Dünyaca ünlü bankadan flaş dolar tahmini! 14 Mayıs gününe dikkat: 1 dolar bu kadar olacak!

Dünyaca ünlü bankadan flaş dolar tahmini! 14 Mayıs gününe dikkat: 1 dolar bu kadar olacak!

Dünya devi olan o bankadan Türkiye seçimlerinden sonra muhtemel dolar ve faiz tahminleri oldukça şaşırttı. İşte detaylar...

DÜNYACA ÜNLÜ BANKA DOLAR İLE İLGİLİ YAPTIĞI ANALİZLE ŞAŞIRTTI!

Dünyanın önde gelen bankalarından biri 14 Mayıs 2023’te Türkiye de yapılacak seçimleri işaret ederek doların ve faizin tahmininde bulundu. İşte o bankanın tahminleri...

dolar

Türkiye her geçen gün seçim sürecine yaklaşırken bu yapılacak seçimler Türkiye için belirleyici olacak. Seçim ekonomiye de yön verecek. Herkes seçim sonrasında ekonomiye odaklanmış durumda.

 Dünyaca ünlü banka olan Morgan Stanley, 14 Mayıs'ta yapılacak olan seçimlerle ekonomik anelizler ve tahminlerde bulundu. İşte o bankanın dolar ve faiz tahminleri….

Morgan Stanley ekonomist ve stratejistleri seçimden önce dolarda düzeltme beklemediklerini belirtiyor. Kısa vadede ise risk faktörleri yukarı yönlü seyir izleyecek. Yapılan ilk tahminlere göre seçimin sonucu ne olursa olsun dolar kurunun yükselmesi tahmin ediliyor.

Hande Küçük, Alina Slyusarchuk ve James K Lord’un aralarında bulunduğu ekonomist ve stratejistlerin yayımladığı 5 Nisan tarihli raporda, “Seçimlere kadar Türk Lirası'nı görece dengeli tutmak yönündeki güçlü eğilim göz önüne alındığında, yerlilerin Döviz işlemlerine yönelik düzenlemelerin artmasını ve TCMB tarafından liralaşma yönünde daha sıkı adımlar atılmasını bekliyoruz” ifadesi dikkat çekiciydi.

SEÇİMİ CUMHUR İTTİFAKI KAZANIRSA

Rapora göre, seçimin Cumhur İttifakı’nın lehinde sonuçlanması durumunda düşük faiz politikasının süreceği, finansal koşullar ile piyasa faizlerinin alternatif araçlar ile bankacılık sektörü düzenlemeleri ile belirlenmeye devam edeceği tahmin ediliyor.

Konuya ilişkin yapılan değerlendirme şöyle:

"Rusya ve Körfez Arap Ülkeleri İşbirliği Konseyi (GCC) gibi bölgesel ortaklardan gelen koşullu para akışları, düzenleyici adımlar ve aktif rezerv yönetimi ile döviz kurundaki düzeltme ilk aşamada sınırlansa da artan dengesizlikler göz önüne alındığında dolar/TL’de yılın son çeyreğinde keskin bir düzeltme bekliyoruz.

Bu, politika faizinde kısmi bir tersine dönüşü tetikleyebilir, ancak muhtemelen enflasyonda yukarı yönlü bir hareketle ve yeni bir makro politika çerçevesi getirilene kadar 2024’te gerçekleşecek bir resesyonla sonuçlanacaktır."

MİLLET İTTİFAKININ KAZANMASI DURUMUNDA

Millet İttifakı seçimi kazanırsa, “politika faizini ilk aşamada yüzde 30-35’e yükseltmenin ve yükselişin devam edeceği sinyalini vermenin kredibilite oluşumu açısından mantıklı göründüğü” ifade edilen raporda, bu senaryoda, yıl sonuna kadar faizlerin yüzde 40-45 seviyesine çıkabileceği öngörülüyor.

Raporun detayları ise şu şekilde:

"Reel döviz kurunun başlangıç seviyesi ve ödemeler dengesi kaynaklı baskılar muhalefetin zaferi senaryosunda da dolar/TL’de ilk aşamada bir yükseliş olabileceğine işaret ediyor. 2024 itibarıyla anlamlı bir dezenflasyon süreci ile üç çeyreklik daralmanın ardından 2024 ikinci yarısından sonra hızlı bir toparlanma öngörüyoruz. Tahvil getirileri daha cazip hale gelene kadar yabancı portföy akımlarının yoğun bir şekilde dönmesi çok muhtemel görünmüyor."

Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN