Gübre ve yeme rekor zam geliyor! Çiftçiyi daha da zor günler bekliyor: Yeni vergiler tarım sektörünü vuracak!

Gübre ve yeme rekor zam geliyor! Çiftçiyi daha da zor günler bekliyor: Yeni vergiler tarım sektörünü vuracak!

Çiftçinin maliyetini artıracak düzenleme! Gübre ve yeme rekor zam geliyor! Giderleri için dertlenen çiftçiler eski günleri arayacak! Çiftçiyi daha da zor günler bekliyor! Yeni vergiler tarım sektörünü vuracak...

Çiftçilerin derdini katlayacak zamlar geliyor! Hayvancılığın ve çiftçiliğin olmazsa olmazlarına KDV getirilecek.

Hükümetin Meclis'e sunmaya hazırlandığı yeni vergi taslağı, tarım sektörünü derinden etkileyecek gibi görünüyor. Taslakta yer alan bilgilere göre, yem ve gübre gibi temel tarım girdilerine KDV getirilmesi planlanıyor.

YEM VE GÜBREYE KDV: ÇİFTÇİNİN CEBİNDEN ÇIKACAK!

Yeni vergi taslağıyla birlikte, hayvancılığın en önemli girdisi olan yeme %10, bitkisel üretimin vazgeçilmezi gübreye ise %20 KDV uygulanacak. Bu vergiler, doğrudan çiftçinin cebinden çıkacak ve üretim maliyetlerini artıracak. Özellikle küçük ve orta ölçekli çiftçilerin bu yükü kaldırması zorlaşacak.

resim-2024-06-21-115055042.png

TARIMSAL ÜRETİM TEHDİT ALTINDA

Yem ve gübreye getirilen KDV, tarımsal üretimi olumsuz etkileyecek faktörlerin başında geliyor. Maliyet artışları nedeniyle çiftçiler, üretim miktarını azaltmak zorunda kalabilir. Bu durum, gıda fiyatlarında artışa ve hatta bazı ürünlerde kıtlığa yol açabilir.

ÇİFTÇİDEN TEPKİ GELİYOR

Yeni vergi taslağına çiftçilerden tepki gecikmedi. Zaten ekonomik zorluklarla mücadele eden çiftçiler, bu vergilerin kendilerini daha da zorlayacağını belirtti. Tarım örgütleri ise hükümeti, tarım sektörünü desteklemeye ve vergi yükünü azaltmaya yönelik adımlar atmaya çağırıyor.

TARIM SEKTÖRÜ ÇÖZÜM BEKLİYOR

Tarım sektörü, ülkemizin en önemli sektörlerinden biri. Ancak son yıllarda artan maliyetler, iklim değişikliği ve şimdi de yeni vergi taslağıyla karşı karşıya kalan çiftçiler, zor günler geçiriyor. Hükümetin, tarım sektörünü destekleyecek ve çiftçilerin sorunlarına çözüm bulacak adımlar atması bekleniyor.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (1)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
1 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN