Demokrat Parti Lideri Gültekin Uysal, Menderes'i andı: 62 yıl önce 3 yiğide kıydılar

Demokrat Parti Lideri Gültekin Uysal, Menderes'i andı: 62 yıl önce 3 yiğide kıydılar

Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, eski Başbakan Adnan Menderes, Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu ve Maliye Bakanı Hasan Polatkan'ı idam edilişlerinin 62'nci yılında andı. Uysal, "Kurtuluştan şahlanışa ermiş bir milleti durdurmak egemenliğin hesabını sormak için önce milletin iradesini kırdılar sonra da şehit başbakanımız Menderes ile beraber iki bakanımıza, 3 yiğide kıydılar" dedi.

Partisinin il kongresine katılmak üzere uçakla Erzurum'a gelen DP Genel Başkanı Gültekin Uysal havalimanında partililer tarafından karşılandı.

Uysal, partisinin kentte bir otelde düzenlenen Olağan İl Kongresi'nde yaptığı konuşmada, merhum Başbakan Adnan Menderes, Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu ve Maliye Bakanı Hasan Polatkan'ı idam edilişlerinin 62. yılında andı.

"Tarihi bir gündeyiz" diyen DP Genel Başkanı Uysal, "Sadece demokratlar olarak bizler değil akıl ve vicdan sahibi herkesin bu memlekette hüzün duyması gereken bir 17 Eylül günü. Bu acı günümüzü Erzurum'da idrak ediyoruz. Her 16-17 Eylül'de İstanbul’da mezarı başında başta şehit Başbakanımız Adnan Menderes, onun yol arkadaşları, kabir arkadaşları Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan’ın hep mezarı başındaydık.

Ama bu sefer bu tarihi şehirden İstiklal mücadelesinin nişanesi olmuş Erzurumumuzdan dadaşlar diyarından seslenmek, bu hissiyatımızı bu anlamlı günde tüm Türkiye ile paylaşmak ihtiyacı hissettik. Dünyanın gözü önünde hırsından ve düşmanlıktan gözü dönmüşler maalesef cinayet işlediler" dedi.

yeni-proje-5-001.jpg
Gültekin Uysal

Uysal, "Hürriyetin, demokrasinin, adaletin dibacesini yazan kalemleri, milletin temsilcilerinin kellelerini alarak kırmak istediler ve maalesef 3 kişiyi idam ederek sadece o üç kişiyi değil milletin hayallerini memleketinde geleceğini gasbettiler. Kurtuluştan şahlanışa ermiş bir milleti durdurmak egemenliğin hesabını sormak için önce milletin iradesini kırdılar sonra da Şehit Başbakanımız Menderes ile beraber iki bakanımıza, 3 yiğide kıydılar. Bu tarihi anma günlerini sadece bir yasak sağma kabilinden, acımızı, hicranımızı içimize akıtarak anmak değil tarihin geriye doğru anlaşıldığı geleceğe doğru yaşandığı gerçeğinden hareketle idrakimizi tazelemeye de bu acı yaşananlar vesile olsun isteriz" diye konuştu.

'SADECE 1960 YILINDA BİR DARBE YAPILMADI'

"27 Mayıs ile beraber Türkiye'yi maalesef kendi kaderine milletin hakim olmasından alıkoymak adına, bir darbe icra edildi" diyen Gültekin, "Sadece 1960 yılında bir darbe yapılmadı. Arkasından çeşitli vesilelerle yaşanan dönemlerde de kaynaklık edecek darbelerin anası diyebileceğimiz bir hükümle 27 Mayıs tarihteki yerini aldı.

Maalesef Türkiye'nin gelişmiş dünya ile arasındaki mesafeyi kapatabilmek, bu topraklarda insanımızı büyük çoğunluğunun taşrada, köyde, kasabada yaşadığı Türkiye'den kalkınan fabrika yapan demir çelik sanayiden, petro kimya sanayiye, çimento sanayisine, şeker fabrikalarına sayısız hizmeti istihdam yaratan kamu iştiraklerini tüm Anadolu'ya saçmış bir geçmişin içerisinden geliyoruz. Hani büyük şairimiz Yahya Kemal diyor ya: ‘Hani nerede Ardında çil çil kubbeler saçan ordu’ dediği gibi arkasında milletin gönlünde silinmeyecek bir yanda sevdayı icra ederken diğer tarafta da Anadolu ve Trakya coğrafyasına sıkışmış bir imparatorluğun bakiyesi olarak buralarda milletin hep hizmetkarı olarak geldik" diye konuştu.

'HİZMET KERVANI YOLDA KALDI'

Uysal, "14 Mayıs 1950'de Beyaz Devrim olarak nitelendirebileceğimiz bir milletin iradesiyle gerçekleşen değişim, dönüşüm dalgasıyla beraber maalesef 27 Mayıs'ta kesintiye uğramış bu hizmet kervanı, pek çok hizmetin sahibi oldu. Şehit başbakanımız ve bakanlarımızı idam ettiler ama bu hizmet kervanı her daim milletin desteğiyle yolda kalmadı, yoluna devam etti.

Yaşanan süreç içerisinde yine ikinci büyük kurucumuz olarak da ifade edebileceğim büyük liderimiz Demirel'in önderliğinde 60'lı 70'li yıllarda muhatap olduğumuz ara dönemlere ve 12 Eylül darbesine rağmen hiçbir zaman milletimize gönül koymadan, hiçbir zaman silahlı kuvvetlerimizin içerinde odaklanmış birtakım cuntacıları silahlı kuvvetleri kirletecek unsur olarak görmeden her daim bu kurumlara da sahip çıkarak bu günlere geldik. Bugün Türkiye'nin değişen şartları içerisinde daha büyük sıçrama hamlelerini yapabilecek gücü vardır" dedi.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (4)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
4 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN