AK Partili aday tarihi kilise için onay almadan proje üretti

AK Partili aday tarihi kilise için onay almadan proje üretti

AK Partili Elazığ Belediye Başkanı ve adayı Şahin Şerifoğulları tarihi Ermeni Protestan Kilisesini restore ederek kültür merkezi ve sergi alanı olarak düzenleneceğini açıkladı. Ancak arazi sahibi projeyle ilgili bilgilendirmediğini belirterek tepki gösterdi.

AK Parti’den tekrar Elazığ Belediye Başkan adayı gösterilen mevcut başkan Şahin Şerifoğulları, 'Yeni Yüzyılda Elazığ Vizyonu' başlıklı projelerini 1 Mart’ta düzenlenen toplantıda duyurdu. Şerifoğulları’nın merkez Rızaiye Mahallesinde 500 metrekarelik alan üzerinde bulunan tarihi Ermeni Protestan Kilisesini restore ederek Elazığ Belediyesi kültür merkezi ve sergi salonu olarak düzenleneceğini açıkladı. Ancak Şerifoğulları’nın kiliseyle ilgili yapmayı vaat ettiği projeyle ilgili arazi sahibinin onay vermediği ortaya çıktı.

‘KİMİNLE GÖRÜŞTÜNÜZ DE PROJE AÇIKLAMASI YAPIYORSUNUZ?’

Mülkü üzerinde bulunan tarihi kiliseyle ilgili yapılmak istenen proje hakkında bilgisinin olmadığını belirten mülk sahibi Süleyman Türker, Artı Gerçek'ten Evren Demirdaş'a yaptığı açıklamada AKP’li Şerifoğulları’na şu sözlerle tepki gösterdi:

“Elazığ Belediye başkanı AKP’li Şahin Şerifoğulları’nın özel mülkümle ilgili proje açıkladığına dair yeni haber aldım. Başkan bey 2 buçuk yıl önce burayı benden istedi. ‘burayı kamulaştıralım’ diyerek benden fiyat istedi. TOKİ’nin belediyeye verdiği arsayı bana vermek istediler. Ancak görüşmeler sürmedi sonrasında da belediyeden hiçbir yetkili benimle iletişime geçmedi. Diyarbakır Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğünden burası için otel ruhsatı almıştım. Belediye başkanın benden habersiz bir şekilde özel mülküm üzerinde proje planı yapmasını anlamış değilim. Kiminle görüştünüz de proje açıklaması yapıyorsunuz? Böyle bir projeyi halka yapacağım diye sunulmasını belediye başkan adayının yapacaklarının inandırıcılığını halkın takdirine bırakıyorum”

SORU YANITSIZ BIRAKILDI

Konuyla ilgili sorularımızı Şahin Şerifoğulları, iki-üç yıl önce mülk sahibi Süleyman Türker ve Elazığ Belediye Başkan adayı Çağlar Coşkun Duran ile satış hakkında görüştüklerini belirtti ve şunları söyledi:

“Orayı belediyeye satmayla ilgili teklif Süleyman Bey ve Çağlar Bey'den geldi bundan yaklaşık iki üç yıl önce tekliflerini sundular biz de teklifimizi sunduk öyle kaldı, teklif onlardan gelince biz de güzel bir proje hazırladık, aksini söylüyorlarsa ben buradayım. Daha önce görüştüğümüzü, Çağlar Beyle üç ay öncesinden yine görüştüm teyit edebilirsiniz Çağlar beyden teyit edebilirsiniz”

Şerifoğulları, "onay aldınız mı?" sorumuza ise cevap vermedi.

UN FABRİKASI, PAZAR YERİ KOYUN VE OTOPARK OLARAK KULLANILDI

1904- 1907 yılları arasında inşa edilen tarihi Ermeni Protestan Kilisesi; umumi tuvalet, Arpacı un fabrikası, pazar yeri, koyun mekanı olarak kullanıldı. Aktif olarak otopark olarak kullanılan kilise, 1973'ten beri Diyarbakır Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğü'nün koruma listesinde yer alıyor. Müdürlüğün internet sitesinde yayınladığı 265 tescilli kültür mirası arasında, Süryani Kilisesi olarak gösteriliyor.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN