Şok şok şok! Yanlış alarm: 7 Temmuz ertelemesi sadece bu modeller için geçerli

Şok şok şok! Yanlış alarm: 7 Temmuz ertelemesi sadece bu modeller için geçerli

Şok şok şok! Dün gece resmi Gazete'de yayımlanan düzenlemenin ardından otomotiv sektöründe büyük kriz başladı. Yanlış alarm! Genel Güvenlik Yönetmeliği’nin (GSR) uygulama tarihinin tüm araçlar için ertelendiği sanıldı. Ancak 7 Temmuz ertelemesi sadece bu modeller için geçerli...

NESİBE GÖVEN ATALAY

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan acil açıklama bekleniyor. Dün gece Resmi Gazete’de yayımlanan düzenleme, otomotiv sektöründe büyük bir kriz yarattı. Genel Güvenlik Yönetmeliği’nin (GSR) uygulama tarihinin tüm araçlar için 7 Temmuz 2024’ten 31 Ağustos 2024’e ertelendiği sanıldı. Ancak, gerçeğin öyle olmadığı ortaya çıktı.

Sanayi Bakanlığı, 7 Temmuz’da devreye girecek AB regülasyonunu değiştiremediği için kendi ulusal tip onayı mevzuatını değiştirdi. Buna göre, Türkiye’de satılan veya üretilen AB tip onaylı araçlar değil, Türkiye’de üretilip, satılan ‘ulusal tip onayı’na sahip araçların üretim ve satışı 2 ay ertelendi. Yerli üreticilerin ellerinde kalan ciddi orandaki yedek parça stokları nedeniyle bu kararın alındığı tahmin ediliyor.

ERTELEME HANGİ YERLİ MODELLERİ KAPSIYOR?

Dün gece yayınlanan erteleme kararı, Türkiye’de üretilen ve Sanayi Bakanlığı tarafından verilen ‘Ulusal Tip Onayı’na sahip modelleri kapsıyor. 31 Ağustos’a kadar sadece bu modellerin üretimi ve satışı yapılabilecek. İthal tüm araçlar için ise 7 Temmuz GSR tarihi geçerli olacak.

ERTELEMEDEN YARARLANAN MODELLER:

• Fiat Egea
• Togg T10X
• Renault Clio
• Renault Megane
• Hyundai i10
• Hyundai i20
• Hyundai Bayon

Bu modeller, hem ulusal hem de AT tip onayına sahip oldukları için ertelemeden yararlanabiliyorlar. Ancak, Türkiye’de üretilen Toyota modelleri (Corolla ve C-HR), sadece AT tip onayına sahip oldukları için ertelemeden yararlanamıyor.

TİP ONAY BELGELERİ HAKKINDA

• Ulusal Tip Onay Belgesi: Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından verilen, ulusal mevzuatta hüküm altına alınan ve geçerliliği ülke sınırlarıyla sınırlı olan Tip Onay Belgesidir.
• AT Tip Onay Belgesi: AB Onay Kuruluşları tarafından düzenlenmiş olup, AB ülkeleri ve Türkiye’de geçerliliği bulunmaktadır.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN