Bir asgari ücret açıklaması da TİSK'ten: İşbirliğine hazırız

Bir asgari ücret açıklaması da TİSK'ten: İşbirliğine hazırız

Vatandaş yüksek enflasyon nedeniyle eriyen asgari ücretle geçinmekte zorlanırken Bakan Bilgin'den gelecek ay için 'ara zam' sinyali geldi. İşçi, işveren ve hükümet temsilcileri arasında görüşmeler hızlanırken İTO ve Hak-İş'in ardından TİSK'ten de "Tüm taraflara çözüm olacak formüller için işbirliğine hazırız" açıklaması geldi.

Asgari ücrete ocak ayında yapılan zammın yüksek enflasyon karşısında hızla erimesi, temmuz ayında ek zam tartışmalarını ortaya çıkardı. Temmuz ayında zam sinyali veren Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'in bugün gerçekleşecek Bakanlar Toplantısı'nda bir sunum yapması bekleniyor.

Asgari ücret tartışmaları sürerken dün İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, "Ücretlerin enflasyon karşısındaki kayıplarının telafi edilmesi noktasında beraber adım atılması gerektiğini düşünüyoruz" çağrısında bulunmuştu.

'HAYAT KALİTESİNİ KALICI ŞEKİLDE ARTIRACAK KARARLARIN DESTEKÇİSİYİZ'

Bir açıklama da Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Yönetim Kurulu’ndan geldi. Yapılan açıklamada, “Asgari ücretin değerlendirilmesine dair yapılacak olası bir toplantıda işveren tarafını temsilen mutlaka masada olacağız ve toplam fayda odaklı çalışmalarımız ile görüşlerimizi paylaşacağız. Çalışma arkadaşlarımızın hayat kalitesini kalıcı şekilde artıracak ve büyük-küçük bütün işletmelerimize değer katacak her türlü kararın destekçisiyiz" ifadeleri yer aldı.

TİSK'in açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Ülkemiz de tüm dünya gibi olağanüstü ekonomik şartların küresel boyutta yaşandığı bir dönemden geçiyor. Artan emtia fiyatları, enerji ve taşıma maliyetlerinin yanı sıra Rusya-Ukrayna krizi gibi küresel sorunlar ve yüksek belirsizlik ortamı birçok sektörü olumsuz etkilemeye devam ediyor. Yapılacak değerlendirmelerde bu belirsizlik ortamının göz önünde bulundurulmasının kritik öneme sahip olduğunu düşünüyoruz.

"BİZİM İÇİN TÜM ÇALIŞMA ARKADAŞLARIMIZLA BİRLİKTE BÜYÜYEBİLMEK ESAS"

TİSK olarak, birinci önceliğimiz her zaman ülkemizin ve çalışma arkadaşlarımızın sürdürülebilir refahı oldu. Diğer yandan, böyle bir ortamda işletmelerimizi ve üreticilerimizi ayakta tutmanın, üretimin devamlılığını sağlamanın da büyük önem taşıdığını biliyoruz. İşletmelerimizin karşılaştığı risk ve fırsatların birlikte değerlendirilmesini istiyoruz.

Bir kez daha belirtmek isteriz ki, bizim için tüm çalışma arkadaşlarımızla birlikte büyüyebilmek esas. Çalışma arkadaşlarımızın hayat kalitesini kalıcı şekilde artıracak ve büyük-küçük bütün işletmelerimize değer katacak her türlü kararın destekçisiyiz. Tüm taraflara çözüm olacak formüller için iş birliğine açığız.

"ELİMİZİ TAŞIN ALTINA KOYMAKTAN HİÇBİR ZAMAN KAÇINMADIK"

İşverenler olarak her zaman tüm sorumluluklarımızı tam ve eksiksik olarak yerine getirmenin bilinci içinde davrandık. Elimizi taşın altına koymaktan hiçbir zaman kaçınmadık. Bugüne kadar olduğu gibi bu süreçte de devletimizin yanında olduğumuzun altını bir kez daha çizeriz.
Bu vesile ile asgari ücretin değerlendirilmesine dair yapılacak olası bir toplantıda işveren tarafını temsilen mutlaka masada olacağımızı ve toplam fayda odaklı çalışmalarımız ile olası bir değerlendirmeye olumlu yaklaşacağımızı ifade etmek isteriz.

“Birlikte Mümkün” anlayışı ile bu dönemi yine işçi, işveren ve hükümetimizle birlikte açık diyalog ve dayanışma yoluyla en iyi şekilde aşacağımıza inanıyoruz. Geleceğimize, çalışanlarımıza, işletmelerimize ve işimize katkı sağlayacak her türlü karara destek vermeye hazırız.”

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN