Altın alacaklar dikkat! Fiziki altın almak mı yoksa bankada altın hesabı açmak mı avantajlı? Yatırımcılar yanıtladı

Altın alacaklar dikkat! Fiziki altın almak mı yoksa bankada altın hesabı açmak mı avantajlı? Yatırımcılar yanıtladı

Altın, her dönem ilgi gören bir yatırım aracı. Son dönemde bankaların altın hesabı hizmetine olan ilgi artıyor. Altına yatırım yapmak isteyenler, kuyumcudan fiziki olarak altın almak mı yoksa bankadan altın hesabı açmak mı daha avantajlı araştırmasını sık sık yapıyor. İşte, tecrübe edenlerin yorumlarına göre fiziki altın almak ile altın hesabı açmanın artıları ve eksileri...

En eski yatırım yöntemlerinden biri olan altın, piyasalardaki dalgalanmalar karşısında daha istikrarlı bir duruş gösterdiği için, yatırım yaparken daha güvenli bir zemin arayan yatırımcıların da tercihi oluyor.

2010'lu yıllarla başlayan dijital çağ ile beraber bankalar müşterilerine 'altın hesabı' imkanı sunuyor. Altın hesabıyla fiziki altınlarınızı evinizde muhafaza etmenize gerek kalmadan banka güvencesiyle saklayabiliyor, dilediğiniz zaman hesabınızdaki altınları çekebiliyorsunuz.

Fakat fiziki altın ile altın hesabının kendine özgü avantajları ve dezavantajları bulunuyor. Ekşi Şeyler sitesi, Ekşi Sözlük kullanıcılarının yorumlarına göre fiziki altın ile altın hesabının artılarını ve eksilerini derledi.

altina-yatirim-yapmak.jpg

FİZİKİ ALTIN ALMANIN ARTILARI

* Olağanüstü bir durumda dünyanın her yerinde kullanılabiliyor olması

* İstediğiniz an piyasada bozdurabilme

* Düşük kur farkı

FİZİKİ ALTIN ALMANIN EKSİLERİ

* Çalınma riski

* Saklama hizmeti maliyeti

* Saklama hizmeti veren kurumun batması

* Anında ulaşım

ALTIN HESABININ ARTILARI

* Her an ulaşılabilir olması

* Bankaların görece güvenilir olması

* Düşük hesap işletim ücreti

* Saklama derdi olmaması

* Banka mevduat hesaplarına devlet güvencesi

* Vadeli mevduat yapabilme (faiz düşük de olsa)

ALTIN HESABININ EKSİLERİ

* Fiziki değil

* Alım satım sırasında kur farkı olması

fiziki-altin-ve-banka-hesabi-avantajlari-dezavantajlari.jpg

ALTIN YATIRIMINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

Altın alıyorsanız ne alıyor olduğunu çok iyi bilmeniz gerekir. Altın dünyasındaki düzenbazlıkları bilmeyen biri, kötü niyetli bir kuyumcuya denk gelmesi durumunda dolandırılma ihtimali oldukça yüksek.

1) 22 ayar altın 916/1000 saflıkta olup, bankalarda açılan hesaplar ise 995/1000 saflık karşılığıdır. Yani kuyumcudaki 22 ayar altın fiyatı ile bankanın *kote ettiği fiyatı karşılaştırıyorsanız, o kuyumcudan doğrudan çıkın yoksa dolandırılabilirsiniz.

2) Altının saflığı ancak tecrübeli göz ve kulağa sahip aynı zamanda elinde gerekli ekipman bulunan kişiler tarafından anlaşılabilir. Örneğin, bileziği eksper kontrol ederken keser ve saflığı test eden sıvı ve taşı bileziğin dış sathına değil, keserek açtığı kesitine uygular. Çünkü bileziğin içinde düşük değerli maden kullanılıp sonra üzerine altın kaplanabiliyor.

3) Külçe altında ise saflığı test etmenin yolu ayar evinden geçer. Eksperler dahi külçe altını doğrudan almayı genellikle tercih etmez.

4) Sertifikalı altın aldığınızı düşünüyorsanız bahsettiğiniz sertifikanın ne olduğunu bilmeniz gerekir. LBMA'ya (Londra Külçe Piyasası) akredite rafinerilerin külçelerini almanız önerilir.

5) Çeyrek tam gibi darphane üretimi veya sertifikalı külçe almıyorsanız, yani işçiliği düşük bilezik veya yatırım için hurda altın alıyorsanız bilin ki tamamen size bu altını satan kuyumcunun insafına kalmış durumdasınız. 22 ayar ile 14 ayar arası farkı gözle anlarsınız ancak ara değerde bu amaçla üretilmiş bir altını hiçbir şekilde anlayamazsınız.

fiziki-altin-ve-banka-hesabi-artilari-eksileri-001.jpg

Sosyal paylaşım sitesi Ekşi Sözlük'te 'Brandnew' mahlaslı kullanıcının altın yatırımıyla ilgili yorumları şöyle:

"Tüm kuyumcular sizi çarpar gibi düşünmeyin, her meslekte olduğu gibi işini hakkıyla yapan ve yapmayanlar olabilir.

Kendi adıma altın alışverişi yapmak için kendimi bilgi anlamında yetersiz hissediyorum. Sonuç olarak ben işim gereği kuyumcuların arasına girdiğimde arka planda ne kadar çok detayın olduğunu ve çarpılmanın çok kolay olduğunu fark ettiğimden banka dışında yatırım amaçlı altın almam.

Fiziki altın istiyorsanız doğrudan LBMA'ya (Londra Külçe Piyasası) akredite rafinerilerinden veya kurumsal kuyumculardan veya uzun süredir bildiğiniz kuyumculardan almanızı öneririm.

Aldığınız altını güvenli diye kuyumcuya emanet etmek veya üzerinden kuyumcunun size faiz ödemesi gibi teklifler gelirse bilin ki bu teklif ilk size gelmedi ve sonu çok acıklı olabilir."

* Kote etmek ne demek? Borsanın izniyle halka arz edilecek hisse senetlerinin, borsaya kaydedilmesidir. Kote ettirilmemiş senetlerin ticareti olanaklı değildir. Kote olmuş senet, ilgili borsada tanındığı ve alım/satımının yapılmasına izin verildiği anlamına gelir.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN