'14 Mayıs öncesi ekonominin vakti daralıyor'

'14 Mayıs öncesi ekonominin vakti daralıyor'

14 Mayıs'a doğru geri sayım devam ederken Türkiye'deki son gelişmeler dünya basını tarafından da ilgiyle izleniyor. 'Kritik seçim öncesi Türkiye ekonomisinin vakti daralıyor' başlığı ile Economist dergisinde yayınlanan analizde “Erdoğan’ın kendisini nasıl kurtarmayı planladığı belirsizliğini koruyor" denildi. Analizde “Türkiye’yi ziyaret edenler, restoranların dolup taştığını gördüklerinde şaşırabilir. Ama görünüş aldatıcıdır" ifadelerine yer verildi.

14 Mayıs'a doğru geri sayım devam ederken başta ekonomi olmak üzere süreç hakkında analizlerde bulunan batı basını dünyaya Ankara'daki gelişmeleri aktarıyor. İngiltere'de yayımlanan haftalık The Economist dergisinde de "Kritik seçim öncesi Türkiye ekonomisinin vakti daralıyor" başlığı ile yayınlanan analizde, Türkiye’deki seçim süreci ve iktidarın ekonomi politikaları değerlendirildi.

Analizin girişinde, şu ifadelere yer verildi:

“Türkiye’yi ziyaret edenler, ekonomik sıkıntıyla boğuştuğu varsayılan bir ülkede restoranların genellikle müşterilerle dolup taştığını gördüklerinde şaşırabilir. Ama görünüş aldatıcıdır. Telaşın büyük bir nedeni, orta sınıf Türklerin, resmi olarak yüzde 55 olarak ölçülen ancak çok daha yüksek olduğuna inanılan enflasyonun, yarın birikimlerini yakıp yıkmasını izlemektense bugünkü kazançlarını harcamayı tercih etmeleridir.”

'DEPREMLER İKTİDARIN SEÇİM UMUTLARINI KARARTTI'

Maraş merkezli depremlerin ardından, ekonomik durumunun Erdoğan’ın ‘seçim umutlarını kararttığı’ belirtilen yazıda, “Hükümetin depremlere çok geç yanıt vermesi, Erdoğan’a ve AK Parti’ye desteği zedeledi" denildi ve anketlere işaret edildi. Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın birkaç puan ilerisinde olduğu kaydedilen analizde, “Köleleştirilmiş bir medyanın avantajlarından ve ülkenin kurumları üzerinde kontrolden yararlanan popülist bir otokrat için bu açık pek de aşılamaz bir durum değil. Ancak bu, Erdoğan'ın herhangi bir büyük seçim öncesinde karşı karşıya kaldığı en büyük çıkmaz" ifadeleri kullanıldı.

'İKTİDARIN EKONOMİ KONUSUNDA FİKİRLERİ TÜKENİYOR'

“Erdoğan’ın kendisini bundan nasıl kurtarmayı planladığı belirsizliğini koruyor” denilen analizde, HDP’nin aday çıkarmayacağını açıklamasıyla Kılıçdaroğlu’nu güçlendirdiği belirtildi. “Erdoğan'ın fikirleri tükeniyor gibi görünüyor, özellikle de ekonomi konusunda” ifadelerine yer verilen analizde, şöyle devam edildi: “Şimdilik Erdoğan, dış dünyaya uslu durmaya istekli olduğunun sinyallerini veriyor. 17 Mart'ta, Finlandiya'nın geçen yıldan beri engellediği NATO teklifini onayladı.

Ayrıca, NATO'daki müttefikleriyle büyük bir sürtüşme kaynağı olan yaptırımlar altındaki Rusya’dan mal geçişini yasakladı. Erdoğan, Türkiye'nin 2000'lerin başındaki hızlı yükselişinin mimarlarından biri olan Mehmet Şimşek'ten, ekibine yeniden katılmasını istedi. 2018'de ekonomi çarı olarak yerini Erdoğan'ın damadına bırakan Şimşek, itiraz etti.”

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN