Ev sahiplerine görülmemiş teşvik! Erdoğan açıkladı: Konutunu sigortalatan ev sahibine vergi desteği...

Ev sahiplerine görülmemiş teşvik! Erdoğan açıkladı: Konutunu sigortalatan ev sahibine vergi desteği...

Ev sahiplerine görülmemiş teşvik! Konunun uzmanı Erdoğan'dan açıklama geldi! Konutunu sigortalatan ev sahibine vergi desteği...

Ray Sigorta Genel Müdürü Koray Erdoğan, konut sigortası primlerine devlet desteği getirilmesi gerektiğini belirterek, bu modelin afetlerde devletin üzerindeki yükü hafifleteceğini vurguladı. Erdoğan, tarım sigortalarında TARSİM kapsamında uygulanan devlet katkısının konut sigortalarına da uyarlanabileceğini ifade etti.

DEVLET DESTEĞİ SİGORTALANMA ORANINI ARTIRIR

Yabancıya konut satışında sert düşüş - Güncel Gündem Haberleri

Erdoğan, sağlık sigortası primlerinin belirli bir kısmının vergi matrahından düşülebildiğini hatırlatarak, benzer bir uygulamanın konut poliçeleri için de geçerli olmasını önerdi. "Bugün sağlık primlerinin belirli bir oranı vergi matrahından düşülebiliyor. Bunu genişletelim. Bireyler konut poliçelerini de vergiden düşebilirsin. Hatta konut poliçesinin bir kısmı devlet tarafından sübvanse edilsin. Bunun bütçe üzerindeki yükünün çok daha az olacağını göreceksiniz" dedi.

PRİMİN YARISI DEVLETTEN

Adana'da ilk iki çeyrekte 10 bin 972 konut satıldı - Adana Haberleri

Erdoğan, İstanbul’da konut poliçesi priminin yıllık 3500-4000 lira arasında olduğunu belirterek, bu tutarın yarısının devlet tarafından karşılanması gerektiğini söyledi. "Bu 4 bin liranın 2 bin lirasını devlet, 2 bin lirasını da vatandaş ödesin. Bunun şöyle bir avantajı olacak. Kahramanmaraş depreminde toplam 103 milyar dolarlık kaybın sadece 5 milyar dolarını sigorta sektörü karşılarken, 98 milyar doları devletin cebinden çıktı. Primin yarısına devlet katkı yapsaydı sigorta sektörü 5 milyar dolar yerine 45 milyar dolar ödeyecekti, bütçe üzerindeki yük 40 milyar dolar daha az olacaktı. Vergi desteğine karşılık olası bir hasarda çok daha az bir yükle karşı karşıya kalıyorsunuz ve yükü zamana yaymış oluyorsunuz" dedi.

KOBİ’LERE DE DESTEK VERİLMELİ

Erdoğan, benzer desteğin KOBİ’ler için de uygulanabileceğini belirtti. "KOBİ’lerde sigortalılık oranını çok düşük. Neden KOBİ’lere yangın ve doğal afetler tarafında prim desteği vermiyoruz? Eğer yıllık primi 40 bin liraya çıkıyorsa bir kısmı devlet tarafından sübvanse edilsin. Bu her halükarda daha sonra ortaya çıkacak zarardan çok daha düşük bir yük yaratacaktır. Devletin üzerindeki yükü önemli ölçüde azaltacaktır" dedi.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (2)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
2 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN