Volkswagen'in yatırımdan vazgeçtiği Manisa'daki arazi krize neden oldu

Volkswagen'in yatırımdan vazgeçtiği Manisa'daki arazi krize neden oldu

Alman otomobil devi Volkswagen, 2 yıl önce Manisa'da yapılması düşünülen fabrika yatırımından vazgeçerek tercihini Slovakya’daki Bratislava fabrikasını büyütmekten yana kullandı. Alman devinin yılda 200 bin adet araç üretmeyi planladığı yatırımdan vazgeçmesinden sonra söz konusu arazinin akıbeti krize neden oldu. Arazinin organize sanayi bölgesine devredilmesini istemeyen çevreciler mahkemeye yürütmenin durdurulması için dava açtı.

Alman otomotiv devi Volkswagen'in Türkiye'de yapacağı yatırım için fabrikanın kurulması planlanan ve sonra vazgeçilen 4 bin dönümlük arazi içindeki 1009 dekarlık Manisa Muradiye Orman Fidanlığı arazisinin, 'sanayi bölgesi değil tarım toprağı olarak korunması' amacıyla açılan dava kapsamında yapılan keşif sonrası çevreciler yürütmenin durdurulmasını istedi.

MAHKEME ARAZİDE KEŞİF YAPTIRDI

Alman otomotiv firması Volkswagen'in Türkiye'de yapacağı yatırım için fabrikanın kurulması planlanan 4 bin dönümlük arazideki 1009 dekarlık Manisa Muradiye Orman Fidanlığı mahkemelik oldu. Volkswagen'in vazgeçtiği yatırımın ardından arazi yatırımcılarını beklerken, Manisa Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Çevre Derneği, fidanlığın Manisa Organize Sanayi Bölgesi'ne (OSB) devredilmesine karşı, Tarım ve Orman Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü ve Manisa Valiliği'nin yanı sıra Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'na dava açtı. Kasım 2021'de Manisa 2'nci İdare Mahkemesi'ne açılan 2 ayrı dava sonucunda, mahkeme geçen 11 Mart'ta söz konusu alanda keşif yapılmasına karar verdi. Dernek üyeleri, keşfin ardından rapor beklenilen alanda yürütmenin durdurulmasını ve akabinde iptal kararlarının verilmesi bekliyor.

volkswagenin-yatirimdan-vazgectigi-fidanlik-arazi-icin-yurutmenin-durdurulmasini-istediler-9294-dhaphoto3.jpg

"SANAYİ BÖLGESİ OLURSA HAVA KİRLİLİĞİ ARTAR"

Manisa Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Çevre Derneği Üyesi ve emekli Yargıtay Üyesi Ali Suat Ertosun, alanın sanayi olması halinde çevre kirliliğinin artacağını ileri sürerek, "Fidanlık, 1'inci sınıf tarım arazisi olup, burası 5403 sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu uyarınca Bakanlar Kurulu kararıyla 'Büyük Ova Koruma Alanı' kapsamına alınmıştır. Dolayısıyla tarım arazisi olduğundan korunması gerekmektedir. Yer Seçimi Komisyonu'nun burasını genişleme alanı olarak seçmesi doğru olmadığı gibi hukuka da uygun değildir. Burasının sanayi bölgesi olarak seçilmesi için, alternatif alan bulunmaması, il valisinin başkanlığında oluşturulan toprak koruma kurulunun uygun görmesi ve toprak koruma projelerine uyulması kaydıdır. Fakat Manisa'da buraya alternatif yerler mevcuttur. Dolayısıyla alınan olurlar da hukuka uygun değildir. Toprak koruma kurulu kararı da hatalıdır. Üstün kamu yararı da burasının sanayi bölgesi olmasını değil, tarım toprağı olarak korunmasını gerektirmektedir. Ayrıca fidanlık, Gediz Nehri'ne çok yakındır. Burasının sanayi olması, çevre kirliliğini artıracaktır. Açtığımız davada, öncelikle yürütmenin durdurulmasını ve akabinde iptal kararlarının verilmesini istiyoruz" diye konuştu.

'TÜRKİYE İÇİN KARŞIYIZ'

Sanayiye karşı olmadıklarını, çevre kirliliğine karşı olduklarını kaydeden Ertosun, "İlk olarak Tarım ve Orman Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü ve Manisa Valiliği'ne karşı, 2'nci olarak Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'na karşı dava açtık. Manisa Organize Sanayi Bölgesi yönetimi bu davalara taraf oldu. Davaların keşfi 11 Mart günü yapıldı. Biz bu davalarda toprak koruma kurulunun aldığı kararın iptalini, buranın Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'na verilmesini, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nca Manisa OSB'ye tahsisinin iptali için dava açtık. Yürütmenin durdurulmasını bekliyoruz. Davanın sonunda iptal kararı verilirse orman fidanlığı kalacak. Tarım topraklarının yok edilmesine sadece Manisa için değil, Türkiye için karşıyız" diye konuştu.

front-view-volkswagen-tiguan-sel-4motion-2022.jpg

VOLKSWAGEN MANİSA'DA YAKLAŞIK 1 MİLYAR TL'LİK ŞİRKET KURMUŞTU

Türkiye'de üretim yapmak için Ekim 2019'da Volkswagen Aktiengesellschaft, 943 milyon 500 bin Türk lirası sermaye ile "Volkswagen Turkey Otomotiv Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi" unvanlı şirketi Manisa'da kurmuştu.

Şirket; otomobil, kamyon ve her nevi motorlu araç ve nakil vasıtalarının tasarımı, imalatı ve montajı, bunların parçalarının ve komponentlerinin tasarımı, üretimi ve montajı ile tüm bu ürünlerin satışı, ithalatı ve ihracı başta olmak üzere bu konularla ilgili tüm diğer faaliyetleri yürütmeyi planlıyordu.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (1)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
1 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN