Özgür Özel YSK önünde açıklama yaptı: Hatay kararı tam kanunsuzluğun daniskasıdır

Özgür Özel YSK önünde açıklama yaptı: Hatay kararı tam kanunsuzluğun daniskasıdır

CHP lideri Özgür Özel, Hatay itirazlarını reddedilmesinin ardından YSK önünde açıklama yaptı. Hatay Büyükşehir Belediyesi ve İskenderun İlçe Belediye Başkanlığı seçimleri için YSK’ya ayrı ayrı tam kanunsuzluk gerekçesiyle başvurduklarını belirten Özel , "Hal, tam kanunsuzluğun daniskasıdır" dedi.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, YSK önünde Hatay seçimlerine ilişkin açıklamalarda bulundu. Ayrıca Antalya'daki teleferik kazasıyla ilgili Kepez Belediye Başkanı'nın tutuklamasına ilişkin, "Kusuru olan kimse cezasını çeksin, kimseyi koruyacak değiliz. Ancak geçmişte şirketin başında olan belediye başkanımız denetim yaptırdıysa, görevi bıraktıktan sonra üç kere denetim yapılmamışken belediye başkanımızın tutuklanması siyasidir" ifadesini kullandı.

Özgür Özel'in konuşmasından satır başları şöyle:

"Biraz önce Yüksek Seçim Kurulu'na Hatay büyükşehir ve Hatay İskenderun için ayrı ayrı tam kanunsuzluk başvurumuzu yapmış durumdayız. Bu başvuruyu bizzat yapacağımı ve takip edeceğimi söylemiştim.

Bu başvuruyu kendisi de Hataylı olan genel sekreterimiz, seçim ve hukuk işlerinden sorumlu genel başkan yardımcımız, yerel yönetimlerden sorumlu genel başkan yardımcımızla ve Hatay'daki tüm itiraz seçimlerini bizzat yerinde takip eden genel başkan yardımcılarımız Gökçe Gökçen ve Murat Bakan ile birlikte gerçekleştirdik.

ÖRNEKLERİ, EKLERİ VE BİLGİLERİYLE BİRLİKTE SUNDUK

Tam kanunsuzluk başvurumuz herhalde YSK'ya tarihi boyunca yapılmış en kapsamlı tam kanunsuzluk başvurusudur. Meselenin herhangi bir tanesi tarafsız ve siyasi baskılardan arındırılmış, sadece hukuk normlarına göre düşünülen, vicdan sahibi insanlar da seçimin yenilenmesi yönünde bir karar verme durumunu yaratacaktır. Hiç şüphe yok. Her birisi için YSK'nın geçmişte aldığı talebimize uygun kararlar mevcuttur. Örnekleri, ekleri ve bilgileriyle birlikte sunduk.

Eğer 2019 31 Mart İstanbul seçimleri iptal edildiyse, bizim başvurumuzla da Hatay seçimleri 8 kez iptal edilebilir. İBB seçiminin iptal gerekçesini, elimizdeki kanıtları okuyun, bu seçimleri 8 kez iptal edersiniz.

Öncelikle kanuna aykırı olarak Emniyet görevlilerinin ve zabıtaların seçim kurullarında görev yaptıkları, sandık kurulu başkanı oldukları ve memur üye olarak görevlendirildikleri ortadadır. Hal, tam kanunsuzluk halidir.

DURUM TAM KANUNSUZLUKTUR

İkinci ve önemli hususumuz, hakkında kısıtlılık kararı bulunan 108 seçmeni biraz önce YSK'ya verdiğimiz dilekçenin ekinde sunduk. Ayrıca 3 bin 389 ölü seçmen seçimlerde oy kullanmıştır ve bununla ilgili kanıtlar torbaların, çuvalların içinde YSK'nın adalet dağıtacağı adalet terazisine konmak üzere beklemektedirler. Aradaki farktan, hatırlarsanız CHP aleyhine sayım kararı alındığında, çok geçersiz oy var, bakmalıyız demişlerdi. Aradaki farkın 15 katı geçersiz oy var ve kanuna göre geçersiz oyların niçin geçersiz olduğu mutlaka yazılmalıdır. Yazılmamıştır. Durum, tam kanunsuzluk halidir.

Reyhanlı ve Kumlu ilçelerinde belediye meclis üyesi adayı olan ve ilçe seçim kurulu üyesi olan kişiler kurul üyeliklerinden istifa etmedikleri halde seçimlerde aday olmuşlar. Seçimlerde partilerin yaptığı itirazlarda bulunmuşlar. İtirazlara karar vermişler. Oy kullanmışlar ve hatta bir tanesi kendi mazbatasını kendi imzalamıştır. Hal, tam kanunsuzluğun daniskasıdır.

Yurt dışındaki tespit ettiğimiz seçmenler oy kullanmışlardır. Biz 300'e yakın seçmenin yurt dışında oy kullandığını, o gün yurt dışında bulunduklarını ispatlıyoruz. Oy kullanmadıklarının ispatı için çizelgeler açılmalıdır.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (6)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
6 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN