Dünya tarihi Kırıkkale'de yeniden yazılacak! Yerin altından öyle bir şey çıktı ki... Tarihi alt üst eden keşif

Dünya tarihi Kırıkkale'de yeniden yazılacak! Yerin altından öyle bir şey çıktı ki... Tarihi alt üst eden keşif

Kırıkkale'de devam eden arkeolojik kazılarda arkeologların bütün ilgisi oraya döndü! Dünya tarihi Kırıkkale'de yeniden yazılacak! 3500 yıllık geçmişi var! Yerin altından öyle bir şey çıktı ki... Tarihi alt üst eden keşif...

Kırıkkale'de devam eden arkeolojik kazılar, dünya tarihini yeniden şekillendirecek bir keşfe sahne oldu. Hititlere ait 3500 yıllık bir kil tabletin bulunması, tarihin karanlık dönemlerine ışık tutarak yeni bilgilerin ortaya çıkmasını sağladı. Japon arkeolog Kimiyoshi Matsumura liderliğindeki ekip, bu önemli buluntunun detaylarını paylaştı.

3500 YILLIK TABLET: HİTİTLERİN DİNİ VE ASKERİ SIRLARI

Kırıkkale’nin Karakeçili ilçesinde Japon Anadolu Arkeoloji Enstitüsü tarafından sürdürülen kazılarda, Doç. Dr. Kimiyoshi Matsumura başkanlığındaki ekip, Hitit kraliyet ailesine ait dini törenleri ve yabancı istilaları anlatan 3500 yıllık bir kil tablet buldu. Bu keşif, Hititlerin güneyden gelen istilalarla nasıl mücadele ettiklerine dair az bilinen detayları ortaya çıkardı.

TARİHE IŞIK TUTAN BULUNTU

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve Kazı Başkanı Doç. Dr. Kimiyoshi Matsumura, tabletin Hitit kralı ve kraliçesinin dini törenlerini yansıttığını belirtti. Hurrice yazılı bu tabletin Anadolu’da daha önce sadece Boğazköy, Ortaköy ve Kayalıpınar’da bulunduğunu hatırlatan Matsumura, Kırıkkale’de böyle bir buluntuya rastlamalarının şaşırtıcı ve heyecan verici olduğunu söyledi.

resim-2024-06-20-120922255.png

BÜKLÜKALE’NİN ÖNEMİ VE SIRRI

Kazı başkanı Matsumura, Hurrice yazılı tabletin Hitit kralı ve kraliçesinin dini törenlerini Büklükale’de gerçekleştirdiğini gösterdiğini belirtti. “Büklükale’nin nasıl bir şehir olduğu belli değil. Neden burada Hurrice tablet bulundu? Bu, Hitit kraliyet ailesiyle ilişkili olduğunu ve şehrin çok önemli olduğunu gösteriyor” dedi. Ayrıca, tabletin içeriğinde Hititlerin dua etme şekillerinin yanı sıra Katapa adlı bir şehrin adının geçtiğini vurgulayan Matsumura, “Katapa isminin neden Büklükale’de ortaya çıktığı henüz belli değil. Bu büyük sırrı çözmek gerekiyor” diye ekledi.

BÜYÜK BİR KEŞİF VE BİLİNMEYENLER

Büklükale’de gün yüzüne çıkarılan tabletin büyük bir keşif olduğunu anlatan Matsumura, Hititlerin nasıl dua ettiğinin yazılı olduğunu ve Hurrice ile dua metinlerinin bulunduğunu belirtti. Katapa şehrine dair bilgilerin yer aldığı tabletin Büklükale’de bulunması, bu bölgenin Hititler için ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gözler önüne serdi.

Kırıkkale’de yapılan bu keşif, Hititlerin dini ritüelleri ve tarihi hakkında bilinmeyen birçok detayı gün yüzüne çıkararak dünya tarihine yeni bir bakış açısı kazandıracak. Bu büyük keşif, arkeoloji dünyasında heyecan yaratmaya devam ediyor.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN