Bu yaşı geçen sürücülere kötü haber! O tarihten sonra arabaya sürmeleri yasaklanıyor

Bu yaşı geçen sürücülere kötü haber! O tarihten sonra arabaya sürmeleri yasaklanıyor

Bu yaşı geçen sürücülere kötü haber verildi! O tarihten itibaren artık araba sürmeleri yasaklanıyor! İşte kararın ayrıntıları...

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, ticari yük ve yolcu taşımacılığı yapan sürücüler için yaş sınırında önemli bir düzenleme yaptı. Mevcut 66 yaş sınırı, 31 Aralık 2023'e kadar geçici olarak 69 yaşına yükseltildi.

SÜRÜCÜ İHTİYACINI KARŞILAMA AMACI

Bu karar, koronavirüs sonrası ticaret hacmindeki artış ve sürücü ihtiyacının karşılanması amacıyla alındı. Ayrıca, Kahramanmaraş depremlerinin sürücü eğitimlerine olumsuz etkisi nedeniyle düzenlemenin süresi 2024 sonuna kadar uzatıldı.

2024 ehliyet fiyatları ne kadar? Ehliyet sınav ücretleri ne kadar? Ehliyet yenileme ücretleri ne kadar? - Nokta Gazetesi

KİMLER TİCARİ ARAÇ KULLANAMAYACAK?

Yapılan düzenleme ile 68 yaşını doldurmuş ve 69 yaşından gün almış sürücüler ticari araç kullanma hakkını kaybedecekler. Bu sürücülerin başka iş arayışlarına yönelmeleri gerekecek.

ÜST YAŞ SINIRI GÜNCELLEMESİ

İngiltere 10 bin kamyon şoförü arıyor: Geçici vize programına Türkiye'nin de dahil edilmesi bekleniyor - Son Dakika Dünya Haberleri

Posta Gazetesi yazarı Tamer Heper, bir okurunun ehliyet yaş sınırı ile ilgili sorusuna detaylı bir açıklama getirdi. Heper, Karayolu Taşıma Yönetmeliği'ne göre ticari taşıma faaliyetlerinde görev alacak şoförlerin mesleki yeterlilik belgesine sahip olmaları gerektiğini belirtti. Büyük otobüs şoförleri için en az 26 yaşında olmaları ve 66 yaşını aşmamış olmaları şartı varken, yeni düzenleme ile bu sınır geçici olarak 69 yaşına yükseltildi.

DÜZENLEMENİN GEREKÇESİ

Heper, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'nın bu düzenlemeyi, koronavirüs salgınının getirdiği normalleşme sürecinde artan ticaret hacmi ve mesleki yeterlilik belgesine sahip sürücü ihtiyacını karşılamak amacıyla yaptığını ifade etti. Kahramanmaraş depreminin ardından sürücü eğitimlerinin aksaması ve yeni sürücü arzının yetersiz kalması nedeniyle bu düzenlemenin 2024 sonuna kadar uzatıldığını belirtti.

Yaş Sınırı Detayları:

  • 65 Yaş Üstü Sürücüler: 65 yaşını dolduran sürücüler, her 3 yılda bir ehliyetlerini yenilemek zorundadır.
  • 80 Yaş Üstü Sürücüler: 80 yaşını dolduran sürücüler için bu süre 2 yıla düşürülmekte ve her 2 yılda bir ehliyet yenileme işlemi yapılması gerekiyor.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (1)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
1 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN