Disney Plus'ın lisansı iptal edilebilir

Disney Plus'ın lisansı iptal edilebilir

TBMM Dijital Mecralar Komisyonu Başkanı ve AK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman, komisyonlarının 12 Ekim Perşembe günü Disney Plus'un Atatürk dizisini yayınlamama kararını görüşeceklerini belirtti. Yayman, "Gerekirse kınama, gerekirse para cezası verilmesi ve reklam yasağının getirilmesi dahil bütün bunları mütalaa edeceğiz" ifadelerini kullandı.

TBMM Dijital Mecralar Komisyonu, 12 Ekim Perşembe günü Disney Plus'ın "Atatürk" dizisini yayınlamama kararını görüşecek.

Komisyon Başkanı ve AK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman, komisyonlarının 12 Ekim Perşembe günü yapılacak ilk toplantısında Disney Plus'un Atatürk dizisini yayınlamama kararını görüşeceğini belirterek, bu hususta lisans iptali, kınama, para cezası, reklam yasağı gibi konuların değerlendirileceğini söyledi.

ghj.jpg
TBMM Dijital Mecralar Komisyonu Başkanı ve AK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman

'GEREKİRSE PARA CEZASI VERİLMESİNİ GÖRÜŞECEĞİZ'

Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Komisyon Başkanı Hüseyin Yayman, birinci gündemlerinin Disney Plus'ın Atatürk belgeselini yayınlamama kararı olduğunu ifade ederek, Meclis'te grubu bulunan partilerin milletvekillerini dinleyeceklerini anlattı.

Oy birliğiyle kınama kararı çıkarmayı temenni ettiklerini aktaran Yayman, "Çünkü Cumhuriyetimizin 100. yılında Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk hakkında Disney Plus'ın kararını asla kabul etmiyoruz, doğru bulmuyoruz. Ben, daha önce de ifade ettim, gerekirse lisans iptali teklifini getireceğiz. Gerekirse kınama, gerekirse para cezası verilmesi ve reklam yasağının getirilmesi dahil bütün bunları mütalaa edeceğiz." diye konuştu.

'TASVİP ETMİYORUZ'

Yayman, kendisini özgürlük alanı olarak tanımlayan ve dijital ağlarda ifade özgürlüğünü savunduğunu dile getiren mecraların, Mustafa Kemal Atatürk hakkında böyle bir karar vermesini de tasvip etmediklerini, kınadıklarını söyledi.

'DİSNEY'E DE SÖZ HAKKI VERECEĞİZ'

Komisyon Başkanı Yayman sözlerine şöyle devam etti:

"Bunu doğru bulmuyoruz ve TBMM açılır açılmaz komisyonumuzun ilk toplantısı bu kararı mütalaa etmektir. Ayrıca biz Disney Plus'a da söz hakkı vereceğiz. Onları da TBMM'ye çağıracağız. Bu kararlarının gerekçesi nedir, baskı mı yapıldı, birileri talimat mı verdi? Dijital ağlar bir talimatla mı hareket ediyor? Bunlara cevap hakları var." ifadelerini kullandı.

Yayman, yayınlamama kararını Cumhuriyet'in 100. yılında ifade özgürlüğüne bir saldırı olarak gördüklerine ve tasvip etmediklerine dikkati çekerek, "Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'e yapılan saldırı milletimize yapılmış saldırıdır. Dolayısıyla bu kararla ilgili biz milletvekillerimizi dinleyeceğiz, onların görüşlerini alacağız."

Hüseyin Yayman, bu konuda milletvekillerinin görüşlerini alacaklarını ve komisyonun kararına saygı duyduklarını ifade etti.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN