Emekliler faturalarını yakarak maaşları protesto etti: İnsanca yaşamak istiyoruz

Emekliler faturalarını yakarak maaşları protesto etti: İnsanca yaşamak istiyoruz

Yüksek enflasyon ve hayat pahalılığıyla emekli maaşı ile geçinmek her geçen gün daha da zorlaşıyor. Aldıkları maaşı Ankara'da faturaları yakarak protesto eden emekliler taleplerini dile getirdi. Emekliler en düşük emekli maaşı açlık sınırı üstünde olmasını ve yılda dört ikramiye ödenmesini istedi.

Emeklilerin açlık ve yoksullukla mücadelesi devam ediyor. 2021 Tüm Emekliler Sendikası üyeleri, emekli maaşlarının azlığını protesto etmek için Ankara Ulus Meydanı'nda eylem yaptı.

Maaşlarının azlığını ve hükümetin hazırladığı 2024 bütçesini protesto eden emekliler faturalarını yaktı ve "İnsanca yaşamak istiyoruz" sloganları attı.

CHP Erzincan Milletvekili Mustafa Sarıgül de emeklilerin eylemine katılarak destek verdi.

'BÜTÇEDE HALK YOK'

Ankara şubeleri adına açıklamada bulunan sendika üyesi Tülay Bağış, "Daha önce hazırladıkları bütçelerde olduğu gibi 2024 bütçesinde de biz emeklilerin insanca yaşamak istiyoruz haykırışlarımızın karşılığı yok. Yani bu bütçede sosyal devlet yok. Emekçiler, emekliler, küçük üreticiler, işsizler sonuçta halk yok." şeklinde konuştu.

Alınan vergileri eleştiren Tülay Bağış, "Son aylarda görüldüğü gibi, yıl içinde iki kez olarak ödediğimiz MTV gibi vergilerin yılda dört kez ödeme zorunluluğu getirilmesinin yaşanması, gelecek yeni yıl veya yerel seçimler sonucu bizlerin neyle karşı karşıya kalacağımızın belirtisi olarak görmek mümkündür." dedi.

'EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI AÇLIK SINIR ÜSTÜNDE OLMALI'

Emekliler taleplerini ise şöyle açıkladı:

"En düşük emekli maaşı insanca yaşayacağımız bir seviyede, açlık sınırı üstünde olmalıdır. Emeklilere Ocak, Nisan, Temmuz ve Ekim aylarında olmak üzere yılda dört ikramiye ödensin. İkramiyeler dul ve yetim maaşı alanlara da aldıkları maaş oranı kadar değil, tam ödensin. Temel gıda maddeleri ile elektrik, doğal gaz ve akaryakıt fiyatlarına yapılan yüksek oranlı zamlar nedeniyle düşen satın alma gücümüzde meydana gelen kaybın telafisi için seyyanen derhal zam yapılsın.

Emekli maaşlarının iktidarlar tarafından tek taraflı belirlenmesi yerine anayasa da gerekli düzenlemenin uluslararası tüm metinlerde geçtiği gibi, herkes sendika kurabilir şeklinde düzenlenmesi ve ardından TBMM de emekli sendikaları statü yasasının çıkarılarak bizlerle toplu sözleşme masasında belirlenmesini istiyoruz.

‘EMEKLİ SENDİKALARI STATÜ YASASI’ DERHAL ÇIKARILMALI'

İlgili yasalarda gerekli değişiklikler yapılarak ‘Emekli sendikaları statü yasası’ derhal çıkarılmalıdır. Gerçek bir intibak Yasası derhal çıkarılarak 2000 öncesi ve 2000 sonrası emekliler arasındaki maaş eşitsizliği giderilsin.

Emekli maaşlarından yapılan muayene, ilaç vs. tüm sağlık kesintilere son verilsin. Temel gıda maddeleri ile elektrik, su ve doğal gaz faturaları üzerinden alınan KDV kaldırılsın. Emekli maaşlarının yatırıldığı kamu veya özel bankalar, maaş promosyonlarını günün koşullarına göre değerlendirmeli. Her 6 ayda bir maaş artışına göre promosyonların tekrar güncellenmesi gereklidir."

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (1)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
1 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN