nın ‘’La Lettura’’ isimli edebiyat ekinde yayımlandı. Gazete haberi, ‘’12'nci Pius biliyordu’’ başlığıyla verdi.

1-008.jpg

PAPA KATLİAMA SESSİZ KALDIĞI İÇİN ELEŞTİRİLİYORDU

1939-1958 yılları arasında görevde kalan Papa 12. Pius (Eugenio Maria Giuseppe Giovanni Pacelli), Nazi suçlarına karşı sesini çıkarmadığı için eleştiriliyordu. Bazı tarihçiler 12'nci Pius'un komünizm korkusu nedeniyle Hitler'le ters düşmek istemediğini söylüyor, bazıları da Katoliklerin de hedef alınmasından korktuğu için sustuğunu savunuyordu.

Papa 12'nci Pius’un, Yahudileri kurtaran Katoliklere destek verdiğini ve bunun için sessiz diplomasi yürüttüğünü savunanlar da vardı. Vatikan tarafı ise, Nazi suçlarını o dönemde resmi olarak teyit edemedikleri argümanını öne sürüyordu.

Corriere’ye konuşan araştırmacı Giovanni Coco, bulduğu belgenin önemini, ‘’Holokost konusunda, 12. Pius’un Yahudilere karşı işlenen suçlarla ilgili Alman Katolik Kilisesi'nden gelen kesin ve ayrıntılı haberler aldığı artık kesinlik taşıyor’’ diye açıkladı.

'KATOLİKLERİN HEDEF ALINMASINDAN ÇEKİNDİĞİ İÇİN SESSİZ KALDI'

Öte yandan Coco, Papa'nın Nazilerin misilleme olarak Katolikleri hedef almasından çekindiği için Hitler’e karşı sesini çıkarmadığı tezini destekledi. Coco, mektubu yazan rahip König'in de kendisinin ve bu istihbaratı sağlayan direnişçilerin hayatlarından endişe ettiği için verdiği bilgilerin kamuoyuna açıklanmamasını istediğini belirtti. Coco, bu mektubu da içeren araştırma sonuçlarını gelecek hafta bir kitap ile yayımlayacak.

Papa Francesco, 2019’da 12'nci Pius ile ilgili arşivleri açma kararını, ‘’Kilise tarihten korkmuyor’’ diyerek açıklamıştı. Bu karar İtalya’daki Yahudi toplumundan destek görmüş, İtalyan Yahudi Cemaatleri Birliği Başkanı Noemi Di Segni, ‘’Papa Francesco’nun 12'nci Pius ile ilgili gizli arşivi açma kararını büyük bir takdirle karşılıyoruz’’ demişti.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (5)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
5 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN