AYM Başkanı Arslan, veda töreninde konuştu: Ağır saldırılar karşısında öfkenizi içinize akıtırsınız

AYM Başkanı Arslan, veda töreninde konuştu: Ağır saldırılar karşısında öfkenizi içinize akıtırsınız

Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, yaptığı veda konuşmasında Anayasa yargıçlığının, "bedeli ağır bir görev" olduğunu söyledi, Arslan, konuşmasında, "Ağır saldırılar karşısında yutkunursunuz, öfkenizi içinize akıtırsınız" dedi.

Ankara'da Anayasa Mahkemesi (AYM) Yüce Divan Salonu'nda düzenlenen veda töreninde konuşan Başkan Zühtü Arslan, 12 yıllık görev süresi boyunca yaşadığı tecrübeleri ve zorlukları dile getirdi. Arslan, "Anayasa yargıçlığı, bedeli ağır bir görevdir. Ağır saldırılar karşısında yutkunursunuz, öfkenizi içinize akıtırsınız." şeklinde konuştu.

ekran-goruntusu-2024-04-20-095912.png

9087934.jpg

'DÖNÜŞÜMÜ HEP BİRLİKTE GERÇEKLEŞTİRDİK'

Arslan, AYM'deki görev süresince hak eksenli bir yargı anlayışını benimsediğini belirterek, "2001 yılında o makalede savunduğum hak eksenli paradigma, bugün Anayasa Mahkemesinde hakim paradigmadır. Bu değişimi, dönüşümü biz hep birlikte gerçekleştirdik." dedi. Anayasa mahkemelerinin temel görevinin temel hak ve özgürlükleri korumak olduğunu vurgulayan Arslan, bu sorumluluğun kolay olmadığını söyledi.

9087935.jpg

9087943.jpg

'ZORLU BİR GÖREVİN SONU'

"Karar vermek dünyanın en zor işidir," diyen Arslan, verilen kararların bireyler ve ülke kaderi üzerinde büyük etkiler yarattığını, bu nedenle karar verme sürecinin çok zor olduğunu anlattı. Arslan, "Zaman zaman eleştirinin çok ötesine geçen saldırılarla da karşılaşabilirsiniz. O ağır saldırılar karşısında yutkunursunuz, öfkenizi içinize akıtırsınız." ifadelerini kullanarak görev süresince yaşadığı zorluklara değindi.

9087938.jpg

TEŞEKKÜR VE DEVİR TESLİM

Veda töreninde Yüksek Mahkemenin yeni Başkanı Kadir Özkaya da bir konuşma yaparak Arslan'a hizmetleri için teşekkür etti. Özkaya, "Sayın Başkanımız hak eksenli yargılama anlayışıyla Anayasa Mahkemesi tarihinde, Türk hukuk tarihinde kendisine bir yer edindi. Bu ayrıca bir kez daha takdir edilmesi gereken özelliği. Kendilerini çok özleyeceğiz." dedi. Törenin sonunda Arslan'a onur belgesi takdim edildi.

ekran-goruntusu-2024-04-20-100812.pngYeni AYM Başkanı Kadir Özkaya

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (5)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
5 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN