Bakan Bilgin'den temmuzda asgari ücrete dolar bazlı zam sinyali! Zam oranı ocak ayının benzeri olacak, dolara endekslenecek

Bakan Bilgin'den temmuzda asgari ücrete dolar bazlı zam sinyali! Zam oranı ocak ayının benzeri olacak, dolara endekslenecek

Asgari ücrete 2023 Temmuz ayında yapılacak ara zam hakkında konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, zammın dolar bazlı yapılabileceğine söyledi. İşte, asgari ücret zammı son dakika haberi...

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, CNN Türk'te katıldığı programda merak edilen soruları yanıtladı.

Bakan Bilgin, "Yurttaşlarımızın aklında kalsın diye ben 500 dolardan bahsettim. Biz cumhuriyet tarihimizin en büyük artışını yaptık ama şimdi değerlendirmeleri yapıp tekrardan zam yapacağız. Geçtiğimiz zamda da dolar bazında en yüksek zammı yaptık. Temmuzda da benzeri bir asgari ücret zammı vereceğiz" dedi.

"MAAŞLARA TEMMUZ AYINDA ZAM YAPILACAK"

Bakan Bilgin'in açıklamaları şöyle:

Önemli olan bu süreçte siyasetin akışına katkıda bulunmak. Tabi ben daha öncede Ankara milletvekiliydim siyasete yabancı değilim. Biliyorsunuz ilk turda Türk milleti büyük bir sağduyu ile değerlendirdi ve millet iradesi ortaya çıktı.

Nedir ilk değerlendirme? Cumhur İttifakı ve Millet İttifakı ile arasında 14 puan fark var. AK Parti 21 yıldır iktidarda, CHP 21 yıldır muhalefete, 10 puanlık bir fark var. Tabii yeni kabine nasıl olur, cumhurbaşkanımızın değerlendirmesine, ona şimdi bir şey söylemek yanlış olur.

Memurlarımızın da bütün çalışanlarımızı gözeten enflasyon karşısında, bütün emekçileri enflasyon karşısında korumak. Enflasyon tahribat yapan bir şeydir, bunu koruyacak adımları devreye soktuk. Bunun korunmasının en büyük şeyi asgari ücrettir. Bizim dönemimizde yılda 1 defa zam yapılıyordu. Cumhurbaşkanımızda söyledi temmuz ayında bir değerlendirme yapacağız.

Türk devleti anayasamızda yazdığı gibi sosyal bir devlet. Sosyal bir devlette öncelikle emekçileri korumakla görevlidir. Türk devletinin geleneğinde var bu. Cumhuriyet dönemindeki imkansızlıklar içerisindeyken daha emekçileri koruyan düzenlemeler yapılmış.

Bugünkü kıdem tazminatının kökeni o döneme dayanmaktadır. Türkiye emekçilerinin üretim ile büyür. Dünkü Türkiye'de bunları bulmak çok zordu. eğitim çok zayıftı, çeşitli meslek grupları yoktu. Bu sebeple geçmişte bunu bulmak çok zordu.

"SERMAYENİN EMEK DÜŞMANLIĞI YAPMASINA İZİN VERMEYİZ"

Asgari ücretten verginin kaldırılması bir devrimdir. Bu rahmetli Ecevit'in bir idealiydi ancak uygulayamadı, uygulamak bize nasip oldu. Sermayenin emek düşmanlığı yapmasına izin vermeyiz. Türkiye'nin geleneğinde bu var.

Cumhuriyet döneminde bir çok imkansızlıklara rağmen Gazi Paşa emekçileri koruyana birçok düzenleme yaptı. Düzenlemeler toplumu zenginleştirir Türkiye'yi zenginleştirir. Bugün her alanda finanstan tutun dijital teknolojilere kadar emek çeşitlendi, Türk devleti bu emeğin yanında durmak istiyor.

Asgari ücretti paranın alım gücünü belirleyip ona göre uygulama yapacağız. Ben yurttaşların aklında kalması için 500 dolar civarında olacağını söylemiştim. Temmuzda da bütün bunları dikkate alarak düzenleme yapacağız.

2023 TEMMUZ ASGARİ ÜCRET ZAMMI NE KADAR OLACAK?

Paranın alım gücünü, reel değerini belirleyip bizim yaptığımız bazı çalışmalar var. Real fiyatlardaki değişimi belirleyip ona göre fiyat belirliyoruz. Ama yurttaşlarımızın aklında kalsın diye ben 500 dolardan bahsettim. Biz cumhuriyet tarihimizin en büyük artışını yaptık ama şimdi değerlendirmeleri yapıp tekrardan zam yapacağız. Geçtiğimiz zamda da dolar bazında en yüksek zammı yaptık. Temmuzda da benzeri bir asgari ücret zammı vereceğiz.

BÖLGESEL ASGARİ ÜCRET

Bölgesel asgari ücreti gündeme almaya düşünmüyoruz, çünkü artık küresel bir çağda yaşıyoruz. Küresel çağ çok hızlı hareketliliğin, olduğu bir dönem. Ulaşım, iletişim her yerde eşit ve aynı. Bölgesel asgari ücret bu eşitliği bozar. Ülkedeki nüfus hareketliliğini farklı bir şekilde yönlendirebilir. Bu sebeple de böyle bir düşüncemiz yok.

SENDİKALI İŞÇİ SAYISININ AZLIĞI

AK Parti hükümeti sendikayı artırmak için e-Devlet üzerinden elektronik üyelik sistemini getirdi. İşçiler işverenin haberi olmadan da üye olabiliyor artık. Kamu çalışanlarında sendikalaşma oranı çok yüksek. İşçilerde de bunu yükseltmek lazım.

Bunun için bir işyerinde eğer vergi borcu yoksa işçiler özgürce sendikaya üye olabiliyorsa biz onlara beyaz bayrak veriyoruz ve bazı öncelikler veriyoruz. Bunlarda yetersiz kalacak, yaptığımız kapsamlı bir çalışma var. Sendikalaşmanın önünü yasal olarak da açıyoruz.

STAJ VE ÇIRAKLIK MAĞDURLARI

Staj bir mağduriyet değil. Onlarla kimse bir iş akdi yapmıyor. Bu sebeple onların iş emeklilik primleri ödenmemiş oluyor. O yüzden mağduriyetten bahsedilemez. Çıraklık da ise farklı bir durum mevcut. Bu sebeple çıraklığa yönelik çalışmalarımız mevcut.

REFAH PAYI

Temmuzda emekli olanlar da refah payından yararlanabilecek.

EYT

EYT'liler örgütlendiği için değil bu çalışma daha ben bakan olmadan önce Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın projelerinde vardı, pandemiden önce de. Biz sadece bunun maliyeti ne olur diye bunun üzerine çalıştık. Ve insanların yaş ortalamasının ne olacağı üzerine çalıştık. Bu talep ediliyor yapalım gibi bir durumdan ortaya çıkmadı.

BİR DAHA AF GELECEK Mİ?

Bundan sonra af olmayacak. Çünkü prim ödeyen insanların alın terinin önceliği alınacak.

Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN