Babacan'dan Hafize Gaye Erkan'a çağrı: Dedikoduların önünü kessin

Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan'ın babasının Merkez Bankası ofislerinde yönetici gibi davrandığı ve bir çalışanın işine son verilmesinde rolü olduğu iddialarının ardından DEVA Partisi lideri Babacan'dan Erkan'a seslendi. Merkez Bankası'nın magazin haberlerle anılmaya başlandığını söyleyen Babacan, "Merkez Bankası Başkanı’na çağrım; bir an önce çıkıp basının önüne kendi ağzından tüm bu iddialara cevabını verip dedikoduların önünü kesmektir." dedi.

Seçim çalışmaları kapsamında Konya'da esn-af ziyaretinde bulunan DEVA Partisi lideri Ali Babacan, Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan ve ailesi hakkında ortaya atılan iddiaların ardından Erkan'a çağrıda bulundu. Babacan, Erkan'ın konuya ilişkin açıklama yapması gerektiğini belirtti.

Babacan'ın açıklamaları şöyle;

“MERKEZ BANKAMIZ MAGAZİN HABERLERLE ANILMAYA BAŞLANDI”

“Türkiye Cumhuriyeti’nin en önemli kurumlarından bir tanesi, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’dır. Çünkü Merkez Bankası, bütün 85 milyonun cebindeki paranın değerini korur, görevi budur. Bu bankanın büyük bir ciddiyetle, devlet ciddiyetine yakışan bir anlayışla yönetilmesi gerekir. Son dönemlerde ben üzülerek izliyorum ki, Merkez Bankamız yaptığı işlerden çok bazı magazin haberlerle anılmaya başlandı. Bunlar kurum için iyi şeyler değil, varsa bazı konularda dedikodular bazı konularda yalan yanlış ya da doğru haberler varsa, bunların bir an önce en yetkili ağızdan açıklığa kavuşturulup, bu söylentilerin tamamlanması gerekir. Bir noktada bitirilmesi gerekir.

“BANKANIN İTİBARINA ZARAR, 85 MİLYONUN CEBİNE DE ZARAR"

Merkez Bankası’nın tartışıldığı her bir gün, bankanın itibarına zarar verir. Bankanın itibarına zarar demek, 85 milyonun cebindeki Türk lirasının itibarına zarar demektir. Dolayısıyla yapılması gereken bir an önce bütün bu iddiaların , dedikoduların, ne var ne yoksa söylenti, bizzat başkan tarafından, Merkez Bankası Başkanı tarafından canlı bir şekilde, sözlü bir şekilde açıklamayı yapıp, buna bir son vermektir. Bu yapılmadığı sürece bu tartışmalar devam ettiği sürece de kuruma çok yazık olur. Çünkü bir ülkenin büyüklüğü bir ülkenin gücü, o ülkenin kurumlarının gücünden, kurumlarının büyüklüğünden geçer.

Merkez Bankası da özellikle ekonomi yönetiminde en önemli kurumlardan birisidir. Dolayısıyla benim buradan Merkez Bankası yönetimine çağrım, özellikle Merkez Bankası Başkanı’na çağrım; bir an önce çıkıp basının önüne kendi ağzından, tüm bu iddialara cevabını verip dedikoduların önünü kesmektir. Daha fazla bankayı tartıştırmak bu ülkenin ekonomisine büyük zarar verir.”

NE OLMUŞTU?

Merkez Bankası Başkanı'nın babasının bankada oda tahsis edildiği ve başkan yardımcısı gibi kararlar aldığı, ailesinin banka sosyal tesislerini kullanarak çalışanlara talimatlar verdiği şeklindeki iddialar, kamuoyunda tartışma yaratmıştı. Ayrıca normalde banka çalışanlarına hizmet veren sosyal tesislerin de Erkan ailesine tahsis edildiği ileri sürülmüştü.Tesis çalışanlarına sosyal tesislerde annesinin talimatlar yağdırdığı iddiaları gündem olmuştu.

Erkan'ın açıklaması şu şekilde:

"Son günlerde şahsım ve ailemi hedef almak suretiyle, Bankamıza yönelik güven bozucu, kasıtlı ve gerçeklerle bağdaşmayan haberler dolaşıma sokulmuştur. Amerika Birleşik Devletleri’nde ekonomi ve iş dünyasının önemli isimleriyle gerçekleştirdiğimiz ve son derece verimli geçen görüşmeler sırasında öğrendiğim bu asılsız iddialar karşısında şaşkınlığımı ve üzüntümü kamuoyu ile özellikle paylaşmak isterim. Şahsımı ve Bankamızı itham eden asılsız haberler asla kabul edilemez niteliktedir. Sorumlular hakkında gerekli yasal haklarımı kullanacağım. Kamuoyunun bilgisine sunulur."

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (10)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
10 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN