ATO Başkanı Baran, Şimşek'e sorunları tek tek anlattı: KDV oranları zorluyor

ATO Başkanı Baran, Şimşek'e sorunları tek tek anlattı: KDV oranları zorluyor

Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Gürsel Baran, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'i ziyaret etti. Baran, Şimşek'e reel sektörün sorunlarını anlatarak tek oranlı KDV'den, çek ve kredi kartı kullanımının artırılmasına kadar öneri ve talepleri tek tek sıraladı.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'i ziyaret eden ATO Başkanı Gürsel Baran, vergi gelirlerinin ağırlıklı olarak dolaylı vergilerden sağlandığını dile getirdi. Sektörel farklılık gösteren KDV'nin bir işletmeye girişiyle çıkışı arasında da fark olduğunu belirten Baran, bu farklılığın reel sektörü zorladığını söyledi.

yyyyyy.jpg

'TEK ORANLI KDV ZORLUKLARI ORTADAN KALDIRIR'

Baran, tek oranlı KDV'nin uygulamadaki zorlukları ortadan kaldıracağını belirterek, "Tek oranlı KDV, hem işletmeleri hem de tüketicileri rahatlatacaktır. Bu nedenle, tek oranlı KDV'ye geçilmesi konusundaki çalışmalarımızı sürdüreceğiz" dedi.

ÇEK VE KREDİ KARTI KULLANIMININ ARTIRILMASI TALEBİ

Uygulamada yaşanan sıkıntılar sebebiyle çekin güvenilir bir ödeme aracı olmaktan çıktığının altını çizen Baran, "Türk reel sektörü, belki de dünyada ilk ve tek örnek olarak uzun yıllar çeki vadeli ödeme aracı olarak kullandı.

'TİCARİ KREDİ KARTLARINA TAKSİT SAYISI ARTSIN'

Ancak çekte yaşanan sıkıntılar nedeniyle vadeli bir başka ödeme aracına ihtiyaç doğuyor. Bu nedenle ticari kredi kartlarına uygulanan taksit sayısının artırılmasını talep ediyoruz" dedi.

Aynı şekilde kredi kartı ile vergi ödemesi konusunda bulundukları girişimin üzerine, Gelir İdaresi Başkanlığı'nın bu alanda 50 bin lira limitin belirlediğini ifade eden Baran, ardından limitin 500 bin liraya çıkarıldığını kaydetti.

'KREDİ KARTIYLA VERGİ ÖDEMELERİNDE LİMİT KALDIRILSIN'

Kartla yapılan SGK prim ödemelerinde bankaların komisyon almaması gerektiğini de söyleyen Baran, "Kredi kartıyla vergi ödemelerinde limitin kaldırılması, SGK ödemelerinde komisyon alınmaması tahsilatların artışına da katkı sağlayacaktır." ifadelerini kullandı.

'VERGİ İNDİRİMİNDE PROSEDÜRLER AZALTILSIN'

Baran, vergisini düzenli ödeyenlere yönelik uygulanan indirimde de prosedürlerin azaltılmasını istedi.

'ESNAF VE TACİR AYRIMI KALDIRILSIN'

Esnafa kamu bankası tarafından piyasa faizinin yarısı kadar kredi kullandırılırken, ticaret odasına kayıtlı olanların bu imkandan yararlanamadığını söyleyen Baran "Yan yana aynı işi yapan iki işletmeden biri esnaf diğer tacir diye birbirinden farklı tutuluyor. Esnafa sağlanan desteklerden üyelerimizin de faydalanması sağlanmalı" dedi.

Ziyarette Bakan Şimşek’e Bakan Yardımcısı Zekeriya Kaya eşlik ederken, ATO heyetinde; ATO Başkan Yardımcıları Temel Aktay ve Halil İbrahim Yılmaz, Yönetim Kurulu Üyeleri Ahmet Akça, Ali Yıldız, Halil İlik, Adem Ali Yılmaz ve Yasin Özyolu bulundu.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN