Bu sürücülerin ehliyet taşımasına gerek kalmadı! O sürücüler trafik çevirmesine takılmayacak

Bu sürücülerin ehliyet taşımasına gerek kalmadı! O sürücüler trafik çevirmesine takılmayacak

Araç kullanırken trafik çevirmesine takılan sürücüler, ehliyetleri yanında olmaması durumunda 951 TL para cezası ödemek zorunda. Fakat yeni hayata geçirilen uygulama sayesinde ehliyet taşıma zorunluluğu sona eriyor. İşte detaylar...

İçişleri Bakanlığı'na bağlı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, 'Hayat Kimliğinle Kolay' uygulamasıyla sürücü belgesi bilgilerini T.C. kimlik kartlarına taşıyanların sayısının 6 milyon 275 bine ulaştığını açıkladı.

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'nün uygulaması ile T.C. kimlik kartınıza ehliyet bilgileriniz aktarılabiliyor. Böylece iki ayrı kart taşımak zorunda kalmıyorsunuz. Bu uygulama sayesinde trafikte yanınızda sürücü belgesi bulundurma zorunluluğu da ortadan kalkıyor. Her iki belgenin de yeni tip olması yeterli oluyor.

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, kimlik kartına sürücü belgesi bilgilerini yükleten kişi sayısının 6 milyon 275 bine ulaştığını açıkladı.

HAYAT KİMLİĞİNLE KOLAY UYGULAMASI NEDİR?

21 Eylül 2020 tarihinde hayata geçirilen 'Hayat Kimliğinle Kolay' uygulamasıyla yeni nesil sürücü belgesi bilgileri elektronik kimlik kartlarında yer alan çipin içerisine entegre ediliyor.

Uygulama sayesinde kimlik kartı yanında olan vatandaşların trafikte yanlarında sürücü belgesi bulundurma zorunluluğu ortadan kalkıyor.

Yeni tip sürücü belgesi ve yeni nesil kimlik kartına sahip olanlar, kimlik kartlarıyla nüfus müdürlüklerine başvurarak bu uygulamadan faydalanabilir.

Yeni tip sürücü belgesi bulunanlar, yeni nesil elektronik kimlik kartı başvurusu sırasında bu uygulamadan faydalanabilir.

Yeni nesil elektronik kimlik kartı bulunanlar yeni tip sürücü belgesi başvurusu sırasında bu uygulamadan faydalanabilir. Bu işlemlerin tamamı ücretsiz bir şekilde gerçekleştiriliyor.

Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartında yer alan işletim sistemi, başvuru sistemi ile kimlik kartının basımına kadar olan süreçteki bütün yazılımlar İçişleri Bakanlığı mühendisleri tarafından yerli ve milli olarak geliştirildi.

EHLİYET İLE KİMLİK BİRLEŞTİRME NASIL YAPILIR?

* Bir bilgisayar veya herhangi bir akıllı cihazınızdan tarayıcıyı açın.

* Arama çubuğuna randevu.nvi.gov.tr adresini yazıp aratın veya buraya tıklayarak direkt siteye girin.

* Ardından ad, soyad, T.C. kimlik numaranız, doğum tarihiniz ve cep telefon numaranızı yazarak devam et butonunu tıklayın.

* Karşınıza bir takım bilgiler gelirse, okuyup doğru olduğundan emin olun.

* Sonrasında ilinizi ve işlem yapmak istediğiniz nüfus müdürlüğünü seçin.

* Uygulama sayesinde kimlik kartı yanında olan vatandaşların trafikte yanlarında sürücü belgesi bulundurma zorunluluğu ortadan kalkmaktadır.

* Bu işlemlerin tamamı ücretsiz bir şekilde gerçekleştirebilmektedir.

Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN