Türkiye'den dünyada 'altın' rekoru: Yüksek enflasyon altın talebini etkiledi

Türkiye'den dünyada 'altın' rekoru: Yüksek enflasyon altın talebini etkiledi

Dünya Altın Konseyi'nin son raporuna göre Türkiye'den dünyada altın rekoru geldi. Rapora göre; Türkiye'ye toplam altın alımında 2023 yılında bir önceki yıla göre yüzde 66'lık artış görerek 201,6 tonla tüm zamanların zirvesine yerleşirken, külçe ve sikke altın alımında da ilk sırada yerini aldı.

Dünya Altın Konseyi (WGC) tarafından yayımlanan "Altın Talep Eğilimleri 2023" raporu, küresel altın talebinin 2022 yılına kıyasla yüzde 3 artarak 4 bin 898,8 tonla rekor seviyeye ulaştığını ortaya koydu.

Rapor, toplam altın talebinin, tüm segmentler dâhil edildiğinde, 2023 yılında yüzde 3 artarak rekor seviyeye çıktığını gösterdi. Tezgah üstü ticaret hariç küresel altın talebinin ise 2023'te bir önceki yıla göre yüzde 5 düşüşle 4 bin 448,4 ton olarak gerçekleştiğine dikkat çekti.

TÜRKİYE REKOR KIRDI

Türkiye'nin toplam altın alımı, 2023 yılında bir önceki yıla göre yüzde 66'lık artışla tarihi bir zirve olan 201,6 tonla gerçekleşti. Bu artışla birlikte Türkiye, dünya genelinde Çin'in ardından en fazla altın alan ikinci ülke konumuna yükseldi. Çin'de altın alımı ise yüzde 16 artarak 959,2 tona ulaştı. Raporda, Türkiye'de yaşanan artan enflasyonun, altın talebindeki artışta etkili olduğu vurgulandı.

MÜCEVHER ALIMI SON SEKİZ YILIN ZİRVESİNDE

Türkiye'de mücevher alımı da 2023 yılında yüzde 14 artarak son sekiz yılın zirvesine ulaştı ve toplamda 41,9 ton oldu. Külçe ve sikke altın alımı ise yüzde 88'lik büyük bir artışla 159,6 tonla tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktı, bu da Türkiye'yi bu alanda dünya lideri yaptı.

İTHALATTA DA REKOR GELDİ

Altın ithalatında da rekor kırıldı; Türkiye'nin altın dahil kıymetli metal ve taş ithalatı, 2023 yılında bir önceki yıla göre yüzde 45 artarak 34 milyar dolara ulaştı. Değer bazında rekor kıran altın ithalatı, 2023'te yüzde 48 artışla 30,2 milyar dolara çıkarak dikkat çekti. Altın dahil kıymetli metal ve taş ihracatı ise yüzde 33,7 artış göstererek 13,7 milyar dolara ulaştı. Ancak, bu dönemde Türkiye'nin dış ticaret açığı 20,3 milyar dolara yükseldi.

Altın ithalatının bir kısmının mücevher ihracatında kullanıldığı, önemli bir kısmının ise yastık altında saklandığı belirtildi. Borsa İstanbul verilerine göre, miktarsal bazda Türkiye'nin altın ithalatı, 2023'te 319 tonla son beş yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Bu rakam, 2017'de kaydedilen 361 tonluk rekorun hemen altında yer alıyor.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (1)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
1 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN