Depremde toplu mezara dönmüştü: 70 kişinin ölümünden kimse sorumlu değil

Depremde toplu mezara dönmüştü: 70 kişinin ölümünden kimse sorumlu değil

Kahramanmaraş’ta 70 kişinin hayatını kaybettiği Bad-ı Saba isimli site ile ilgili bilirkişi raporu belli oldu. Binanın yönetmeliğe uygun olarak inşa edildiği belirtilen raporda, binan yıkımına ilişkin herhangi bir sorumlu kişi bulunmadığı ifade edildi.

Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremler 11 ili enkaza çevirmişti. Resmi verilere göre 50 binden fazla vatandaş büyük felakette yaşamını yitirdi. Deprem bölgesinde hala enkaz kaldırma ve yaşamın normale dönmesi için çalışmalar devam ediyor.

70 KİŞİYE MEZAR OLMUŞTU

Depremlerde ağır etkilenen illerden biri olan Kahramanmaraş'ta yıkılan Bad-ı Saba sitesine ilişkin bilirkişi raporu yayımlandı. 70 kişinin hayatını kaybettiği Bad-ı Saba konutları ile ilgili araştırmayı Karadeniz Teknik Üniversitesi’nden bir heyet inceledi.

1kapak-014.jpg

PROJE YETERLİLİĞİ VERİLDİ

Yapılan araştırma sonunda çıkan raporda, "Çelik donatı çubuğu örnekleri üzerinde gerçekleştirilen çekme deneyi sonuçları değerlendirildiğinde, temel, perde, kolon, kiriş ve döşeme yapımında kullanılan nervürlü donatı çubuklarının ilgili standartta S420 için belirtilen kriterleri sağladıkları tespit edilmiştir. Kirişli radye temel sisteminde yer alan temel kirişlerinin kesit açısından yeterli olduğu belirlenmiştir. Bazı asansör çevresindeki sürekli temel kirişleri zemin taşıma gücü açısından sınır değerlere yakın yetersiz olmakla birlikte kabul edilebilir düzeydedir. Proje verilerine göre yapılan analizler sonucunda kolonların kesit ve donatı alanı açısından yeterli olduğu belirlenmiştir" denildi.

'SORUMLU KİŞİ BULUNMAMAKTADIR'

Perde duvarların kabul edilebilir düzeyde olduğu ortaya konulan raporda, "Proje verilerine göre yapılan analizler sonucunda perdelerin çoğunluğunun kesit ve donatı alanı açısından yeterli olduğu belirlenmiştir. Sadece bazı perde duvarlar kayma güvenliği açısından sınır değerlere yakın yetersiz olmakla birlikte kabul edilebilir düzeydedir. Proje verilerine göre yapılan analizler sonucunda kirişlerin kesit ve donatı alanı açısından yeterli olduğu belirlenmiştir" ifadeleri kullanıldı.

1kapak-015.jpg

Raporda sonuç olarak ise, "Soruşturma dosyası üzerinden yapılan inceleme, değerlendirme ve elde edilen bulgular neticesinde, söz konusu binada projelendirme, yapım ve iş bitimi aşamalarında 2007- Deprem Bölgelerinde Yapılacak Binalar Hakkında Yönetmelik ve İmar Kanunu esaslarına uyulduğu görülmüştür. Proje, Yapım ve iş bitimim aşamalarında, tarafımıza ulaşan bilgiler doğrultusunda, herhangi bir sorumlu kişi bulunmamaktadır" ifadelerine yer verildi.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (1)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
1 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN