Ev alacaklara sevindiren haber: Konut piyasasında yüzde 58,9 detayı! En çok bu illere rağbet var

Ev alacaklara sevindiren haber: Konut piyasasında yüzde 58,9 detayı! En çok bu illere rağbet var

Ekonomik kriz nedeniyle emlak piyasasında artan fiyatlar, ev sahibi olmak isteyenleri zor durumda bıraktı. Kirada oturanlar ise fahiş oranda yükselen kira fiyatlarından dolayı barınma sorunu yaşar hale geldi. Bir şirketin yaptığı araştırmada, ev sahiplerinin yüzünü bir nebze güldürecek gibi... İşte detaylar...

Emlakjet internet sitesinin araştırmasına göre, konut satın almak isteyenlerin yüzde 58,9'u bu planını seçimler sonrasına erteledi. Emlakjet, 400 bine ulaşan satılık ve kiralık emlak ilanından oluşan veri tabanında gerçekleşen hareketler doğrultusunda nisan ayı emlak verilerini yayınladı.

SATIŞ RAKAMLARI GERİLEDİ

Buna göre, Türkiye genelinde konut satışları martta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 36,6 azalarak 85 bin 652 olurken, ipotekli konut satışları yüzde 16,5 azalışla 25 bin 262'ye geriledi. İpotekli satışlar toplamın içerisinden yüzde 25 pay aldı. Bununla birlikte Türkiye genelinde ilk el konut satış sayısı, nisanda yüzde 26 azalarak 26 bin 952 oldu.

Emlakjet verilerine göre kiralık konutlara talepte artış devam ederken, nisanda konut arayanlarda kiralık ve satılık oranları yüzde 50-50 olarak gerçekleşti.

EN ÇOK TALEP MERSİN, ANKARA VE ADANA'YA

Nisanda en çok konut aranan il Mersin olurken, onu Ankara ve Adana takip etti.

Bu üç ilin ardından yaz mevsiminin gelişiyle birlikte Aydın ve Muğla da öne çıktı. Fiyat değişim açısından değerlendirildiğinde en yüksek artış kiralıkta Adana ve Ankara'da, satılıkta ise Mersin ve Ankara'da yaşandı. En çok emlak aranan ilçeler Adana Seyhan, Ankara Çankaya, Keçiören, Mamak ve Sincan şeklinde sıralandı.

FİYATLARDA DÜŞÜŞ BEKLENTİSİ

Emlakjet'in düzenli olarak gerçekleştirdiği gayrimenkul talepleri verilerinde nisan ayında seçimin tercihlere etkisi araştırıldı. Buna göre, konut satın alma planı yapanların yüzde 58,9'unun bu planını seçimlerden sonraya ertelediği tespit edildi.

Yaşanan bu değişimde en önemli neden ise seçim sonrasında gayrimenkul fiyatlarındaki düşüş beklentisi oldu. Araştırmaya katılanların yüzde 56,25'i seçimden sonra gayrimenkul fiyatlarında düşüş beklediğini dile getirdi.

DEPREMİN ETKİLERİ DEVAM EDECEK

Açıklamada konuya ilişkin değerlendirmeleri yer alan Emlakjet Üst Yöneticisi (CEO) Tolga İdikat, Emlakjet verilerine göre, konut arama hacimlerinde Mersin, Ankara ve Adana'nın öne çıktığını belirtirken depremin etkilerinin gayrimenkul sektöründe halen devam ettiğini ve bir süre daha devam edeceğini bildirdi.

Yaz mevsiminin gelişiyle yazlık bölgelerde hareketliliğin başladığını, Aydın ve Muğla'nın konut aramalarında ilk 10 şehir arasında yer aldığını kaydeden Tolga İdikat, şu bilgileri verdi:

"Emlakjet kullanıcıları ile yaptığımız araştırmalarda seçim öncesi dönemde kullanıcıların satın alım için beklediğini görmüştük. Bu ay kullanıcıların ev fiyatlarında düşüş beklentisi olduğunu görüyoruz. Satın alma planı yapanların yüzde 40 gibi önemli bir oranı kredi desteğiyle ev almak istediğini belirtiyor. Ödeme yöntemlerinde sağlanacak imkanlar ve krediye erişimin beklentileri karşılamasıyla ve belirsizliklerin azalmasıyla sektörün önümüzdeki dönemde daha hareketli olacağını söyleyebiliriz."

Emlakjet Prestige Plus Üyesi Buğra Serdar ise yatırımcıların şu anda konut yatırımına uzak durduğunu ve bu alanda spesifik bir fırsat gelirse değerlendirdiğini bildirdi.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN