DEVA Partili Ekmen, Ömer Koray Özbay'ın intiharına ilişkin soru önergesi verdi

DEVA Partili Ekmen, Ömer Koray Özbay'ın intiharına ilişkin soru önergesi verdi

Türk Hava Yolları'nın (THY) iştirak şirketlerinden Turkish Ground Services’ın (TGS) İstanbul istasyonunda uzun yıllar çalışan Ömer Koray Özbay’ın intiharına neden olan iddiaların aydınlatılması için DEVA Partili Mehmet Emin Ekmen soru önergesi verdi.

Türk Hava Yolları'nın yer hizmetleri şirketi TGS'de çalışan Ömer Koray Özbay veda mektubu bırakarak intihar etti. Koray, intihar notunda baskı ve haksızlıklar yapıldığını iddia etmişti. Konuya dair iddiaları Meclis gündemine taşıyan Mersin Milletvekili Ekmen, TBMM Başkanlığı’na sunduğu önergede Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu’ndan sorularına yanıt istedi.

'VİCDANLARI YARALAMIŞTIR'

Türk Hava Yolları’nın alanında bayrak taşıyıcı bir kuruluş olduğunu söyleyen Ekmen, önergesinde “Ülkemiz ve milletimiz için böylesine önemli ve değerli bir kurumun isminin liyakatsizlikle, nepotizmle, mobbing ve tehditle anılması vicdanları yaralamıştır” değerlendirmesinde bulundu.

kapak-001.jpgMehmet Emin Ekmen

'AKRABA KAYIRMACILIĞIYLA İLGİLİ İNCELEME YAPILDI MI?'

DEVA Partili Ekmen, Bakan Uraloğlu’na şu soruları sordu:

1. Ömer Koray Özbay yaşadığı sorunlar ve uğradığı mobbing ile ilgili THY ve TGS’ye mail yoluyla bildirim yapmış mıdır? Yaptıysa bu hususlarda herhangi bir idari işlem/soruşturma/inceleme başlatılmış mıdır?

2. Bahsi geçen iddiaların odağındaki THY çalışanları Alican Gürsoylar, THY Tokyo İstasyon Müdürü Serkan Gündüz ve Burhan Bayhan arasında akrabalık bağı var mıdır? İntihara sebep olan olaylarda akraba kayırmacılığının etkisiyle ilgili herhangi bir inceleme yapılmış mıdır? Burhan Bayhan’ın diploma yetersizliğine rağmen işe alındığı doğru mudur? Serkan Gündüz ve ismi geçen diğer şahıslarla ilgili kaç adet şikâyet intikal etmiştir? Bunlarla ilgili işlem yapılmış mıdır?

'MOBBİNGE KARŞI BİR MEKANİZMA VAR MI?'

3. Ömer Koray Özbay’ın da yaşadığı mobbing ve benzeri durumlarda, THY ve diğer iştirak şirketler çalışanlarının başvurabileceği iddiaları inceleyecek bir mekanizma var mıdır? Varsa bugüne kadar kaç başvuru yapılmıştır? Bu başvurularla ilgili kaç adet soruşturma/inceleme yapılmıştır? Sonuçlanan ve ilgilinin bilgilendirildiği başvuru sayısı kaçtır?

4. THY ve iştirak şirketleri çalışanları ve yöneticilerine mobbingin suç olduğuna dair eğitimler verilmiş midir? Bu eğitimlerin adedi, kapsamı ve katılımcı sayısı kaçtır?

'THY VE İŞTİRAK ŞİRKET ÇALIŞANLARI İÇİN MEKANİZMALAR VAR MI?'

5. Türk Hava Yolları ve iştiraki şirketlerde işe alım, tayin ve terfi süreçlerinde liyakat ve hakkaniyeti gözetecek mevzuat ve mekanizmalar mevcut mudur? Bu mekanizma ve mevzuatın uygulanmasına dair iç denetim yolları, çalışanların başvuru ve destek mekanizmaları nelerdir? Varsa, mevcut denetim ve başvuru mekanizmalarına rağmen, belirsizliğe dayalı nüfuz kullanımı ve benzer hadiselerin önüne nasıl geçileceği hususunda bir değerlendirme yapılmış mıdır?

'AİLEYE DESTEK SAĞLANACAK MI?'

6. Türk Hava Yolları A.Ş. ve yer hizmetlerini veren Turkish Ground Services (TGS), bu iddiaların aydınlatılması için çalışanı müteveffa lehine suç duyurusunda bulunmuş mudur? Aileye hukuki destek sağlanacak mıdır? Olası adli soruşturmaya aile lehine katılma düşünülmekte midir?

7. Müteveffanın ailesine başkaca nasıl destek verilmesi planlanmaktadır?

NE OLMUŞTU?

Türk Hava Yolları'nın (THY) yer hizmetleri şirketi Turkish Ground Services'te (TGS) uzun yıllar çalışan Ömer Koray Özbay'ın paylaştığı video sosyal medyanın gündemine oturdu. Videoda THY'de uzun yıllar baskı ve haksızlıklar gördüğünü anlatan Özbay'dan daha sonra haber alınamadı. Video ile birlikte 4 sayfalık yazılı not da paylaşan Özbay'ın intihar ettiği ortaya çıktı.

THY Basın Müşavirliğince, çalışmak için gittiği Japonya'da intihar ederek hayatına son veren eski çalışanı Ömer Koray Özbay hakkında çıkan iddialara ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada, "İnternet ve sosyal medya mecralarında ortaklığımız iştiraklerinden TGS'de (Turkish Ground Service) görev yapmış ve 2019 yılı Mart ayında kendi isteğiyle görevinden ayrılmış Ömer Koray Özbay hakkında çıkan iddia ve paylaşımlar, şirketimizin ilgili birimlerince incelenmekte olup, konu titizlikle takip edilmektedir" bilgisine yer verildi.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN