Eğitim ve istihdam karnemiz zayıflarla doldu: Yükseköğretim mezunlarının yarısı işsiz

Eğitim ve istihdam karnemiz zayıflarla doldu: Yükseköğretim mezunlarının yarısı işsiz

TEDMEM'in hazırladığı rapora göre Türkiye eğitimde sınıfta kaldı. Raporda, 3-5 yaş aralığında eğitime katılan çocuk oranı OECD ülkeleri arasında en düşük düzeyde kaldı. Bir seneden fazla işsiz kalanlar ise OECD ortalamalarının tam tersine eğitim düzeyi yükseldikçe artıyor. Rapora göre, yükseköğretim mezunu işsizlerin yaklaşık yarısı 12 aydan uzun süredir işsiz.

Türk Eğitim Derneği'nin düşünce kuruluşu TEDMEM, "Bir Bakışta Eğitim 2022 Türkiye Üzerine Değerlendirme ve Öneriler" raporunu yayınladı.

Raporda; Türkiye’de 25-34 yaş aralığındaki yükseköğretim mezunu genç yetişkin oranı 2000 yılına kıyasla dört katına çıktığı, ancak bu orana rağmen Türkiye’nin hâlâ OECD ortalamasının gerisinde olduğu belirtildi. Raporda, şu saptamalara yer verildi:

TÜRKİYE İSTİHDAM VE EĞİTİMDE GENÇLERİN EN DÜŞÜK OLDUĞU ÜLKE

Türkiye’de 25-64 yaş aralığındaki her 2 yetişkinden 1’i ortaöğretim mezunu dâhi değildir.

Türkiye’de 18-24 yaş aralığındaki gençlerin yüzde 60’ı eğitimde değildir. Bu rakamın sadece yüzde 28’inin istihdamda olduğu göze çarpmaktadır.

Türkiye, 18-24 yaş aralığında ne eğitimde ne istihdamda olan gençlerin oranının yüzde 32,2 en yüksek olduğu OECD ülkesidir.

EĞİTİM DÜZEYİ ARTTIKÇA İŞSİZLİK ARTIYOR

Türkiye hem yükseköğretim mezunlarının hem de ortaöğretim mezunlarının istihdam oranlarının en düşük olduğu OECD ülkesidir.

Türkiye’de işsiz nüfus içinde 12 aydan uzun süredir işsiz olanların oranı OECD ortalamalarının tam tersine eğitim düzeyi yükseldikçe artmaktadır. Yükseköğretim mezunu işsizlerin yaklaşık yarısı 12 aydan uzun süredir işsizdir.

ÖĞRENCİ BAŞINA EN DÜŞÜK HARCAMA YAPAN OECD ÜLKESİ

Türkiye'nin 3-5 yaş aralığında erken çocukluk eğitimine katılımın en düşük düzeyde gerçekleşen OECD ülkesinin olduğu belirtilen raporda, bunun yanı sıra tüm eğitim kademelerinde öğrenci başına en düşük harcama yapan OECD ülkeleri arasında olduğu da ifade edildi.

Raporda, bir öğretmenin alabileceği en yüksek maaş üzerinden karşılaştırma yapıldığında Türkiye’nin OECD ülkeleri arasında sondan 4. sırada yer aldığına vurgu yapıldı. Raporda, şöyle dendi:

ÖĞRETMEN MAAŞLARINDA OECD- TÜRKİYE FARKI

“Türkiye’de mesleğe yeni başlayan bir öğretmen en üst kıdeme ulaştığında başlangıç maaşından yaklaşık olarak yüzde 9 daha fazla maaş alırken, OECD ortalamasına göre bu fark yüzde 64-67 aralığında.

Türkiye’deki öğretmenlerin çoğunun ek derslerle ve hafta sonu kurslarıyla birlikte haftalık girdiği ders saatinin çok daha fazla olduğu, ek derslerin de toplam net geliri etkilediği bilinmektedir.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (1)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
1 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN