Cumhurbaşkanı Erdoğan: Diplomaside merkez ülke Türkiye

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Diplomaside merkez ülke Türkiye

Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığındaki bakanlar toplantısı, Beştepe’de sona erdi. Toplantının ardından Erdoğan açıklamalarda bulunuyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki Bakanlar Toplantısı sona erdi. 2 saat 50 dakika süren toplantının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamalarda bulundu. Erdoğan, Rusya-Ukrayna arasındaki ateşkesin sağlanması için girişimlere devam edileceğini belirterek, "Dışişleri Bakanımızı yarın Moskova'ya gönderiyorum. Perşembe günü de Ukrayna'ya gidecek" ifadelerini kullandı.

Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şu şekilde:

"Vahit Hocamızın çiftçimizin, ormancımızın vizyonunun geliştirecek adımları atacağına inanıyorum. Bekir Pakdemirli kardeşimize bundan sonraki hayatından başarılar diliyoruz. Bekir kardeşimizin birikiminden ve enerjisinden farklı alanlarda istifade etmeyi elbette sürdüreceğiz. Kabinedeki görevler bir bayrak yarışıdır.

"2023 HEDEFLERİMİZE KARARLILIKLA İLERLİYORUZ"

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin sağladığı hızlı ve etkin karar alma fırsatı sayesinde yaptığımız 8 değişiklikle kabinemizi dinamik tutacak adımları attık. Yeni yönetim sisteminin gücünü ve avantajlarını kriz dönemlerinde çok daha iyi anlıyoruz. Ülkemiz güneyinde, kuzeyinde ve doğusunda yaşanan çatışmalardan, batısında süren gerilimlerden zarar görmeden yoluna devam etmesini büyük ölçüde yeni yönetim sisteminin sağladığı imkanlara borçludur. Cumhuriyet tarihinin en büyük demokrasi ve kalkına hamlesi olan 2023 hedeflerimize kararlılıkla ilerliyoruz. Geldiğimiz noktada krizlerin, çatışmaların zirve yaptığı dönemlerde dahi insani ve siyasi ilişkileri kesintiye uğratmadan tüm taraflarla çalışmayı başarabilen ülkelerden biriyiz.

Eskiden Türkiye olarak kendi vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını karşılamada, işinin, aşının, ekmeğinin sürekliliğini sağlamada sıkıntı çekiyorduk. Bir anda milyonlarca insanın işsiz kaldığı, herkesin yarınından umut kestiği kara günler yaşadık. Bugün ise gelişmiş devletlerin bile çaresiz kaldığı krizleri başarıyla yönettiğimiz bir yerde duruyoruz. Bütün bunları son 10 yıldır maruz kaldığımız vesayet oyunlarına, terör saldırılarına, darbe girişimlerine, siyasi ve ekonomik tuzaklara rağmen başardık. Dikkat ederseniz, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine karşı çıkanlar, bunca zamandır ortaya kayda değer bir alternatif koyamadılar. Tüm söyledikleri her şeyi eskiye döndürecekler. Aradan geçen onca zamana rağmen ortaya tek bir anayasa metni koyamadıklarını üzüntüyle gördük. Yurtdışında hazırlanmış bir raporu sanki kendi çalışmalarıymış gibi kamuoyunu önüne çıkaranların çalışmadıkları açıkça ortadadır. Bizim zaten hayata geçirdiğimiz işleri kendi fikirleriymiş gibi söylüyorlar.

ANTALYA DİPLOMASİ FORUMU

Türkiye'nin bölgesinde ve dünyada giderek artan gücünün cazibesinin öneminin en büyük tezahürlerinden biri Antalya Diplomasi Forumu'dur. Antalya Diplomasi Forumu'nda dünyanın dört yanındaki 75 farklı ülkeden 17 devlet ve hükümet başkanı katıldı. Forum boyunca diplomasiyi yeniden kurgulamak, üç liderler oturumu, 27 panel ,dört söyleşi, 3 yuvarlak masa toplantısıyla taraflar arasında 200 görüşme gerçekleştirildi. Forumun en ses getiren olayı Rusya ve Ukrayna dışişleri bakanlarının, Dışişleri Bakanımız Çavuşoğlu ile yaptıkları toplantıydı.

BAKAN ÇAVUŞOĞLU, RUSYA VE UKRAYNA'YA GİDİYOR

Diplomasi ve diyalog kapılarını açması bakımından çok önemliydi. Dışişleri Bakanımızı yarın Moskova'ya gönderiyorum. Perşembe günü de Ukrayna'ya gidecek. Dışişleri Bakanımız Çavuşoğlu başta olmak üzere forumun düzenlemesinde emeği geçen herkese şahsım ve milletim adına teşekkür ediyorum. Kalbi ve duası bizimle olan dostlarımızın ve kardeşlerimizin vermiş oldukları manevi destek elbette önemlidir. Ama fiilen kendi göbeğimizi kendimiz kesmemiz gerektiği de bir hakikattir.

1915 ÇANAKKALE KÖPRÜSÜ

Geçtiğimiz 20 yılda ülkemize kazandırdığımız eser, hizmet altyapısı geleceğe umutla bakmamızı sağlıyor. Temel altyapılar konusunda bir endişemiz yok. 1915 Çanakkale Köprüsü, bu eser ve hizmet zincirinin altın halkalarından biri olacak. Çanakkale Savaşımızın ve şehitlerimizin hatıralarını yansıtan bu eserimizi yap-işlet-devret modeliyle hayata geçirdik. Dünyanın dört bir yanında bu modeli incelemek isteyenler var. Gerçi ülkemizde bu modeli hala anlayamayanlar da var. Milletimiz, ortaya çıkan eserlerden ne yapmaya çalıştığımızı anlıyor, takdir ediyor.

Kendi uçağımızı kendi silahımızı kendi motorumuzu geliştirmemizi engelleyen zihniyetin bir kez daha ülkemize aynı kötülüğü yapmasına izin vermeyeceğiz. Dünyadan bir haber bu habis anlayışı tarihin tozlu raflarına kaldırana kadar mücadelemiz bitmeyecek. Olumlu neticeleri almaya başladıkça ülkemize kazandırdığımız geniş vizyonun önemi bir kez daha anlaşılacaktır.

Geniş bir coğrafyada Türkiye'nin yükselen yıldızı konuşulurken, bizim de kendimizi buna göre hazırlamamız gerekiyor. Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100'üncu yıl dönümü olan 2023, bu hakikatin enine, boyuna tartışılmasına vesile teşkil edecektir. Bu konuda gençlerimizden katkı bekliyoruz. Gelin, 2023'ü tarihimizin en şanlı yıllarından biri haline getirelim.

EĞİTİMDE YENİ ADIMLAR

Eğitim konusunda da çok önemli yeni adımlar atıyoruz. Eğitim tüm kademelerinde okullaşma oranını yüzde 90'ların üzerine çıkardık. Derslik başına öğrenci sayısını ve öğretmen başına öğrenci sayısını da devraldığımız dönemden çok daha iyi hale getirdik. Yıl sonuna kadar 3 bin anaokulunun tamamını yapacağız. Aslan payını bin anaokulu ile İstanbul'a veriyoruz. Bu konuda özel eğitim alan özel çocuklarımızı da unutmadık Sadece 28 ilimizde 52 okul bulunurken bu sayı şu anda 81 ilde 135 anaokuluna ulaştırdık. Özel eğitim anaokulu olmayan ilimiz kalmadık. Bu sayıyı 300'e yükselteceğiz.

ÇİFTÇİYE DESTEK

Çiftçilerimize sulama ve kredi konusunda iki önemli müjdemiz var. Tarımsal alanlardaki sulama tesislerini hızla tamamlayacağız. Böylece üreticilerimize 41 milyar lira gelir artışı sağlayacağız. Güneş enerjisi için çiftçilerimize destek vereceğiz. Sulama faaliyetlerinde güneş enerjisinin payını hızla artıracağız. Hazine destekli kredilerin üst limitini yükseltiyoruz. Böylece çiftçilerimizin finansmana erişimini hızlandırıyoruz.

Meskenler için de vergi istisnasına tabi kurulu güç rakamını 10 kw saatten, 25 kw saate çıkardık. Amacımız her alanda enerji maliyetlerini düşürecek çalışmaların önünü açmaktır. Üçüncü müjde ise Hazine faiz destekli kredi üst limitini, çiftçilerimiz için artırıyoruz. Sıkıntıların elbette fakrındayız. Ama asıl odaklanmamız gereken yerin ülkemizin önünde duran fırsatlar olduğuna inanıyoruz.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (8)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
8 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN