Çalışmayan ev hanımlarına her ay 1100 TL ödeme! Sadece bu şartla ödenecek

Çalışmayan ev hanımlarına her ay 1100 TL ödeme! Sadece bu şartla ödenecek

Asgari ücretin üçte birinden az geliri olan hanelerde yaşayan sigortası olmayan ev hanımları e-Devlet'in 'Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Sosyal Yardım Başvuru Hizmeti'ne veya ilçe kaymakamlıkları ile il valilikleri binasının içinde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları'na (SYDV) başvuru yapmaları halinde 12 ay boyunca aylık 1100 TL sosyal yardım parası alabilir. İşte, ev hanımları için sosyal yardım başvuru sayfası...

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, dar gelirli aileler ve geçim sıkıntısı yaşayan vatandaşlara karşılıksız sosyal yardım yapıyor. 2023 yılında sosyal yardıma ayrılan bütçenin artırılması sayesinde para desteği alan kişiler de arttı. Sosyal güvencesi olmayan ev hanımları, e-Devlet'te 'Aile Destek Paketi'ne başvurabilir.

Eğer hanenizdeki kişilerin geliri asgari ücretin üçte birinden az ise, ev hanımları başvurularını sosyal yardım başvurusu yapabilir.

Geliri olmayan veya bir işi olmayan ev hanımları, başvuru yapmaları durumunda 1100 TL ödeme alabilir. Fakat başvurunun olumlu sonuçlanması durumunda sosyal yardım ödemesinin yapılacağını, başvurunun olumsuz sonuçlanma ihtimalinin de bulunduğunu tekrar vurgulayalım.

EV HANIMI SOSYAL YARDIM PARASINI KİMLER NASIL ALABİLİR?

Ev hanımlarının devlet yardımından yararlanıp yararlanamayacağını öğrenmek için e-Devlet veya Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları'na (SYDV) başvuru yaptıktan sonra Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü yetkililerinin teyit işlemini tamamlamasını beklemek gerekiyor.

Başvurusu onaylanan ev hanımlarına ödemeleri, beyan ettikleri banka hesaplarına veya PTT'den yapılıyor. 1100 TL sosyal yardım almaya hak kazanan ev hanımları, banka hesabı beyan etmemeleri halinde PTT şubelerinde kimlik kartlarını ibraz ederek ödemelerini elden nakit alabiliyor.

SOSYAL YARDIM ÖDEMESİ KİMLERE YAPILIR?

Sosyal güvencesi olmayan vatandaşlara öncelik verilen para yardımından, hane halkı geliri asgari ücretin üçte birinin altında olan, yani 2023 Mart itibarıyla 2 bin 835 lira 60 kuruştan az olan haneler yararlanabiliyor.

Sosyal yardım parası almak için başvuru yapabilecek kişiler şöyle sıralanabilir:

* Her hangi bir sosyal güvencesi bulunmayan
* Maddi zorluk içerisinde olan
* Kirada yaşayan
* Hanede okuyan çocuk varsa
* Engelli ve yaşlı birey var
* Devletten düzenli olarak sosyal yardım alan
* Kronik hastalar

Değerlendirme sonrası uygun görülen kişilere aylık 800 TL ile 1250 TL ödeme yapılıyor. Yapılacak inceleme sonrası ne kadar yardım verileceği yetkililer tarafından belirlenecek.

EV HANIMI SOSYAL YARDIM PARASI BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

* Türkiye vatandaşı olması
* Mavi kart sahibi olmaması
* Yurt içinde ikamet etmesi
* 18 yaşını doldurmuş olması
* Hane halkı gelirinin asgari ücretten düşük olması
* Sosyal güvencesi bulunmaması

EV HANIMLARINA SOSYAL YARDIM PARASI NE KADAR SÜREYLE VERİLİYOR?

Hak sahibi hanelere sağlanacak destek tutarları, hanedeki kişi başına düşen aylık gelirin dahil olduğu gelir aralıkları göre belirleniyor. Bu kapsamda aşağıdaki tabloda yer alan kişi başına düşen gelir tutarı aralıklarına göre:

Kişi başına düşen aylık gelir aralığı (TL) / Aylık Destek Tutarı (TL)

450 TL ve altı / 1250 TL

450 TL üzeri - 911,15 TL ve altı / 1100 TL

911,15 TL üzeri - 1372,30 TL ve altı / 950 TL

1372,30 TL üzeri - 2 bin 835,60 TL'den az / 850 TL

850 ile 1250-TL arasında değişen tutarlarda olmak üzere en fazla 12 ay süreyle Aile Destek Programı ödemesi gerçekleştiriliyor. 12 aylık ödeme döneminin son ödemesi 2023 yılı Haziran ayı için olup bu dönemin ödemesi takip eden Temmuz ayı gerçekleştirilerek söz konu destek programı sona erecek.

EV HANIMLARINA 1100 TL SOSYAL YARDIM BAŞVURUSU NEREYE YAPILIR?

Sosyal güvencesi olmayan ev hanımları yardım parası almak için e-Devlet'in www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti internet sitesindeki formu doldurabilir.

Öte yandan yardım parası başvurusu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları'ndan da (SYDV) yüz yüze yapılabiliyor. SYDV temsilcilikleri, ilçe kaymakamlığı ve il valiliği binalarının içinde yer alıyor. Bulunduğunuz ilçedeki kaymakamlık ya da duruma göre valilik binasına giderek bilgi alabilirsiniz. SYDV iletişim bilgilerine www.aile.gov.tr/iletisim/bakanlik-iletisim-bilgileri/sydv web sayfasından ulaşmak mümkün.

Sosyal yardım parası başvurusu, değerlendirme süreci sonrası uygun görülmesi halinde aylık olarak hesaplara yatırılıyor.

1100 TL SOSYAL YARDIM PARASI BAŞVURUSU E-DEVLET'TEN NASIL YAPILIR?

* e-Devlet mobil uygulamasına veya herhangi bir tarayıcıdan www.turkiye.gov.tr web sayfasına açarak kullanıcı adınız ve şifreniz ile oturum açın

* e-Devlet'in Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Sosyal Yardım Başvuru Hizmeti www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti sayfasını açın

* Sağ köşede bulunan YENİ BAŞVURU linkine tıklayın

* Açılan sayfada bulunan sözleşmeyi okuyup onaylayın ve DEVAM tuşuna basın

* Açılan sayfada bulunan T.C. kimlik numarasını ve adres bilgilerinin doğruluğunu kontrol edin, doğru ise DEVAM ET tuşuna basın

* Yeni açılan sayfada yardım parası başvuru formunu inceleyin

* Tüm bilgileri okuyun ve size uygun olanları işaretleyin

* 'Aile Destek Programına Başvurmak İstiyor musunuz?' seçeneği mutlaka EVET olarak işaretleyin

* Sizden IBAN bilgileriniz istenecek, IBAN bilgisini girin ve tüm formu doldurun

1100 TL SOSYAL YARDIM PARASI BAŞVURU SAYFASI

İHTİYAÇ SAHİPLERİNE HANGİ SOSYAL YARDIMLAR YAPILIYOR?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın sosyal yardım yaptığı kişilerin listesine www.aile.gov.tr/sygm/programlarimiz/sosyal-yardim-programlarimiz internet sitesinden ulaşmak mümkün.

2023/03/01/aile-bakanligi-sosyal-yardim.jpg

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN