Davutoğlu'ndan mafya-siyaset-medya iddiaları için iktidara 7 öneri

Gelecek Partisi lideri Davutoğlu, organize suç örgütü lideri Sedat Peker'in açıklamaları ile gündeme oturan mafya-siyaset-medya iddialarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Davutoğlu, "Bu çürümüşlük ve kokuşmuşluğa son verme adına ivedi olarak yapılması gereken adımlar şunlardır" diyerek iktidara 7 maddelik öneri sundu.

Gelecek Partisi Genel Başkan Ahmet Davutoğlu, organize suç örgütü lideri Sedat Peker'in YouTube'dan bölümler halinde yayınladığı videolarla gündeme oturan mafya-siyaset-medya iddialarına ilişkin kritik açıklamalarda bulundu.

Ülkenin 90'ların mafya reislerine teslim edildiğini söyleyen Davutoğlu, "Bu çürümüşlük ve kokuşmuşluğa son verme adına ivedi olarak yapılması gereken adımlar şunlardır" diyerek iktidara 7 maddelik öneri sundu. 

Davutoğlu'nun açıklamaları şöyle:

"Millet olarak canımızı dişimize taktığımız aziz şehitler verdiğimiz zamanlardan bugüne demokrasi, hukuk ve adalet alanında birçok badireler atlattık. İnşa ettiğimiz ve bugünlere taşıdığımız Cumhuriyet'in temeli hukuk devletidir. Temiz siyaset reformumuzu engellemek için seçilmiş son Başbakan olarak bizlere kumpas kurulması ve Cumhurbaşkanı Hükümet Sistemi'ne geçişle birlikte oluşturulan mekanizmalarla bugünkü çürümüşlüğün, yozlaşmanın ve yolsuzluğun temelleri atılmıştır. 

Bugün gelinen nokta, 28 Şubat ve 27 Nisan vesayetçilerine ve 15 Temmuz cuntacılarına teslim olmayan Türkiye'yi 1990'ların karanlık aktörlerine, mafya reislerine, insanların malına, mülküne çöken bürokratik oligarşi unsurların teslim etmeye kalkışmaktır. Devlet ve devlet adamları bu kirli, karanlık, gayrimeşru ilişkilerden hesap sormak bir tarafa, parçası gibi hareket ettikçe Türkiye'nin hukuk devleti olma iddiasına hiç kimsenin inancı kalmayacaktır. Emniyet teşkilatımızın da onuruna halel getirecek görünür, görünmez odakların vesayeti altına girmesinin önüne geçecek şeffaflığa acilen kavuşması gerekir. Aksi halde vaktiyle FETÖ'nün kurduğu paralel yapının benzerinin yaşanması kaçınılmaz olacaktır. 

Devlet yönetimindeki acizlikler, illegal ve çirkin ilişkiler de ardı ardına ortaya dökülmektedir. Yasa dışı faaliyetlere yeterli müdahalenin yapılmaması, makamın kötüye kullanılması gibi neredeyse inkar edilemeyecek kadar ortada olan deliller ise ya sessiz kalınarak geçiştirilmekte ya da inkar edilmektedir.

Bu çürümüşlük ve kokuşmuşluğa son verme adına ivedi olarak yapılması gereken adımlar şunlardır:

1. Organize suç örgütlerinin illegal faaliyetlerini ve bağlantılarını araştırmak ve soruşturmak üzere TBMM’nde hem Araştırma Komisyonu, hem de Soruşturma Komisyonu oluşturulmalıdır.

2. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 5 ton kokain sevkiyatı başta olmak üzere ilgili bütün iddialar konusunda acilen soruşturma başlatmalıdır.

3. Devlet kurumları içinde etki kurmaya ve yapılanmaya çalışan bütün illegal yapılar ve paralel bağlantıları konusunda tam yetkili olarak çalışmak üzere geçmişinde hiçbir şaibe olmamış yetkililerden oluşacak bağımsız bir inceleme heyeti oluşturulmalıdır. 

4. İlgili konular bağlamında acilen bir temiz eller operasyonu başlatılmalı ve bu operasyon bütün odaklar temizlenene kadar sürdürülmelidir.

5. Bütün bu çalışmaların selameti açısından başta İçişleri Bakanı olmak üzere iddialarla ilgili bütün yetkililer derhal istifa etmelidir. Aksi takdirde, Cumhurbaşkanı tarafından derhal azledilmelidirler!

6. Bu iddialarla ilgili ihale ve tahsisler benzeri bütün ekonomik ve hukuki süreç ve işlemler yok hükmünde sayılmalıdır.

7. Bu tür suçların bir daha işlenmemesi ve siyaset-illegal yapı ilişkilerinin, siyaset-paralel yapı ilişkilerinin bir daha ortaya çıkmaması için siyasi ahlak yasası başta olmak üzere kapsamlı bir temiz siyaset reformu, bir temiz siyaset devrimi başlatılmalıdır.

Bir an önce erken seçimle ülkenin kaderinin halkın ellerine ve vicdanlarına teslim edilmesi kaçınılmazdır."

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (3)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
3 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN