Fiyatlar arttı, üretici yine de memnun olmadı! O ürünü yemek resmen lüks oldu: 300 gramı 48 TL

Fiyatlar arttı, üretici yine de memnun olmadı! O ürünü yemek resmen lüks oldu: 300 gramı 48 TL

Tarım Kredi Kooperatifi, badem fiyatlarına geçen seneye kıyasla yüzde 39,1 fiyat artışı uyguladı. Geçen sene kabuklu 300 gram iç badem fiyatı 34,5 TL olurken, bu seneki fiyat 48 TL'ye fırladı. Fiyattan memnun olmayan çiftçi ise badem ağaçlarını kökünden söktü...

Tarım Kredi Kooperatifi, bademe geçen seneye oranla yüzde 39,1 fiyat artışı uyguladı. Ancak, artan fiyatlar girdi maliyetlerini karşılamadığı için çiftçi memnun olmadı. Son birkaç senedir fiyatların düşük seyretmesi, çiftçinin bahçedeki badem ağaçlarını sökmesine neden oldu.

Geçen sene kabuklu 300 gram iç badem çıkan ürüne 34,5 lira verilirken, bu yıl uygulanan yüzde 39,1 artışın ardından fiyatlar 48 liraya yükseldi.

Açıklanan badem fiyatının girdi maliyetleri dikkate alındığında çiftçinin beklentilerini karşılamayacak düzeyde olduğunu söyleyen Kahta Ziraat Odası Başkanı Fatih Rüştü Zorlu Turanlı, “Bölge çiftçimiz, ülkemiz için üretim yapmaya çalışırken, açıklanan badem alım fiyatlarıyla üretimden vazgeçmemizi istercesine çiftçilerimizi mağdur ediyor. Son yıllarda açıklanan badem fiyatı istikrarsızlığı karşısında, badem üreticilerimizin çoğu bahçe sökümlerine başlamış durumda” ifadelerine yer verdi.

h-4-ic.jpg

ÜRETİCİLER AĞAÇLARI SÖKMEYE BAŞLADI

Geçen sene kilo kabuklu ve içi 300 gram çıkarsa gram başına 300x0,115= 34.5 TL olarak fiyat verildiğini aktaran Turanlı, "Bu yıl ise 300x160=48 TL olarak yer aldı. Söz konusu fiyat revize edilerek 300 gram üstü 0,200 kuruş ve 300 gram da 0,180 kuruş olursa fiyat problemi çözülecektir" dedi.

Yeni fiyatların, girdi maliyetleri düşünüldüğünde çiftçinin beklentisinin altında kaldığını vurgulayan Turanlı, sözlerini şöyle sürdürdü: “Son yıllarda açıklanan badem fiyatı istikrarsızlığı karşısında, badem üreticilerimizin çoğu bahçe sökümlerine başlamış durumda.

Bu fiyatı açıklayan Tarım Kredi Kooperatifi, üreticinin girdi olarak kullandığı mazot, gübre ve zirai ilaç gibi giderlerde artışın yılda yüzde 100 ile 300 arası zamlandığını bilmiyor mu? Kooperatif kendi satışını yaptığı girdilere bu kadar zam yaparken, neden üreticinin ürününe bu zammı yansıtmıyor?”

Turanlı, badem ithalatı vergisinin yüzde 30'dan yüzde 2'ye düşürülmesinden dolayı ithalat yolunun açıldığını da belirtti.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (2)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
2 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN