Ekrem İmamoğlu'na suikast iddiası! Osman Yıldırım mektupla ihbar etti

Ekrem İmamoğlu'na suikast iddiası! Osman Yıldırım mektupla ihbar etti

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'na suikast yapılacağı iddia edildi. Söz konusu iddiayı Danıştay saldırganı olarak bilinen hükümlü Osman Yıldırım, Edirne Cezaevin'nden yazdığı mektupla gündeme getirdi. Ekrem İmamoğlu suikast iddiasına ilişkin ilk kez konuştu. İmamoğlu, 'Konuyla ilgili yetkililerden azami ilgi bekliyorum' dedi.

Danıştay 2. Daire Üyesi Mustafa Yücel Özbilgin'in yaşamını yitirdiği ve 4 kişinin yaralandığı 17 Mayıs 2006'da düzenlenen silahlı saldırının faillerinden Osman Yıldırım, Ekrem İmamoğlu'na suikast yapılacağını iddia etti. Ergenekon davasınında da 'gizli tanığı' olarak bilinen Osman Yıldırım, İmamoğlu'na yazdığı mektupta, "MOBESE kayıtlarının servis edilmesi gözdağıydı, size suikast yapılacak" ifadelerini kullandı. Ekrem İmamoğlu söz konusu iddiayla ilgili ilk kez açıklama yaptı.

"BU KONUYLA İLGİLİ AZAMİ İLGİ BEKLİYORUM"

Bu tarz ihabrların her zaman gündme gelebileceğini ifade eden Ekrem İmamoğlu, söz konusu iddiaların İçişleri Bakanlığı tarafından soruşturulmasını istediğini dile getirdi. İmamoğlu, "İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne 80'e yakın müfettiş gönderip her odada teftiş yapacağım diye ilgi gösteren zatı muhteremleri bu konuyla ilgili de azami ilgiyi göstermeye davet ediyorum" dedi.

"İRADE VE GÜCÜMÜZLE İŞİMİZE DEVAM EDİYORUZ"

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, mektuba ilişkin yaptığı açıklamada, "Bu tür hamleler olur olmaz, yazılır çizilir. Birileri bu işi ihbar eder ya da itiraf eder. Şahsen benim beklentim bu işle yetkili, ilgili olan kurum ve kuruluşların gerekli zaman diliminde siyasilere gereken açıklamaları ilgiyle itinayla yapmaları ve iş birliği içinde olmalarıdır. Bunu temenni ediyoruz. Yoksa biz görevimizin başındayız. Bunlar olur olacaktır da Türkiye'mizde bu tür konular geçmişte de olmuştur. Ama biz tam irademizle, gücümüzle kaygısız bir biçimde işimize devam ediyoruz. Aynı zamanda da tabii yetkililerin, ilgililerin görevlerini iyi yapmalarını diliyoruz. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne 80'e yakın müfettiş gönderip her odada teftiş yapacağım diye ilgi gösteren zatı muhteremleri bu konuyla ilgili de azami ilgiyi göstermeye davet ediyorum" ifadelerini kullandı.

ekrem-imamoglu-mobese.jpg

"TEK BİR YAZIMIZA CEVAP VERİLMEDİ"

Danıştay davası sanığı Osman Yıldırım'ın ihbar mektubunda mobese görüntülerine yaptığı atıfa ilişkin de açıklamada bulunan İmamoğlu, "Bu mektubu yazan kişinin söyledikleri beni ilgilendirmiyor. Mobese meselesi ciddi bir meseledir, özel yaşama müdahaledir. Bunu bize yaşatan kurum yetkilileri bakandan başlamak üzere aşağıya doğru tek bir yazımıza, tek bir soruşturmamıza cevap vermemiştir. Ama bu konudan asla vazgeçmeyeceğiz. Hukuki takibimiz devam etmektedir" dedi.

eko.jpg

İMAMOĞLU'NA SUİKAST İDDİASINDA NE SÖYLENİYOR?

Danıştay 2. Daire Üyesi Mustafa Yücel Özbilgin'in yaşamını yitirdiği ve 4 kişinin yaralandığı 17 Mayıs 2006'da düzenlenen silahlı saldırının faillerinden Osman Yıldırım "kasten öldürmeye yardım" suçundan 14 yıl 2'şer ay, 4 kişinin "öldürülmesine teşebbüse yardım" suçundan da 25'şer yıl olmak üzere toplam 39 yıl 2'şer ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Halen Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi'nde hükümlü bulunan Osman Yıldırım 31 Ocak 2022'de cezaevi müdürlüğüne bir ihbar mektubu gönderdi. Yıldırım mektubundan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'na yönelik suikast düzenleneceğini ileri sürdü.

Mektuba ulaşan Cumhuriyet gazetesi yazarı Barış Terkoğlu, şöyle demişti;

"Edirne'de hükümlü olan Osman Yıldırım 31 Ocak 2022 günü cezaevi idaresine bir dilekçe veriyor. Dilekçe 'Suikast bildirimi' başlığını taşıyor. Dilekçede diyor ki 'Ekrem İmamoğlu'na suikast yapılacak. Bunu da İstanbul Büyükşehir Belediye'sine bildiriyor. Biliyorsunuz Danıştay cinayeti karanlık bir cinayetti. Ekrem İmamoğlu'na da 'Danıştan cinayetinde MOBESE kayıtları silinmişti ya, sizin yemek yediğiniz görüntüler nasıl sızdırıldı sanıyorsunuz? Bu size tehdit, gözdağı ve suikastten önceki son adımdır' diyor."

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (4)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
4 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN