EYT'de kademeli prim sistemi muamması: AK Partili Akbaşoğlu 'İftira' dedi

EYT'de kademeli prim sistemi muamması: AK Partili Akbaşoğlu 'İftira' dedi

AK Partili Emin Akbaşoğlu, 'EYT'de yeni şart getirildi' iddialarına yanıt verdi. Akbaşoğlu, "AK Parti'den önce çıkan kanun üç şart getirmişti; sigortalılık süresi, prim gün sayısı ve yaş şartı. Biz bu üç şarttan yaş şartını ortadan kaldırdık" ifadelerini kullanarak, "Kanun teklifiyle kademeli prim sistemi getirildiği şeklindeki söylem yalan, iftira" şeklinde konuştu.

AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, Plan ve Bütçe Komisyonunda geçtiğimiz gün kabul edilen emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) düzenlemesini de içeren Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi ile ilgili olarak açıklamalarda bulundu.

Teklifi, salı günü TBMM Genel Kurulu'na getirmeyi ve aynı gün yasalaştırmayı planladıklarını dile getiren Akbaşoğlu, vatandaşların düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren başvurularını yapabileceğini belirtti.

fthdfhf.jpgAK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu

'YALAN, İFTİRA'

EYT düzenlemesi ile ilgili iddialara tepki gösteren Akbaşoğlu, şu ifadeleri kullandı:

"Teklifimizle kademeli prim sistemi getirildiği şeklindeki söylem yalan, iftira. AK Parti'den önce çıkan kanun üç şart getirmişti; sigortalılık süresi, prim gün sayısı ve yaş şartı. Biz bu üç şarttan yaş şartını ortadan kaldırarak 2 milyon 250 bin insanımızın 2023 içinde emekli olabilmek hakkını getiriyoruz. Allah'ın izniyle aileleriyle beraber 10 milyon insanımıza dokunmuş oluyoruz. Sigortalılık süresini 9 Eylül 1999'dan öncesine taşıyabilen bütün kardeşlerimizin, çalışanlarımızın, 3-5 sene sonra bu yasadan yararlanabilme haklarını getiriyoruz. Onların da yaklaşık 5 milyon çalışanımız olduğunun bilinmesini istiyorum. Bu konuda herkes müsterih olsun."

1 MART'TAN İTİBAREN MAAŞ ALABİLECEKLER'

Başvurularda e-Devlet'in tercih edilmesinin hem başvuranlar hem Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) için rahatlık verici olacağını dile getiren Akbaşoğlu, "Arzu eden SGK'ye bizzat gidip başvuru yapabileceği gibi posta yoluyla da başvuru yapabilme imkanı söz konusu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığımız bunu kamuoyuna duyuracaktır. Bunun teknik altyapı çalışması da yapıldı" diye konuştu.

Yürürlükteki mevzuata göre, EYT'lilerin, hangi ay müracaat ettilerse takip eden ay başından itibaren emeklilik maaşını almaya hak kazandığına değinen Akbaşoğlu, "EYT'liler 1 Mart'tan itibaren emeklilik maaşını almaya hak kazanabilecekler." dedi.

Akbaşoğlu, 1999'daki yasal düzenleme kapsamında prim gün sayısı, sigortalılık süresi ve yaş şartını taşıyanların emekli olabildiğini anımsattı.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (9)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
9 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN