Bankalar limitleri apar topar düşürdü! Talep patlaması yaşanıyor, eskisi kadar rahat olmayacak

Bankalar limitleri apar topar düşürdü! Talep patlaması yaşanıyor, eskisi kadar rahat olmayacak

Bankacılık sektörü, bireysel başvurularda artan talep neticesinde kredi kartı nakit avans vade ve limitleri daralttı. Bankalar, en düşük faizli borçlanma yolu olarak bilinen nakit avans işleminde değişikliğe gitti. İşte detaylar...

Bankaların nakit avans yolu ile çekilen borçlanmalardaki artan talebe karşılık olarak limit ve vade daraltma yöntemine geçilmeye başlandı.

Kredi faizlerinin de bu süreçte yüksek olması nedeniyle nakit avanslara yönelen vatandaşlar, yüzde 1.36'lık faizle en düşük borçlanma yöntemini kullanıyor.

Nakit avans borçlanmada ise limitler düşürülerek vadeler de azalıyor. Bazı bankalar ise bu süreçte bireysel kredilerdeki yüzde 4'e dayanan faiz oranları ile insanları nakit avansa yöneltiyor.

NAKİT AVANSTA TALEP PATLAMASI YAŞANIYOR

Bir özel bankanın yetkilisi, yaşanan durumu şu sözlerle aktardı:

"Taksitli nakit avansa talep çok fazla. İnsanlar seçim öncesi belirsizliğinden dolayı ellerinde nakit olmasını istiyor, dolara ve altına talep var. Çünkü bu kanalda maliyetler çok düşük. Bazı bankalar da, faiz artışı beklentisi olduğu için bu kadar fazla talepteki düşük faizli krediyi kullandırmayı sınırlamak istiyorlar."

Bir başka bankacı ise şunları söyledi:

"Yasal düzenleme gereği kredi kartı faizi üst limiti TCMB tarafından belirleniyor ve üst sınır şu anda yüzde 1.36 seviyesinde. Bireysel kredilere bakıldığında yüzde 4'e kadar ulaşan faizler arasında açık ara en ucuz faiz bu kanalda. Ancak talep çok ciddi arttı ve sektörün faizleri belirleme hakkı olmadığından vadeleri ve miktarları azaltarak aşırı talebe karşı bir çözüm bulmaya çalışıyorlar."

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN