Bu tablo acilen sorgulanmalı: Fakülte mezunları zabıta kadrosu için kuyrukta

Bu tablo acilen sorgulanmalı: Fakülte mezunları zabıta kadrosu için kuyrukta

Hakim, savcı, avukat, kaymakam olmak için 4 yıllık fakülteleri bitiren üniversite mezunları, Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin 250 kişilik zabıta kadrosuna başvuru yapmak için uzun kuyruklar oluşturdu. Genç işsizliğinin patlama yaptığı bu dönemde ortaya çıkan tablo, bir kez daha ülkenin en acil sorununu hatırlattı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin 250 kişilik zabıta kadrosuna başvurmak isteyen üniversite mezunları uzun kuyruklar oluşturdu.

150 zabıta memur adayı için üniversitelerin 4 yıllık hukuk, siyasal bilgiler, iktisat, işletme veya iktisadi ve idari bilimler fakültelerinin lisans programlarının birinden mezun olma şartı aranıyor.

90 ADAY ÖN LİSANS MEZUNU OLACAK

70 aday ise üniversitelerin mahalli idareler veya yerel yönetimler ön lisans programlarından mezun olanlar arasından seçilecek. 20 aday da çevre, çevre sağlığı, çevre koruma gibi ön lisans bölümleri mezunları arasından alınacak. 10 aday ise gıda teknolojisi ve gıda teknikerliği bölümlerinden mezun olanlar arasından seçilecek.

02-002.jpg

BİNLERCE GENÇ İŞ ARANIYOR

İŞKUR'un istatistiklerine göre ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora mezunu olup iş bekleyen üniversite mezunu sayısı 766 bin 674. İş arama umudunu yitiren üniversite mezunu gençler bu listede yer almıyor. İŞKUR'a kayıtlı işsizlerin; 767'si doktora mezunu işsiz. Kayıtlı işsizlerin 417 bin 890'ı lisans mezunu, 17 bin 688'i yüksek lisans mezunu ve 330 bin 331'i ise ön lisans mezunu.

TÜİK: GENÇ İŞSİZLİK ORANI YÜZDE 25

TÜİK, en son 10 Haziran'da Nisan 2021 yılına ait işsizlik rakamlarını açıkladı.

Buna göre, Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştaki kişilerde işsiz sayısı, Nisan'da bir önceki aya göre 275 bin kişi artarak 4 milyon 511 bin kişi oldu. İşsizlik oranı ise 0,9 puanlık artışla yüzde 13,9 seviyesinde gerçekleşti. İşsizlik oranı geçen yılın aynı ayına göre ise 0,2 puan arttı.

Söz konusu ayda 15-24 yaş grubunu kapsayan genç nüfusta işsizlik oranı bir önceki aya göre 0,1 puanlık artışla yüzde 25,6, istihdam oranı 0,5 puanlık yükselişle yüzde 32 oldu. Bu yaş grubunda iş gücüne katılma oranı ise bir önceki aya göre 0,8 puan artarak yüzde 43 seviyesinde gerçekleşti.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (5)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
5 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN