Borçlu Demirören'e kötü haber: İmar planları iptal edildi

Borçlu Demirören'e kötü haber: İmar planları iptal edildi

Demirören Holding'in, Ziraat Bankası'ndan çektiği milyonlarca dolarlık kredi karşılığı ipotek ettirdiği golf sahası arazileri ile ilgili yargı süreci tamamlandı. Danıştay, imara açılan arazi planlarının iptalini onadı.

Demirören Holding, Ziraat Bankası'ndan 300 milyon dolar ve 1 milyar 118 milyon lira krediye karşılık İstanbul Göktürk Kemer Country'deki golf sahası arazilerini ipotek ettirdi.

İpotekten kısa bir süre sonra 4 Eylül 2018'de araziler Çevre ve Şehircilik Bakanlığı eliyle imara açıldı. Bakanlık tarafından hazırlanan imar planlarıyla alana ortalama 200 metrekare büyüklüğünde 306 adet konut yapılması sağlandı.

ZİRAAT BANKASI'NA DEVREDİLDİ

Bölge sakinleri, Bakanlık'ın kararına karşı çok sayıda dava açtı. 2019'da açılan davada mahkeme, planın iptal edilmesine karar verdi.

Bu süreçte Demirören'e ait ipotekli araziler çekilen krediye karşılık borç ödenmediği için Ziraat Bankası'na devredildi.

İBB YENİ İMAR PLANI HAZIRLADI

İBB de mahkeme kararı doğrultusunda bölge halkına hizmet etmesi amacıyla Kemer Country yerleşkesi içindeki bu araziler ile ilgili yeni bir imar planı hazırladı ve 9 Haziran'da askıya çıkardı.

İBB yeni imar planıyla arazileri tekrar özel spor alanına aldı. Ziraat Bankası, İBB'nin hazırladığı yeni plana bir dilekçeyle itiraz etti. Dilekçede yeni planlarda kamu yararı olmadığı ileri sürülerek arazilerin yeniden imara açılması istendi.

BAKANLIK İTİRAZ ETTİ

Cumhuriyet'in haberine göre, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, alt mahkemelerin plan iptali kararlarına itiraz etti. Bir üst mahkeme Bakanlık'ın itirazını reddetti.

Bakanlık bu kez ret kararının hukuka aykırı olduğunu ileri sürerek Danıştay 6. Dairesi'ne başvurdu. Daire de itiraz reddi kararının hukuka ve usule uygun olduğunu belirterek kararı oybirliğiyle onadı.

Bundan sonraki süreçte Ziraat Bankası'nın İBB'nin yeni hazırladığı imar planına itirazı değerlendirilerek itirazın karara bağlanması bekleniyor.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (6)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
6 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN