Zam bekleyen emekli elindeki maaştan da olabilir! Bu kişilerin emekliliği iptal ediliyor

Zam bekleyen emekli elindeki maaştan da olabilir! Bu kişilerin emekliliği iptal ediliyor

Emekli olan bir vatandaşın başına gelen talihsiz olay tüm emeklilere endişelendirdi. Bu kapsamda zam bekleyen emekliler elindeki maaştan bile olabilir. Bu durumlarla karşı karşıya kalan kişilerin emekliliği resmen İptal ediliyor. Uzman isim uyardı…

Antalya’da yaşayan 46 yaşındaki aşçı Taner Baysal, EYT akşam düzenlemesi ile beraber emekli oldu. Lakin Baysal’ın emekliliği 9 ay sonra İptal edildi. Öte yandan söz konusu vatandaşa 9 ay boyunca ödenen 101 bin liralık maaşın geri tahsil edeceği bildirildi.

yeni-proje-8.jpg

9 AY SONRA EMEKLİLİĞİ İPTAL EDİLDİ

Kepez ilçesinde yaşayan Taner Baysal, EYT’nin çıkmasıyla beraber aşçılık yaptığı otelden ayrılarak emekli oldu. Geçtiğimiz mart ayında emeklilik için başvuruda bulunan Baysal, başvurusunun kabul edilmesiyle beraber haziran ayından itibaren emekli oldu ve 7 bin 500 lira emekli maaşı almaya başladı. Tam 9 ay boyunca emekli maaşı alan Baysal, mart ayında maaşı yatmadığı için SGK’ye başvuru yaptı. Maaşının neden kesildiğini anlamaya çalışırken 1.997 senesinden kalma tarım sigortası girişi olduğu ve 2 bin 500 borcu oldu için maaşının kesildiği ortaya çıktı. Öte yandan bu nedenden dolayı tekrardan emekliliğe başvurması gerektiği belirtildi. Yaşanan bu olaylardan sonra Baysal, önce borcunu ödedi ardından Nisan ayında tekrar emeklilik başvurusunda bulundu. Tam her şey yoluna koyarken 9 ay boyunca ödenen toplam 101 bin liranın da her ay 2 bin 500 lira şeklinde emekli maaşından kesilerek tahsil edileceği söylendi.

yeni-proje-9-001.jpg

MECBUREN ÇALIŞMAYA DEVAM ETTİ

Taner Baysal, kendi sorumluluğu dışında yaşanan olaylardan dolayı bir anda borçlu çıktığını belirterek, “2023 mart ayında EYT düzenlemesiyle başvuru yapıp emekli oldum. 9 ay emekli maaşı aldım. Birkaç ay önce emekli maaşım bir anda kesildi. SGK’ya başvurup sorduğumda borcum olduğu söylendi. O borcu ödedim ancak o an emekli olup olmadığımı bilmiyordum, kafam çok karıştı. Bu durumu maaşım yatmayınca fark ettim. Bunun üzerine gidip görüşünce emekliliğimin iptal edildiğini öğrendim" dedi.

p-2.jpg

Mecburen çalışmaya devam ettiğini söyleyen Baysal, “1997 yılında tarım sigortasına kayıt yaptırmışım ancak ödeme yapılmamış. Ancak 1 gün dahi sigortası gözükmüyor. Ben SSK’dan emekli oldum. Yine de onu ödedim ve ödediğimi bildirdim. Ancak yeniden emeklilik başvurusu yapmam gerektiği söylendi. Yaptım ve nisan ayından itibaren tekrar emekli olduğumu söylediler. Ancak bu kez 9 aydır aldığım maaşı, faiziyle 101 bin lira olarak geri istediler. Öncesinde 6 bin 150 günüm vardı, o zaman da emekliliği hak ediyordum" diye konuştu.

EMEKLİLİK MÜRACATI HANGİ DURUMLARDA RET OLUR?

Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun, sosyal medyada yaptığı bir paylaşımında emeklilik müracaatının ret olacağı durumları paylaştı. Erdursun, paylaşımında şu maddelere yer verdi:

“1-Ortağı olduğunuz şirkette sigortalı olduysanız,

2-Başkasının primleri sehven kendi hesabınıza yazıldıysa,

3-Bağ-Kur primlerini ödemediğiniz günlere borçlanma yaptıysanız,

4-Birden fazla işyerinde çalışıp bir ayda 30 günden gazla gününüz gözüküyorsa ya da bir yılda 360 günden daha fazla gününüz gözüküyorsa, fazla günleri primlerinizden çıkarmadan, istenilen prim gün sayısına ulaştıysanız,

5-Çalışmadığınız halde bir işletmede kendinizi çalışmış gibi gösterdiyseniz ve hizmet dökümünüzde Ş-K-İ harfleri varsa,

6-ilk işe başlama tarihiniz 18 yaş altı anne ya da babanızın işletmesindeyse,

7-Son 2520 gün içinde emeklilik müracaatında bulunduğunuz statüde prim gün sayınızı tamamlamamışsanız,

8-Yurtdışında bulunduğu sırada Türkiye'de kendinizi sigortalı gösterdiyseniz,

9-Yurtdışında olup isteğe bağlı şartlarını tamamlamadan isteğe bağlı sigorta primi ödediyseniz, 10-Askerde olduğu sürede sigortalı olarak çalıştıysanız,

11-28/02/2011 öncesinde kendi adınıza işletme ya da şirket ortalığı varken, başka bir işletmede sigortalı olduysanız,

12-Bağ-kur'a borcunuz varken emeklilik müracaatında bulunduysanız,

Emeklilik müracaatınız ret olur.”

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN