Akşener'den 'her kafadan bir ses çıkıyor' eleştirilerine yanıt: Melez siyaset...

Akşener'den 'her kafadan bir ses çıkıyor' eleştirilerine yanıt: Melez siyaset...

İYİ Parti lideri Akşener, partilerini 'her kafadan bir ses çıkıyor' şeklinde tanındığını belirtti ve demokrasinin de bu olduğunu söyledi. "Bilimsel bir kavram tartışılıyor, bize çok uygun melez siyaset. Dünya bunu tartışıyor şu anda" dedi.

İYİ Parti Siyaset Akademisi Başkanlığı, İYİ Siyaset Sertifika Töreni düzenleyerek eğitimlerini tamamlayan 245 öğrenciye sertifikalarını verdi. Tören Genel Merkez'de düzenlendi ve eğitimlere tam katılım gösteren 19 kişinin sertifikasını İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener verdi.

Törene Siyaset Akademisi Başkanı Prof. Dr. Mehmet Akalın başkanlık ederken Genel Başkan Yardımcıları Şenol Sunat, Ümit Dikbayır, Bahadır Erdem, Ümit Özlale katılım gösterdi.

Akşener burada yaptığı konuşmada “Biz her kafadan bir ses çıkıyor diye tanımlanan bir siyasi yapıyız. Evet demokrasi bu. Bilimsel bir kavram tartışılıyor, bize çok uygun melez siyaset. Dünya bunu tartışıyor şu anda" dedi.

'REFLEKSLERİM FARKLI'

"Ben bir kadın genel başkanım reflekslerim farklı" diyen Akşener, "İlim deniliyor da ben bilim diyorum çünkü ilim demek Müslümanlığın bilimin içerisine konulması demektir. Cumhuriyetin kurulduğu andan itibaren yapılan kavramlar üzerinden, cumhuriyeti kuranlarla ona itiraz edenler arasında bir kavgadır. Bilim denilince pozitivizm anlaşılır ben bilim deyince hocam ilim diyecek sonuç itibarı ile biz her ikisini de bünyesinde barındıran bir siyasi parti olacağız. Dediğim şey hem demokrasi hem melez siyaset" ifadelerini kullandı.

66666.jpg

'ERKEK VE KADIN DAVRANIŞINI DOĞRU ANLARSAK PARTİMİZİN ÜLKEYİ TEK BAŞINA YÖNETMESİNİN ÖNÜNDE ENGEL YOK'

Akşener konuşmasının devamında şu ifadeleri kullandı:

"Bu kadın davranışı ile ister siyaset ister başka bir şey erkek davranışı arasındaki farkı incelemeye çalışıyorum. Bu konuda bilimsel ve felsefi bazı çalışmalara rastladım şimdilik bir yere gelmiş değilim. Eğer biz erkek davranışı ile kadın davranışının sebeplerini sonuçlarını ve atılan adımlar noktasını doğru anlayabilirsek bizim partimizin bu ülkeyi tek başına yönetmesinin önünde hiçbir engel yoktur. Kadınların hem en büyük gücü hem de erkekler karşısındaki en problemli alanı empatisi, yer değiştirme, aynı zamanda büyük bir güç. Bunu bir güç haline getirdiğinizde erkeğin o gerekirse bilek bükerek çözümüyle yan yana geldiğinde bu ikisi gerçekten inanılmaz bir güç haline geliyor.

'KUTUPLAŞMAYI AŞMANIN YOLU FARKLILIKLARIN ENERJİ OLABİLECEĞİ BAKIŞ AÇISI'

Ben bunu öğrencilerle özelikle paylaşmak istedim öncelik sıralamalarını doğru belirlemek lazım kavramsal karmaşa dünyada var Türkiye’de var onlara çok fazla takılmadan ortak noktalarımızla, bizi biz yapan önceliklerimizle, parti aidiyetini böyle yaparak, başka siyasi görüşteki arkadaşlarımıza saygı duyuyorum onların da belki bilmesi, belki bu konuda başka bir şeylere bakması açısından söylüyorum. Daha büyük alanda baktığınız zaman Türkiye’nin bu kutuplaştırılmış, birbiri ile ters düşmüş yani ortak noktalarımızdan ziyade farklılıklarımızın ortaya çıktığı bu dil, bu yeni Türkiye, yani bugünün yeni Türkiye’si bu. Bunu da aşmanın yolu hangi siyasi görüşte olursa olsun bu dediğim farklılıkların enerji olabileceğini, bizi bir yapabileceğini anlayabileceğimiz bir bakış açısını biz büyükler darma duman ettik belki siz gençler bunu oluşturabilirsiniz. Ben bizim partimizin mensuplarına bunu bir talimat olarak veriyorum. Yani fikirlerinizden vazgeçmek anlamını taşımıyor.

'BENİM SİZE SÖYLEYECEĞİM ŞEY...'

Bir şeyi daha söyleyeyim, uzun zamandır düşünüyorum Eren Bülbül, Allah rahmet eylesin ama şehit olduğu zaman fark ettik. Eren 14 yaşında bir çocuk ne yazmış, hiç kimse de iyi ki varsın denilmemesi. Algıda seçicilik, utanıyoruz da ondan, şuur altımızda utanıyoruz. Nasıl bir toplum 14 yaşında bir çocuğa şunu yazdırır, ‘Hiç kimse de çıkıp demiyor ki, iyi ki varsın Eren’ şimdi bu kutuplaştırmanın insanları özensizleştirdiği bir alan bu. İltifat etmekten vazgeçtik, güzel söz söylemekten vazgeçtik, övmekten vazgeçtik. Bana bir arkadaşım güzel bir şey söylemeye çalıştığında bir paragraf yağcılık yapmadığını anlatıyor. Yahu niye yağcılık olsun zaten gagalanıp duruyorum ben, bir güzel kelime bir güzel cümle sarf etmek niye yağcılık olsun. Bunların hepsi bu kutuplaşmanın getirdiği tırnak çıkarıp kirpi gibi olmanın sonucu. Benim size söyleyeceğim şey, hayatınızda başarılar diliyorum ama asla vazgeçmeyeceğiniz bir şey olsun; planla, uygula, kontrol et, önlem al. Başarılar diliyorum teşekkür ederim.”

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (8)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
8 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN