Emekliler için 'en yaşanabilir' ülkeler belli oldu: Türkiye'nin listedeki sırası şaşırtmadı

Emekliler için 'en yaşanabilir' ülkeler belli oldu: Türkiye'nin listedeki sırası şaşırtmadı

ABD'li Natixis Investment'ın yaptığı 44 ülkeyi kapsayan araştırmada emekliler için en yaşanabilir ülkeler listelendi. Araştırma sonuçlarına göre, emeklilerin yaşam kalitesinin Cumhurbaşkanlığı sisteminden sonra hızla gerilemeye başladığı ortaya çıktı. Türkiye listede sondan ikinci sırada yer alarak sadece Hindistan'ı geçebildi.

ABD'li şirket Natixis Investment, 44 ülkeyi kapsayan araştırma ile emekliler için en yaşanabilecek ülkeleri seçti. Araştırmada sağlık, yaşam kalitesi, maddi refah ve emeklilerin gelirleri dikkate alındı.

Yapılan son zamla en düşük emekli aylığı 10 bin TL olurken emeklilerin yetersiz maaşla geçinme mücadelesi araştırma sonuçlarına yansıdı.

TÜRKİYE SONDAN İKİNCİ

Sözcü'den Ali Gülen'in haberine göre; 'Küresel Emeklilik Endeksi'nde Türkiye, yüzde 36 ile 44 ülke arasında sondan ikinci oldu. Emekliler açısından Türkiye’den daha kötü olan tek ülke yüzde 10 ile Hindistan oldu.

ZİRVEDE NORVEÇ VAR

Brezilya’daki emekliler, yüzde 36 ile Türk emekliler ile beraber sondan ikinciliği paylaşırken, Meksika ve Kolombiya da "emeklilikte en yaşanılmaz ülkeler" arasına girdi. Endekste en yüksek puanları yüzde 83 ile Norveç, yüzde 82 ile İsviçre ve yüzde 81 ile İrlanda aldı.

CUMHURBAŞKANLIĞI SİSTEMİNDEN SONRA DÜŞÜŞ

Endekse göre, Türkiye’deki emekliler, gelir bakımından dünya sonuncusu oldu. Türkiye’deki emeklilerin finansal gelir puanı yüzde 47 olurken, bizi yüzde 49 ile Rusya ve Yunanistan takip etti.

Raporda ayrıca Türkiye’deki emeklilerin yaşam kalitesinin Cumhurbaşkanlığı sistemine geçildikten sonra gerilediği de ortaya çıktı.

Türkiye, 2017 ve 2018 yılı raporlarında emekliler için "yaşanılabilecek" ülkeler arasında yer alıyordu. Ancak son yıllarda uygulanan ekonomi politikaları ve emeklilerin düşen satın alma gücüyle beraber Türkiye, artık listenin sonlarında yer alıyor.

NORVEÇ BİRİNCİ TÜRKİYE SONUNCU

Türk emekliler, yaşam kalitesi bakımından Avrupa'da son sırada yer aldı. Türkiye’nin ardından gelen ilk Avrupa ülkesi Rusya ise yüzde 45 ile tam 9 puan üzerimizde yer aldı.

Listenin zirvesinde yer alan bir Norveçli emeklilerin yaşam kalitesi yüzde 87, İsviçrelinin yüzde 86 olarak hesaplandı. İlk 15’de yer alan ülkelerin tümündeki emeklilerin yaşam kalitesi yüzde 80’in üzerinde ölçüldü. Türk emeklilerin ölçülen yaşam kalitesi sadece yüzde 25 oldu.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (3)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
3 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN