Evinde elektrik sayacı olup bu işlemi hala yapmayanlar dikkat! O tarihe kadar süre verildi

Evinde elektrik sayacı olup bu işlemi hala yapmayanlar dikkat! O tarihe kadar süre verildi

Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş (TEDAŞ) tarafından alınan yeni karar kapsamında, Türkiye’deki tüm sayaçlar Otomatik Sayaç Okuma Sistemleri (OSOS) kapsamına alınacak. Bu işlemi yapmak içinse tüm kullanıcılara o tarihe kadar süre verildi…

Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş’nin (TEDAŞ) aldığı yeni karar kapsamında, genel aydınlatma için kullanılan sayaçlar Otomatik Sayaç Okuma Sistemleri (OSOS) kapsamına alınacak. Bu işlem için son tarih ise 31 Aralık 2024 olarak belirlendi.

Düzenleme, Resmi Gazete’de yayımlanarak Genel Aydınlatma Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik’le resmiyet kazandı. Yönetmelik değişikliğiyle, TEDAŞ’ın genel aydınlatma sayaçlarını tamamen OSOS kapsamına alma zorunluluğu getirildi. Söz konusu değişiklik, genel aydınlatmanın daha etkin bir biçimde yönetilmesini ve enerji tüketiminin daha doğru izlenmesini sağlamayı amaçlıyor.

elektrik-sayaci-1.jpg

ENERJİ TÜKETİMİ DAHA ŞEFFAF YÖNETİLECEK

Aynı zamanda, OSOS’a uygun olmasına rağmen hala bu sisteme dahil edilmemiş ve TEDAŞ’ın anlık ya da çevrimi olarak izleyemediği sayaçlar için de önemli bir karara imza atıldı. 1 Ocak 2025’e kadar, bu türdeki sayaçların tüketim giderleri ile alakalı ödemelerin yapılmayacağı kararlaştırıldı. Söz konusu düzenleme, ilgili kurum ve kuruluşları OSOS’a geçiş konusunda teşvik etmeyi ve enerji tüketiminin daha şeffaf yönetilmesini amaçlıyor.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN