Bakımı kolay, az su istiyor! Anavatanı Meksika... Az maliyetli bitki artık Türkiye'de de yetişiyor!

Bakımı kolay, az su istiyor! Anavatanı Meksika... Az maliyetli bitki artık Türkiye'de de yetişiyor!

Anavatanı Meksika olan o bitki, artık Türkiye'de yetiştiriliyor! Bakımı kolay ve daha az su istiyor! Maliyeti ise diğer bitkilere göre daha az! Üreticisi mutlu...

Tropikal meyveler arasında yer alan muz, avokado, mango, ejder meyvesi ve passifloraya ek olarak o bitki de Türkiye'de üreticilerin ilgisini çekiyor. Alanya ilçesinde yoğun olarak yetiştirilen o bitki, ticari değerinin artmasıyla daha geniş alanlara yayılmaya başlıyor.

ANAVATANI MEKSİKA OLAN MEYVE: PAPAYA

thumbs-b-c-2878a018f89eab26e4f391b61e6f988f.jpg

Antalya'nın Alanya kentinde yetiştirilen papaya, bakımının kolaylığı ve az su ihtiyacı ile üreticiler arasında popüler hale geldi. Birkaç yıl içinde bin dekara kadar üretim alanına ulaşması hedefleniyor.

VERİMİ YÜKSEK VE VİTAMİN DEPOSU

009-2023-04-2023-14-eylul-32-20230924-2-60400504-93044235.jpg

Papaya, görünüşü kavuna benzeyen, turuncu renkte, egzotik ve tatlı bir meyve olarak tanınıyor. Alanya Ziraat Odası Başkanı Tahir Göktepe, ilçede papaya ekim alanının 600 dekara ulaştığını belirtti. Son iki yılda hem üreticilerin hem de tüketicilerin papaya ilgisinin arttığını söyleyen Göktepe, papayanın bakımının kolay olduğunu ve verimin hızla elde edildiğini vurguladı.

Ayrıca papaya, sağlık açısından da son derece önemli bir meyve olarak kabul ediliyor. İçerdiği parafin maddesi bağırsakların düzenli çalışmasına katkı sağlarken, C, D ve E vitaminleri açısından zengin bir kaynak olarak öne çıkıyor.

PAPAYANIN MALİYETİ DAHA AZ

009-2023-04-2023-14-eylul-32-20230924-2-60400504-93044236.jpg​​​​​​​

Özellikle işçilik ve diğer elektrik, su gibi maliyetlerinin, diğer ürünlere nazaran daha az olduğu belirtildi. Göktepe, örtü altında yetişen papayanın dönüme 100 fidan dikilebildiğini söyledi.

Göktepe, papayanın örtü altında yetişen bir ürün olduğunu, dönüme 100 fidan dikilebildiğini belirterek, su, elektrik, işçilik gibi maliyetlerinin ise diğer ürünlere göre daha az olduğunu aktardı.

Papaya üreticisi Saadettin Koç, üç yıldır papaya ekimi yaptığını ve tüketicinin papayayı sevdiğini belirtti. Özellikle Alanya'da yerleşik yaşayan yabancıların papayayı iyi bildiğini ve sağlıklı olduğunu düşündükleri için tercih ettiklerini ifade etti. Ayrıca, tropikal meyve ihracatı yapan Mert Tarım'ın Genel Müdürü Ufuk Güngör, tropikal meyvelerin geleneksel ürünlere göre daha yüksek gelir getirdiğine dikkat çekti. Türkiye'deki tropikal ürün çeşitliliğinin artan taleple büyüdüğünü ve papayanın da tüketiciler tarafından sevildiğini belirtti.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN