Bu araç sahipleri belirli süreyle muayeneden muaf! TÜVTÜRK'ten bilgilendirme mesajı

Bu araç sahipleri belirli süreyle muayeneden muaf! TÜVTÜRK'ten bilgilendirme mesajı

Araçların güvenliğini artırmak amacıyla belirli dönemlerde TÜVTÜRK istasyonlarında muayene yapılması gerekiyor. Yapılan bilgilendirmede, bazı araçların belirli süre boyunca muayene yaptırmalarına gerek olmadığı bildirildi. İşte, muayeneden muaf olan araçlar...

Türkiye'de trafiğe kayıtlı 25 milyonun üzerinde araç mevcut. Bu araçların sınıflarına ve yaşlarına göre belirli periyotlarla TÜVTÜRK istasyonlarında muayene edilmeleri gerekiyor.

HANGİ ARAÇLARA MUAYENE YAPTIRMAK ZORUNLU DEĞİL?

CNN Türk'te yer alan habere göre, muayenesi yapılmamış araçların trafiğe çıkması yasaklanırken, yeni bir otomobil satın alan sürücüler için ilk 3 yıl boyunca muayene yaptırması zorunlu değil.

2021 ve daha önceki yıllara ait olan tüm araç sahiplerinin muayene sürelerinin geldiğinde TÜVTÜRK istasyonlarına başvurmaları gerekiyor.

ARAÇ MUAYENESİ NASIL YAPILIR?

Araçların muayenesi hem güvenlik açısından hem de yasal olarak gereklilik. Ülkemizde yetkili TÜVTÜRK istasyonlarında araç muayenesi aracın 3 yaşına girdiği zamandan itibaren her iki yılda bir yapılır. Muayene, aracın aşağıdakiler gibi yasal ve güvenlik gerekliliklerini karşıladığından emin olmak için yapılan bir işlemdir:

* Araçtaki koltukların kontrol edilmesi

* Lastiklerin yaşının ve durumunun kontrol edilmesi

* Yağ ve sıvı seviyelerinin kontrol edilmesi

* Frenlerin ve lambaların kontrol edilmesi

* Sileceklerin kontrol edilmesi

* Klimanın kontrol edilmesi

* Sıvı seviyelerinin kontrol edilmesi

* Sıvı durumunun kontrol edilmesi

* Motor çalışmasının kontrol edilmesi

* Motor performansının kontrol edilmesi

* Motor emisyonlarının kontrol edilmesi

* Direksiyon sisteminin kontrol edilmesi

* Egzozun kontrol edilmesi

* Fren sisteminin kontrol edilmesi

ARAÇ MUAYENESİ NEDİR, NE ZAMAN YAPILIR?

Aracın 3 yaşını doldurduktan sonra belirli periyotlarda durumunun kontrol edilmesi işlemine 'araç muayenesi' denir. Muayene; aracın şasisinin, motorunun, hava yastıklarının, frenlerinin, süspansiyonunun, lastiklerinin ve diğer birçok parçasının kontrol edilmesini içerir. Muayeneden geçemeyen araçların ağır hasar statüsünde değerlendirilen eksik ve kusurlarını gidermesi gerekir.

Muayene sadece güvenlik nedeniyle yapılmaz, aynı zamanda aracın çalışır durumda olduğundan emin olunmasına da yardımcı olur. Düzenli olarak kontrolleri yapılan araçların değerini korumak da mümkün. Bu nedenle araç muayene işlemlerinin yanında periyodik bakım hizmetlerinden yararlanmak da önemli.

ARAÇ MUAYENESİNDE NELERE BAKILIR?

Araç muayenesi, aracın güvenliğini sağlamak için kullanılan bir işlem. Araçlar güvenlik, mekanik ve çevresel hususlar açısından denetlenir. Araç muayenesi sırasında kontrol edilen pek çok şey vardır ancak en önemlileri frenler, direksiyon ve farlar. Frenlerin iyi durumda olduğundan emin olmak için kontroller yapılır.

Direksiyonun iyi durumda olduğundan ve araç seyir halindeyken sallanmadığından emin olmak için kontrol edilir. Aynı zamanda ışıkların iyi çalışır durumda olduklarından ve hasar görmediklerinden emin olmak için kontrol edilir.

ARAÇ, MUAYENEDEN NEDEN GEÇMEZ?

Araç muayenesi, bir aracın yola elverişli ve sürülmesi güvenli olduğundan emin olmak için yapılan bir işlemdir. Süreç, aracın muayene etiketinin, lastik dişlerinin ve kilitlenme önleyici fren sisteminin kontrol edilmesini içerir. Muayene, aracın farlarını, ön camını ve sileceklerine kadar detaylı incelemeler içerir. Muayeneden geçemeyen araç trafiğe çıkamaz. Tüm detayların incelendiği araç muayene sürecinde ağır kusur olarak değerlendirilen unsurların vakit kaybetmeden tamamlanması gerekmektedir.

ARAÇ MUAYENESİNDEN ÖNCEBİLİNMESİ GEREKENLER

Araç muayenesi zorunlu bir işlem. Aracın sürüş için güvenli olmasını ve sürücünün gerekli tüm gereksinimleri karşılamasını sağlamaya yardımcı olur. Bu muayene, otomobilin motorunu, farlarını, frenlerini, egzoz sistemini ve lastiklerini kontrol etmeyi gerektirir. Ayrıca sizden sigorta belgesi ve sürücü belgesi de istenecek.

Aracın ayrıca geçerli bir ruhsatı olmalı ve araç iyi durumda olmalı. Muayene istasyonu, arabada hasar olup olmadığını kontrol edecek ve arabanın sürüş için güvenli olduğundan emin olacak. Öte yandan aracın muayeneden geçip geçmeyeceği ile ilgili soru işaretlerinden kurtulmak için söz konusu aracın her yıl düzenli olarak oto bakım işlemlerinin kurumsal firmalar tarafından yaptırılması önemli.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN