Bu detaya dikkat etmeyenler daha düşük emekli maaşı alıyor! Emeklilik başvurusu yaparken dikkat edilmesi gerekenler

Bu detaya dikkat etmeyenler daha düşük emekli maaşı alıyor! Emeklilik başvurusu yaparken dikkat edilmesi gerekenler

Sosyal güvenlik uzmanı Özgür Erdursun, emeklilik sürecine ilişkin bilinmesi gerekenleri, "Emeklilikte işinize yarayacak bilgiler" başlığıyla avantajları ve dezavantajlarıyla anlattı. İşte, emeklilik başvurusu yaparken dikkat edilmesi gerekenler...

Sigortalı çalışanlar, belirli şartları sağladıktan sonra Sosyal Güvenlik Kurumu'na (SGK) başvuru yaparak emekli maaşı almaya hak kazanıyor. Sosyal güvenlik uzmanı Özgür Erdursun, emeklilik başvurusu yaparken dikkat edilmesi gerekenleri sıraladı.

EMEKLİLİK BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

"EYT'de SSK'dan emekli olmak BAĞ-KUR'a göre daha avantajlıdır. Son 2520 gün içinde hangi statüden daha fazla gününüz varsa o statüden emekli olursunuz. SSK'lıların emekli aylığı BAĞ-KUR'a göre daha yüksek olur ancak asgari ücret düzeyinde prim ödeyenlerde aynı dip aylığı alırlar.

SSK'dan emekli olacağım diye çalışmadan sağda solda kendisini sigortalı olarak gösterenler sahte sigortalılık ve emeklilik iptali riski ile karşılaşabilirler. Ortağı olduğunuz şirkette kurallara uygun SSK'lı değilseniz, SSK günleriniz BAĞ-KUR'a aktırılır. SSK'dan emekli olamayabilirsiniz.

Son çalışmalarınız hangi statüde ise SGK'ya borçlanmalarınız o statüye sayılır, Yurt dışı borçlanması ve ücretsiz izin süreleri farklılık gösterir, yurtdışı borçlanması BAĞ-KUR'a sayılır, memurların aylıksız izinleri Emekli Sandığına sayılır. Ödenmeyen BAĞ-KUR günlerini ihya yapıp ödemek isteyenler, emeklilik için eksik günü kadar değil silinen sürenin tamamını ödemek zorundadırlar.

EMEKLİLİK BAŞVURUSU YAPARKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Eksik günlerini tamamlamak için 1 gün dahi yurt dışı borçlanması yaparak emekli olanlar, yurt dışında çalışırlarsa, işsizlik maaşı ya da sosyal yardım alırlarsa Türkiye'den emekli aylığı alamazlar. Askerlik sonrasında sigortalı olanlar, askerlik borçlanma süresi ile işe başlama tarihlerini 08.09.1999 tarihine kadar geriye çekerlerse EYT'li olurlar. Memurlar hariç! (Memurlara büyük haksızlık.) Anlaşmalı ülkelerde çalışanlar yurtdışı işe başlama tarihlerini Türkiye'den işe başlama tarihi olarak saydırabilirler.

EYT'li olabilirler. Emeklilik konularında küçük ayrıntılara dikkat ederek daha kolay emekli olabilirsiniz ya da bu ayrıntılara dikkat etmeyerek emeklilik sürecinizi uzatabilirsiniz, yanlış statüden emekli daha geç emekli olup daha düşük emekli aylığı alabilirsiniz.

Emekliliğinizi hak etmiş olsanız bile 2024'te emekli olmak sizin için daha avantajlı olabilir, çalışma süreniz, kıdem tazminatınız, 2024'ün emekli aylığınıza katkısını bilerek emeklilik için müracaatta bulunmalısınız..."

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN