Çalışan herkesi ilgilendiriyor! BES'te yeni bir detay daha, sadece 67 Bin TL yatıran parasını çekebilecek

Çalışan herkesi ilgilendiriyor! BES'te yeni bir detay daha, sadece 67 Bin TL yatıran parasını çekebilecek

Milyonları ilgilendiren haber! Çalışanlar dikkat! Bireysel Emeklilik Sistemi'nde yeni bir detay açıklandı! Sadece 67 bin TL yatıran parasını çekebilecek... İşte detaylar...

Bireysel Emeklilik Sistemi'nde (BES) beklenen değişiklikler Resmi Gazete'de yayımlanarak netlik kazandı. Yapılan düzenlemelerle birlikte katılımcılar, evlilik, konut alımı, doğal afet ve eğitim gibi durumlar için birikimlerini kullanabilecekler. Ekonomist Muhammet Bayram, BES'teki önemli bir detayı 67 bin TL olarak açıkladı.

YÜZDE 50'Sİ ÇEKİLEBEİLECEK

17717814-1200x675.webp

BES'te yapılan düzenleme Resmi Gazete'de duyuruldu. Katılımcılar, sözleşmelerini sonlandırmadan önce, konut alımı, evlilik, doğal afet ve eğitim gibi durumlarda birikimlerinin yüzde 50'sini çekebilecekler.

Kısmi ödeme tutarı başvuru sonrasında gerçekleşecek ve devlet katkısının oranı talep durumuna göre değişecek.

Ekonomist Muhammet Bayram'a göre, BES'i daha cazip hale getirmek adına yapılan düzenleme ile Kur Korumalı Mevduattan (KKM) çıkışının organize edilmesi amaçlanıyor. Bu düzenleme ile BES'te yüzde 50 tutarının katılımcılar tarafından çekilebilmesi sağlanmış oldu.

Muhammet Bayram'a göre, 700 milyon TL'ye yakın fon toplandı ve 16 milyon katılımcı sayısına ulaşıldı. Bu sayının ilerleyen dönemde artması bekleniyor.

BES'TE KISMİ ÖDEME ALMA ŞARTLARI

BES'ten en az yüzde 50 tutarını çekebilmek için vatandaşların brüt asgari ücretin 5 katı kadarını, yani 67 bin TL'yi yatırması gerekiyor.

Konut alımında yüzde 50 sahiplik şartı aranıyor. Evlenme durumunda belge ibrazı gerekiyor ve afet durumunda ise 6 ay içinde bildirim yapılması gerekiyor.

Eğitim için çekim yapacak olanların en az 21 yaşında olmaları gerekiyor. Devlet katkısı konut ve evlenmede yüzde 20, eğitim ve doğal afet durumlarında yüzde 25 olarak uygulanacak.

Eğer yüzde 50'lik tutar çekilirse, BES'te 3 yıl kalma şartı getiriliyor. Bu şart sağlanmazsa, ödenen tutarlar gecikme faiziyle geri alınacak.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN