4 deprem uzmanı birden uyardı! Malatya depremi sonrası çarpıcı açıklama: Tüm uzmanlar aynı şeyi söyledi

4 deprem uzmanı birden uyardı! Malatya depremi sonrası çarpıcı açıklama: Tüm uzmanlar aynı şeyi söyledi

Dün akşam saatlerinde Malatya’da meydana gelen depremin ardından dört uzmandan açıklama geldi. 4 deprem uzmanı birden uyardı! Dört uzman da aynı şeyi söyledi. Malatya depremi sonrası çarpıcı açıklama...

6 Şubat'ta yaşanan büyük depremin ardından yaralarını sarmaya çalışan Malatya, dün bir kez daha sallandı. Artçı depremler, bölgedeki endişeleri artırırken, uzmanlar önemli açıklamalarda bulundu.

4.4 BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREM MALATYA'YI SALLADI

AFAD'ın verilerine göre, dün Malatya'da 4.4 büyüklüğünde ve 7 kilometre derinliğinde bir deprem meydana geldi. Bu durum, bölgedeki halkın endişelerini artırdı.

PROF. DR. OSMAN BEKTAŞ: "ARTÇILAR DEVAM EDEBİLİR"

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Prof. Dr. Osman Bektaş, bu depremin 16 Şubat 2024'te gerçekleşen 4.1 büyüklüğündeki artçı depremin bir benzeri olduğunu belirterek şu ifadelere yer verdi: “2023 Maraş deprem çiftinden sonra 16 Şubat 2024 de gerçekleşen 4,1 artçı depreminin benzeridir. Heriki deprem Malatya Fayının gerilme altında olduğunu ve Malatya için bir tehdit unsuru olduğunu hatırlatıyor. Artçılar devam edebilir.”

PROF. DR. AHMET ERCAN: "M5,5'DAN KÜÇÜK DEPREMLER OLAĞAN"

Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, Malatya'daki depremin artçı bir sarsıntı olduğunu belirterek, 6 Şubat depremlerinin sönüş evresine geçtiğini söyleyerek şunları kaydetti: “2023'de olan On bir il depremi artık sönüşe geçti. Sönüş evresinde M5,5'dan küçük yıkımsız depremlerin olması olağandır. Çok hızlı bir biçimde yapılan deprem konutları yaraları bir ölçüde dindirecektir. Depremin TC'ye çıkışı 130 milyar dolar dolayındadır. Yeni K.Maraşlar olmasın.”

BATURHAN ÖĞÜT: "ENERJİ BÜYÜK ÖLÇÜDE BOŞALDI"

Deprem Araştırmacısı Baturhan Öğüt, Malatya'daki son depremin artçı bir sarsıntı olduğunu ifade etti. Öğüt, "Malatya fay zonu, büyük deprem üretecek enerjiyi büyük ölçüde boşalttı. Endişeye gerek yok" diyerek, bölgedeki deprem riskinin azaldığını belirtti.

DR. RAMAZAN DEMİRTAŞ: "ANORMAL BİR DURUM YOK"

Dr. Ramazan Demirtaş, Akçadağ yakınlarında meydana gelen bu depremin Çardak Fay Zonunun doğu ucunda gerçekleştiğini söyledi. Demirtaş, "Bu bölgede 3.0 ile 5.7 arasında 820 artçı deprem oldu. Anormal bir durum yok" diyerek, halkı sakin olmaya davet etti.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN