Eski Merkez Bankası Başekonomisti Kara: Tarihin en büyük rezerv satışı

Eski Merkez Bankası Başekonomisti Kara: Tarihin en büyük rezerv satışı

Eski Merkez Bankası Başekonomisti Prof. Hakan Kara, Merkez Bankası'nın Aralık ayında yakın tarihin en büyük rezerv satışını gerçekleştirdiğini söyledi. Kara'nın paylaştığı grafikte, bu satıştan önce en büyük rezerv kaybının 2019 yerel seçimleri öncesinde, 128 milyar dolar rezervinin sıfırlandığı dönemde gerçekleştiği görülüyor. Ayrıca, MB'nin 7 Ocak haftası itibariyle swap hariç net rezervler eksi 56,9 milyar dolara düştü.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) döviz kurundaki sert yükseliş nedeniyle piyasalara müdahalelerini sürdüğü 17 Aralık haftasında rezervlerde hızlı bir gerileme yaşadı. Bankanın net rezervleri 21,2 milyar dolardan 12,2 milyar dolara geriledi.

24 Aralık'ta Merkez Bankası brüt döviz rezervleri 5 milyar 812 milyon dolar gerileyerek 72 milyar 555 milyon dolara düştü. Brüt döviz rezervleri, 17 Aralık'ta 78 milyar 367 milyon dolar seviyesindeydi.

Merkez Bankası'nın toplam rezervleri, 24 Aralık haftasında bir önceki haftaya kıyasla 5 milyar 948 milyon dolar azalışla 116 milyar 874 milyon dolardan 110 milyar 926 milyon dolara indi.

Eski Merkez Bankası Başekonomisti Prof. Dr. Hakan Kara, TCMB'nin 2019 Ocak- 2021 Aralık rezerv satışları grafiğini paylaşarak 2021 Aralık ayında gerçekleşen rezerv satışlarına dikkat çekti. Kara, döviz kuru karşısında TL'de rekor değer kaybı yaşanmasının ardından yıl sonunda piyasalara satım yönünde 5 defa müdahalede bulunan TCMB'nin Aralık ayında yakın tarihteki en yüksek rezerv satışı gerçekleştirdiğini söyledi.

fatih.jpg

Grafikte, bir önceki en yüksek rezerv satışının 2019 seçimler öncesi 128 milyar doların satıldığı dönemde gerçekleştirildiği görülüyor.

''TARİHİN EN YÜKSEK AYLIK REZERV SATIŞI''

Prof. Dr. Hakan Kara'nın paylaşımı şöyle:

''Aralık ayında yakın tarihin en yüksek aylık rezerv satışı gerçekleşmiş (örtülü+açık satış).

2020’de düşük faiz ısrarından 82 milyar dolar yaktıktan sonra vazgeçilebilmişti. Bu defa erken havlu atılarak kur korumalı mevduata geçildi.''

REZERVLER 2002'DEN BU YANA EN DÜŞÜK SEVİYEDE

TCMB verilerine göre brüt rezervler 7 Ocak haftasında 109,45 milyar dolara geriledi. Bir önceki hafta rezervler 111,05 milyar dolar olarak kaydedilmişti.

Net rezervlerdeki erime de devam etti. 31 Aralık haftasında 8,3 milyar dolar olan net rezervler 7 Ocak haftasında 7,9 milyar dolara indi. Böylece TCMB'nin net uluslararası rezervleri Ağustos 2002'den bu yana yeni en düşük seviyelerdeki seyrini sürdürdü.

NET REZERVLER EKSİ 56,9 MİLYAR DOLAR

Bu rakamlar swap hariç net rezerv rakamlarına da yansıdı. 7 Ocak haftası itibariyle swap hariç net rezervler eksi 56,9 milyar dolar oldu. Bir önceki hafta bu rakam eksi 56,4 milyar dolardı.

21,17 MİLYAR DOLARDAN DÜŞÜŞE GEÇTİ

Net rezervler Aralık ayında TCMB'nin satış tarafında döviz piyasasına doğrudan müdahalesini takiben 21.17 milyar dolardan düşüşe geçmişti.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (5)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
5 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN