Trafik sigortasında yeni dönem başladı! İşte yeni oranlar... Kim ne kadar ödeyecek tablo belli oldu

Trafik sigortasında yeni dönem başladı! İşte yeni oranlar... Kim ne kadar ödeyecek tablo belli oldu

Milyonlarca araç sahibi yeni döneme adapte olmaya çalışıyor. Trafik sigortasında yeni kararlar alınırken belirlenen yeni oranlarda araç sahiplerinin aklını karıştırıyor. Kim ne kadar ödeyecek? sorusunun yanıtını arayan sürücülere yeni tablo belli oldu. Temmuz ayı için güncel rakamlar belirlendi. İşte tüm detaylar…

Trafik sigortasında yaşanan prim artışları aylık olarak belirlenmektedir. Mayıs ayında yeni sisteme geçiş yapılırken 1 Temmuz itibariyle geçerli olacak artış oranları da %3,5 olarak açıklandı. Trafik sigortasında iyi ve kötü sürücü kavramları yer alırken hangi sürücünün ne kadar ödeme yapacağı da en çok araştırılan konular arasında yer alıyor. Konu hakkında açıklamalarda bulunan Tüketici Konfederasyonu Sigorta Komisyonu Başkanı (TÜKONFED) Turusan Bağcı, milliyet.com.tr’ye önemli açıklamalarda bulundu. İşte tüm detaylar…

MALİYET ENDEKSİNE GÖRE BELİRLENECEK

Trafik sigortasında yaşanan prim artışlarının maliyet endeksine göre belirleneceğini işaret eder Bağcı, yeni araç fiyatlarındaki artış ile birlikte parça fiyatlarındaki artış ve onarım maliyetlerinin de hesaba katıldığını söyledi. Bağcı, bunun yanı sıra TÜİK verileri baz alınarak trafik sigortası ortalamasına göre maliyet çıkarılıp fiyat artışlarını buna göre belirleneceğini ifade etti. Haziran ayı için %3,5 oranında bir artış yapıldığını belirten Bağcı, “Temmuz ayında da yüzde 3.5’lik bir artış belirlendi. Artış oranlarına başta sigorta şirketleri olmak üzere çok ciddi itirazlar geliyor. ‘Sadece enflasyon yüzde 75, yüzde 3.5 seviyesi düşük. Biz yüzde 140 oranında zarar ediyoruz.” dedi.

Zorunlu Trafik Sigortası | Araç Sigortaları | Sigorta & Emeklilik | Bireysel | Ziraat Bankası

O KİŞİLERE SİGORTA YAPMAK İSTEMİYOR

Yıl içerisinde 3'ten fazla kaza yapan sürücü kötü sürücü sınıfında yer alırken sigorta şirketleri de sigorta yapmaktan kaçınıyor. Hiç kazası bulunmayan 22 sürücü olduğunu işaret eden Bağcı, 1.2 milyon yaklaşık 1 ve üzeri hasar yapan sürücü olduğunu belirtti. İyi sürücü sınıfında yer alan bazı kişiler, ‘Biz kötü sürücülerin primini ödüyoruz. Ben 20 yıldır hasar yapmıyorum. Yüzde 50 hasarsızlık indirimine ulaşmama rağmen neden 16 bin TL trafik sigortası ödüyorum’ ifadelerini dile getirirken kötü sürücülerin finanse edilmek istememesi ile birlikte iyi ve kötü sürücü arasındaki farkların arttırılması gerektiği de belirtiliyor.

Sigorta şirketleri Trafik Sigorta primlerinin çok az arttırdığını belirtirken serbest tarifeye geçilmesi yönünde taleplerde bulunuyor. Bunun yanı sıra primlerin serbestçe belirlenmesi istenirken kötü sürücülerden çok daha fazla prim alınarak iyi sürücülere indirim yapılması gerektiği de aktarılıyor.

Allianz Araç Sigortaları - Zorunlu Trafik Sigortası | Allianz

TABAN FİYAT UYGULAMASI YAPILMALI

Tüketici Konfederasyonu Sigorta Komisyonu olarak iyi sürücülere taban fiyat uygulamasından yana olduklarını dile getiren Bağcı, kötü sürücülere bu rakamların birazcık daha yükseltilebileceğini belirtti. Kötü sürücülere ilave bir basamak daha olabileceğine dikkat çeken Bağcı, serbest fiyatı karşı olduklarını dile getirerek ülkedeki kaza oranlarının düşürülmesi gerektiğinin altını çizdi.

Avrupa'daki trafik kaza sayılarını işaret eden Bağcı, rakamların Ülkemiz ile aynı olmasına rağmen Türkiye'de ölüm oranlarının 3 kat daha fazla olduğuna dikkat çekti. Kaza önleyici tedbirlerin artırılması gerektiğinin altını çizen Bağcı, bunların çözülmemesi durumunda fiyat serbestisi uygulamasının piyasada sıkıntı yaşatacağını aktardı.

Zorunlu Trafik Sigortası Nedir? - MGC Legal

ARADA 7 KAT FARK BULUNUYOR

5 yıldan fazla kaza yapmayan sürücülerin iyi sürücü sınıfında yer aldığını belirterek %50 indirimden yararlandığını aktaran Bağcı, kötü sürücünün her yıl kaza yapması durumunda 1 yıl %100, 2 yıl %150, 3 yıl ve sonrasında % 200 prim almaya devam ettiğini aktararak iyi sürücü ile kötü sürücü arasında 7 kat fark bulunduğunu söyledi.

ORTALAMA BİR ARAÇ NE ÖDÜYOR?

Hususi aracı bulunan kişinin ortalama 4 kademede yani ilk kez sigorta yaptırması durumunda trafik sigortası bedeli olarak 9.560 TL ödeme yapmaktadır. 4 kademeden ilk kez sigorta yaptıracak bir elektrikli araç sahibinin ödeyeceği sigorta bedeli ise ortalama 8.604 TL olmaktadır.

Sigorta şirketleri zorunlu araç poliçesinden kaçınıyor mu? - Son Dakika Haberleri

3'ten fazla kaza yapan kişilerin rehabilitasyona tabi tutulması gerektiği belirtilirken ehliyetinin alınması gerektiği de vurgulandı. Ehliyet ceza puanlarının sigorta şirketlerine açılması ve sigorta puanı gelmesi ile kişiye özel fiyatlama yapılması gerektiği de vurgulanıyor.

KASKO NE ZAMAN YAPTIRILIR?

Sürücüler kasko uygulamasının hangi aylarda yapılması gerektiğini araştırırken indirimin Haziran ayı içerisinde de devam ettiği belirtildi. Kasko poliçesini yaptırmak için en iyi ayın Haziran ayı olduğuna dikkat çeken uzmanlar, her aracın kasko yaptırması gerektiğinin altını çizdi.

Araç maliyetlerinde Temmuz başı itibariyle artış beklentisi olduğuna dikkat çeken uzman isim, Bununla birlikte kasko fiyatlarının da Temmuz ayında artış yaşayabileceğini belirtti. Bazı marka ve modellerde çok fazla indirim görünmezken bazı markalarda ise ciddi indirimler yapılmaktadır. Bu kapsamda kasko yaptırmayı düşünmek isteyen kişiler için en iyi ay Haziran ayı olarak görülüyor.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN